Connect with us

technologia

HAASTA – polski dron do zadań bojowych – sUAS News – Biznes dronów

Published

on

HAASTA – polski dron do zadań bojowych – sUAS News – Biznes dronów

Podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprezentuje m.in. swój najnowszy produkt – bezzałogowy system HAASTA, zaprojektowany i rozwijany w odpowiedzi na realne potrzeby pola walki. Projekt powstał we współpracy z firmą Eurotech i opiera się na doświadczeniach bojowych z ostatnich lat.

Podczas tegorocznej wystawy instytut skupi się na oferowaniu wojsku technologii bezzałogowych. Oferta ta powstała w oparciu o doświadczenie z realizacji licznych projektów badawczo-rozwojowych, programów pilotażowych, testowania i optymalizacji istniejących konstrukcji lotniczych.

HAASTA to innowacyjny system bezzałogowego statku powietrznego o napędzie hybrydowym, wykorzystywany (w zależności od wersji) do obserwacji, transportu ładunków, fotogrametrii, rozpoznania dalekiego zasięgu, dywersji lub walki z innymi dronami.

Prezentowany na MSPO BSP to wersja samolotu bojowego, która odpowiada na wyzwania dzisiejszego pola walki.

System przeznaczony jest do penetrowania obrony powietrznej, działania w głąb grupy wroga oraz wykonywania zadań rozpoznawczych lub dywersyjnych. System może być również używany w roju, aby zmylić obronę przeciwlotniczą.

W zastosowaniach cywilnych HAASTA może być używana do monitorowania infrastruktury liniowej na duże odległości.

HAASTA jest także demonstratorem nowoczesnych technologii opracowanych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa i będzie także prezentowana na MSPO. Należą do nich: zoptymalizowane akustycznie wirniki do dronów, niesatelitarne systemy nawigacji, termoplastyczne obudowy odbijające promieniowanie elektromagnetyczne czy systemy sterowania oparte na sztucznej inteligencji.

Wśród innych rozwiązań dla przemysłu bezzałogowego zaprezentowany zostanie także kompozytowy wirnik do bezzałogowych statków powietrznych VTOL, system wykrywania obiektów w czasie rzeczywistym (RTSENSE) oraz koncepcja wzmacniacza rakietowego dla UAV.

Ponadto instytut zaprezentuje rozwiązania dla przemysłu lotniczego: demonstrator technologii łopaty głównego wirnika śmigłowca, serię radiowysokościomierzy, system automatycznej stabilizacji lotu oraz licznik paliwa.

Do Nagrody Defendera zgłoszono dwa produkty, za produkty charakteryzujące się oryginalnością oraz innowacyjnością myśli inżynieryjnej i technologicznej: bezzałogowy system HAASTA, będący nowoczesnym rozwiązaniem dla wojska oraz innowacyjny zapalnik elektryczny NPI (materiał wybuchowy bez inicjatora pierwotnego). .

READ  Polska przeznacza 13 mln euro na projekt reaktora HTGR - The First News

NPI to najnowocześniejszy elektryczny wyzwalacz procesu detonacji niezawierający ładunku pierwotnego materiału wybuchowego. Unikalny mechanizm działania umożliwił usunięcie z łańcucha ognia związków takich jak azydek ołowiu i styfnian ołowiu.

NPI to doskonałe rozwiązanie dla służb ratunkowych i wojska. Rozwiązanie jest wprowadzane na rynek we współpracy z Wojskowym Instytutem Technologii Uzbrojenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *