Connect with us

technologia

Grupa LOTOS SA: realizowany jest projekt HBO

Published

on

Grupa LOTOS SA: realizowany jest projekt HBO

Projekt wyposażenia rafinerii LOTOS w Gdańsku w moce do produkcji wysokiej jakości bazowych olejów smarowych do 2025 roku wchodzi w fazę realizacji. 28 września 2021 r. LOTOS podpisał kontrakt na budowę instalacji Hydrocracked Base Oil (HBO). Głównym wykonawcą jest firma KT – Kinetics Technology SpA, z którą LOTOS współpracował w przeszłości przy projekcie EFRA. Wartość projektu HBO to ponad 1,4 mld zł.

Działalność rafineryjna 28.09.20

28 września LOTOS Oil, spółka Grupy Kapitałowej LOTOS, podpisała z renomowanym włoskim wykonawcą KT – Kinetics Technology SpA (KT) kontrakt Engineering Procurement & Construction all-inclusive pod klucz na cały zakres techniczny prac w ramach HBO- Projekt. Oprócz bogatej historii projektów dla przemysłu rafineryjnego i petrochemicznego, zaletą KT jest dobra znajomość rafinerii LOTOS, zdobyta podczas realizacji EFRA i kilku wcześniejszych projektów.

Zakres projektu HBO obejmuje budowę m.in Jednostka hydrokrakingu to znaczy pracować w oparciu o procesy katalitycznego odparafinowania i hydrorafinacji, materiał wyjściowy i produkt zbiornik, połącz się ze sobą Rurociągi i Elektrownia. Inne planowane prace obejmują adaptację i modernizację istniejących obiektów na terenie rafinerii, które są operacyjnie lub technicznie powiązane z nowymi blokami.

Projekt HBO ma na celu dalszą poprawę rentowności przerobu ropy naftowej poprzez generowanie wyższych marż poprzez produkcję i sprzedaż nowych wysokomarżowych produktów. Roczna produkcja będzie obejmować ponad 400 000 ton olejów bazowych II grupy i kilkadziesiąt tysięcy ton półproduktów paliwowych. Projekt odpowiada na obecne wyzwania, przed którymi stoją rafinerie, koncentrując się na produkcji paliw. Produkcja olejów bazowych wydłuży łańcuch wartości całej Grupy Kapitałowej LOTOS. Projekt HBO jest zgodny ze strategią korporacyjną na lata 2017-2022.

„Grupa LOTOS jest obecna na rynku olejów bazowych od wielu lat, więc możemy powiedzieć, że projekt HBO to powrót do korzeni i jednocześnie najlepszy sposób na dywersyfikację portfela biznesowego w kierunku nowych produktów pozapaliwowych. wysokiej jakości oleje bazowe potrafimy wytwarzać smary i produkty olejowe i stopniowo wprowadzać je na rynek w najbardziej atrakcyjnych cenach”, mówi Zofia z ParyżaPrezes Zarządu Grupy LOTOS.

READ  AT&T będzie sprzedawać Pixel 5, 4a 5G z dużymi rabatami

Oleje bazowe grupy II

Materiałem wyjściowym dla nowej instalacji są destylaty z wybudowanej w ramach projektu EFRA instalacji destylacji próżniowej Hydrowax (HVDU), która przetwarza tę frakcję pośrednią na destylaty próżniowe nadające się do produkcji olejów bazowych. Sercem projektu HBO będzie instalacja do izodewaskowania/izofinowania (IDW/IF) oparta na procesach wodorowych stosowanych w hydrokrakingach ropy naftowej.

Obecny asortyment Grupy LOTOS to głównie oleje bazowe Grupy I, które są produkowane w procesie rafinacji rozpuszczalnikowej. Wraz ze zmianą technologii możliwe będzie wyeliminowanie szkodliwych dla środowiska rozpuszczalników (takich jak furfural i Di-Me). Rozwiązanie, polegające na wprowadzeniu nowych olejów bazowych Grupy II, pozwoli wzmocnić pozycję Grupy LOTOS nie tylko na rynku krajowym, ale również na rynkach zagranicznych. Uruchomienie nowego hydrokrakera poprawi pozycję konkurencyjną Grupy Kapitałowej LOTOS w zakresie produkcji i sprzedaży olejów bazowych oraz umożliwi wprowadzenie olejów bazowych grupy II, w tym odmiany Brightstock.

