Świat
Gruzińska ustawa o agentach zagranicznych przyciąga protestujących na ulice
- Autorstwa Rayhana Demytrie
- Korespondent BBC na Południowym Kaukazie
Tysiące Gruzinów – wielu z nich w wieku kilkunastu lub dwudziestu lat – w ciągu ostatnich dziesięciu dni paraliżowało ruch w stolicy, Tbilisi.
Domagają się od rządu rezygnacji z planów wprowadzenia kontrowersyjnej ustawy zwanej „ustawą o agentach zagranicznych”. Wielu twierdzi, że jego inspiracją były autorytarne prawa stosowane przez sąsiednią Rosję w celu tłumienia sprzeciwu.
17 kwietnia parlament przyjął ustawę w pierwszym czytaniu – była to pierwsza z trzech przeszkód, które należy pokonać, zanim wejdzie ona w życie.
„Jestem tutaj ze względu na moją europejską przyszłość” – mówi 23-letnia Gvantsa „Pertso”, siedząc z przyjaciółmi obok gruzińskiego parlamentu, miejsca zgromadzeń.
Jest jedną z członkiń gruzińskiego pokolenia Z, które maszeruje przez Tbilisi z flagami UE i Gruzji na ramionach, trzyma transparenty i krzyczy „Nie dla rosyjskiego prawa!”
Zgodnie z projektem ustawy rządzącej od 12 lat partii Gruzińskie Marzenie, organizacje pozarządowe i niezależne media, które otrzymują ponad 20% środków od darczyńców zagranicznych, musiałyby zarejestrować się jako organizacje „reprezentujące interesy”. obce mocarstwo”.
Będą również monitorowani przez Departament Sprawiedliwości i mogą zostać zmuszeni do udostępnienia poufnych informacji – pod groźbą surowych kar finansowych w wysokości do 25 000 GEL (9400 dolarów; 7500 funtów).
Ponieważ organizacje pozarządowe i organizacje społeczeństwa obywatelskiego są zaangażowane w monitorowanie wyborów w Gruzji, protestujący obawiają się również, że ustawa może zostać wykorzystana do stłumienia głosów krytycznych przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się jeszcze w tym roku.
Nawiązano do autorytarnego projektu ustawy, który wszedł w życie w Rosji w 2012 r. i od tego czasu rosyjski rząd wykorzystuje go do marginalizowania głosów rzucających wyzwanie Kremlowi – w tym prominentnych postaci kultury, organizacji medialnych i grup społeczeństwa obywatelskiego.
Wielu obawia się także, że takie prawo może zniechęcić Gruzję do od dawna wyczekiwanego członkostwa w UE, co – jak wykazało sondaż amerykańskiego Narodowego Instytutu Demokratycznego – popiera prawie 80% Gruzinów.
W grudniu 2023 r. Gruzja uzyskała status kandydata do UE, ale teraz zarówno Bruksela, jak i Waszyngton stwierdziły, że przyjęcie ustawy o agentach zagranicznych zaszkodzi europejskim ambicjom Gruzji.
Wielu europejskich przywódców ostrzegało, że proponowane prawo jest „niezgodne” z europejskimi normami i wartościami, w tym przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który stwierdził, że nowe prawo „odsunie Gruzję od UE, a nie przybliży”.
Ale gruziński premier Iracki Kobachidze pozostaje niezmienny.
Oskarżył organizacje pozarządowe o dwukrotne próby zorganizowania rewolucji w Gruzji, szerzenie „propagandy gejowskiej” i atak na Gruziński Kościół Prawosławny.
On i jego rząd nalegają, aby prawo zapewniało przejrzystość i odrzucają pogląd, że narusza ono europejskie wartości lub że za prawem stoi Rosja.
W rzeczywistości Gruzińskie Marzenie próbowało zdystansować się w związku z ustawą od Rosji, kategorycznie odrzucając wszelkie dostrzegane podobieństwa do rosyjskiego prawa jako „dezinformację” i nazywając rosyjskie wiadomości o protestach w Gruzji podżeganiem.
Tamar Oniani, przedstawicielka organizacji pozarządowej Gruzińskiego Stowarzyszenia Młodych Prawników, jest sceptyczna. Protestuje przeciwko projektowi ustawy, który jej zdaniem ma na celu „tłumienie społeczeństwa obywatelskiego” i „jest w interesie Rosji”.
„Dlatego tu jesteśmy” – mówi BBC na marginesie wiecu protestacyjnego. „Uważamy, że jest to kwestia polityki zagranicznej Gruzji, ponieważ przesunęłaby nas z UE do Rosji”.
Anna Dolidze z opozycyjnej partii Na Lud twierdzi, że ustawa jest rosyjskim „testem lojalności” dla partii Gruzińskie Marzenie, której zadaniem jest „przyjęcie tej ustawy i zachowanie łagodnego autorytaryzmu… poprzez pośrednie tłumienie krytyki”.
Odnosząc się do podobnych przepisów uchwalonych w sąsiedniej Turcji, Azerbejdżanie i Kirgistanie, pani Dolidze mówi: „Prorosyjskie kraje w tak zwanym rosyjskim sąsiedztwie poproszono o przyjęcie tego prawa… aby stworzyć rozłam między nimi a Europą”.
W Kirgistanie organizacja pozarządowa Open Society Foundations oświadczyła niedawno, że po trzydziestu latach zaprzestanie swojej działalności w tym kraju w związku z wprowadzeniem ustawy o zagranicznych agentach. Nowe prawo stwarza ryzyko „w przeważającej mierze negatywnego wpływu na społeczeństwo obywatelskie, obrońców praw człowieka i media w Kirgistanie” – stwierdziła organizacja pozarządowa w oświadczeniu.
Ze swojej strony Rosja odrzuciła oskarżenia o ingerencję.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że protesty przeciwko projektowi ustawy gruzińskiego rządu zostały sprowokowane przez siły zagraniczne chcące podsycić nastroje antyrosyjskie w kraju, ale zaprzeczył, jakoby Rosja miała jakikolwiek związek z tym prawem.
Analitycy nie są zgodni. Sopo Gelava, specjalista ds. dezinformacji w Digital Forensic Lab przy Atlantic Council, twierdzi, że prokremlowskie strony na Facebooku rozpowszechniały twierdzenia, że za protestami stoi Zachód, i z wyprzedzeniem rozpowszechniały narrację, jakoby Stany Zjednoczone „planowały zamach stanu w Gruzji”. Wybory parlamentarne w październiku.
„Co najmniej pięć stron, które obecnie przeglądam, zawiera sponsorowany post twierdzący, że istnieje tajny plan obalenia rządu” – powiedział Gelava.
Protestujący w Tbilisi nie mają wątpliwości, że jest to punkt zwrotny i nadal wychodzą na ulice, aby dać upust swojej złości na rząd. Protesty stały się obecnie częścią codziennego życia w Tbilisi i nie wykazują oznak słabnięcia.
„Dziewięć na dziesięć osób na ulicy powie, że naszym celem jest Europa” – mówi studentka Andria Chilaidze. „Nie wiem dlaczego [government officials] Zrób to.”
Prezydent Gruzji Salome Zourabichvili, która toczy ostry spór z rządem, powiedziała BBC, że pozostaje pytanie, kto może stać za jej ponownym dążeniem do uchwalenia ustawy.
„Czy to w Gruzji, czy poza naszymi granicami, czy ta decyzja została podjęta w Moskwie?” – zapytała.
„To jest główne pytanie dotyczące przejrzystości, które zadaje sobie gruzińska ludność”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”