W rezultacie przemysłowa produkcja ropy wzrośnie z 30% całkowitej produkcji ropy naftowej w poprzednich latach do prognozowanego poziomu 50-60% do końca obecnej dekady. Dodatkowym motorem zwiększonego zużycia wysokiej jakości olejów przemysłowych, w tym ciężkich olejów bazowych, będzie oczekiwana fala dużych projektów zielonej energii.

Przyszły zakład HBO będzie eksploatowany na licencji firmy Chevron Lummus Global (która opracowała technologię katalitycznego usuwania wosku opartą na izodewoskowaniu i hydrorafinacji). Chevron przygotował również front-endowy projekt inżynieryjny i przeprowadził testy w zakładzie pilotażowym z trzema destylatami z HVDU w swoim ośrodku badawczym w Richmond w Kalifornii we wrześniu 2020 roku. W celu uzyskania podobnych destylatów, jakie mają być przetwarzane w zakładzie HBO, wcześniej w rafinerii w listopadzie 2019 r. przeprowadzono próbny rozruch. Testy w Richmond potwierdziły, że technologia była właściwym wyborem, a oleje bazowe Grupy II spełniają wymagane specyfikacje jakościowe.

READ  Android Auto czasami się nie uruchamia i Google potrzebuje pomocy w rozwiązaniu tego problemu

Centrum kompetencji olej

W Polsce trwa proces tworzenia wieloenergetycznego konglomeratu, do którego będzie należała Grupa LOTOS. W oparciu o ogłoszoną w maju br. strukturę nowej spółki, w Gdańsku ma powstać centrum kompetencyjne grupy multi-utility do produkcji olejów bazowych i smarów. W związku z tym projekt HBO nie zostanie sprzedany w przypadku podjęcia środków zaradczych nałożonych przez Komisję Europejską jako warunek przejęcia kontroli nad Grupą LOTOS przez PKN Orlen.

„Zaraz po uruchomieniu projektu HBO będziemy mieli dobrą pozycję do skutecznego konkurowania na rynku europejskim z importowanymi olejami bazowymi i zajęcia niszy rynkowej. Ponadto lokalizacja naszej rafinerii umożliwi sprawną logistykę drogą morską i lądową wysokiej jakości olejów Grupy II zapewni nam stabilną i konkurencyjną bazę do produkcji wyrobów gotowych nawet po spodziewanej restrukturyzacji przemysłu naftowego”, dodaje Jarosław Wróbel, Wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS, Dyrektor ds. Inwestycji i Innowacji.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem wszystkie nowe jednostki i instalacje zostaną oddane do eksploatacji i uruchomione w pierwszej połowie 2025 roku.

***

LOTOS jest polską firmą, której działalność ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i Europy oraz dla polskiej gospodarki. Wydobywa gaz ziemny i ropę ze złóż w Polsce, Norwegii i na Litwie. Spółka jest właścicielem rafinerii w Gdańsku, jednej z najnowocześniejszych rafinerii ropy naftowej w Europie, gdzie ropa przerabiana jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym markę premium LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć ponad 500 stacji benzynowych, które są dogodnie zlokalizowane przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich większych miastach oraz w wielu innych lokalizacjach na terenie całego kraju. LOTOS jest detalistą i hurtownią paliw z prawie jedną trzecią udziału w rynku niemieckim. Jest także drugim co do wielkości przewoźnikiem kolejowym w Polsce. LOTOS jest wiodącym producentem asfaltów drogowych, olejów silnikowych i smarów stosowanych w pojazdach drogowych, samolotach, pociągach, statkach, a nawet pojazdach wojskowych.

READ  Google wyjaśnia, dlaczego skaner linii papilarnych Pixel 6 czasami działa wolniej

***

KT — technologia kinetyczna jest częścią Maire Tecnimont Group, dużego międzynarodowego gracza w dziedzinie budownictwa przemysłowego, dostarczania technologii i licencjonowania. Maire Tecnimont jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie i działa w ponad 30 krajach. KT to międzynarodowa firma inżynierska z dużym doświadczeniem w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym. Profil działalności obejmuje dostawę technologii oraz budowę infrastruktury dla rafinacji ropy naftowej, gazu i petrochemii.

Zrzeczenie się odpowiedzialności

Grupa LOTOS SA opublikował tę treść w dniu 28 września 2021 i ponosi wyłączną odpowiedzialność za zawarte w nich informacje. Dystrybuowane przez Publiczny, nieedytowane i niezmienione, włączone 29 września 2021 10:21:00 UTC.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *