Nauka
Grenlandia się topi, a nowy model sugeruje, że znacznie nie doceniliśmy jego wpływu
Grenlandia to największa wyspa na świecie, na której spoczywa największa masa lodu na półkuli północnej. Gdyby cały ten lód się stopił, morze podniosłoby się więcej niż 7 metrów.
Ale tak się nie stanie, prawda? Cóż, nie w najbliższym czasie, ale zrozumienie, jak duża część pokrywy lodowej może stopić się w nadchodzącym stuleciu, jest krytycznym i pilnym pytaniem, które naukowcy próbują rozwiązać za pomocą zaawansowanych modeli numerycznych pokazujących, jak pokrywa lodowa współdziała z resztą systemu klimatycznego.
Problem polega na tym, że modele nie są tak dobre w odtwarzaniu ostatnich obserwacji i są ograniczone naszą słabą znajomością szczegółowej topografii terenu subglacjalnego i fiordów, po których lód przepływa.
Jednym ze sposobów obejścia tego problemu jest sprawdzenie, jak pokrywa lodowa zareagowała na zmiany klimatu w przeszłości i porównanie tego z modelowymi prognozami na przyszłość dla podobnych zmian temperatury. Dokładnie to zrobiliśmy z kolegami w nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications.
Przyjrzeliśmy się trzem największym lodowcom Grenlandii i wykorzystaliśmy historyczne zdjęcia lotnicze w połączeniu z pomiarami, które naukowcy wykonali bezpośrednio na przestrzeni lat, aby zrekonstruować, jak zmieniła się objętość tych lodowców w latach 1880-2012.
Podejście opiera się na założeniu, że przeszłość może pomóc kształtować przyszłość, nie tylko w nauce, ale we wszystkich aspektach życia.
Ale podobnie jak inne „klasy” historii, klimat i system Ziemi w przyszłości nie będą wierną kopią przeszłości. Niemniej jednak, jeśli dokładnie ustalimy, jak wrażliwa była pokrywa lodowa na zmiany temperatury w ciągu ostatniego stulecia, może to stanowić użyteczny przewodnik po tym, jak będzie reagować w następnym stuleciu.
Okazało się, że trzy największe lodowce były odpowiedzialne za 8,1 mm podniesienia się poziomu morza, około 15% udziału całej pokrywy lodowej.
W okresie naszego badania poziom morza wzrósł na całym świecie o około 20 cm, mniej więcej do wysokości broszury formatu A5, a z tego mniej więcej szerokość palca jest całkowicie dzięki topnieniu lodu z tych trzech lodowców Grenlandii.
Topnienie jak zwykle
Co to nam mówi o przyszłym zachowaniu pokrywy lodowej? W 2013 r badanie modelowania Faezeh Nick i współpracownicy również przyjrzeli się tym samym „wielkiej trójce” lodowców (Jakobshavn Isbrae na zachodzie wyspy oraz Helheim i Kangerlussuaq na wschodzie) i przewidzieli, jak zareagują w różnych przyszłych scenariuszach klimatycznych.
Najbardziej ekstremalny z tych scenariuszy to tzw RCP8.5 i zakłada, że wzrost gospodarczy będzie postępował nieprzerwanie w XXI wieku, powodując globalne ocieplenie o około 3,7˚C powyżej dzisiejszych temperatur (około 4,8˚C powyżej okresu przedindustrialnego lub od 1850 roku).
Ten scenariusz jest czasami nazywany biznesem jak zwykle (BAU) i istnieje aktywna debata naukowców zajmujących się klimatem na temat wiarygodności RCP8.5. Warto jednak zauważyć, że według ostatnich badań grupy amerykańskich naukowców może to być najbardziej odpowiedni scenariusz co najmniej do 2050 r.
Z powodu czegoś, co się nazywa wzmocnienie biegunoweArktyka prawdopodobnie ogrzeje się ponad dwukrotnie w stosunku do średniej światowej, a modele klimatyczne wskazują na ocieplenie o około 8,3 ° C nad Grenlandią w najbardziej ekstremalnym scenariuszu, RCP8.5.
Pomimo tego dramatycznego i przerażającego wzrostu temperatury, badanie modelowe Faezeh przewidywało, że „wielka trójka” przyczyni się do wzrostu poziomu morza o 9–15 mm do 2100 r., Tylko nieznacznie więcej niż uzyskaliśmy z ocieplenia o 1,5 ° C w XX wieku. . Jak to możliwe?
Nasz wniosek jest taki, że modele są wadliwe, nawet w tym najnowsze i najbardziej wyrafinowane dostępne które są wykorzystywane do oceny reakcji całej pokrywy lodowej w następnym stuleciu zmiana klimatu.
Wydaje się, że modele te mają stosunkowo słaby związek między zmianą klimatu a topnieniem lodu, kiedy nasze wyniki Sugeruję, że jest znacznie silniejszy.
Prognozy oparte na tych modelach mogą zatem przewidywać niedostatecznie stopień wpływu pokrywy lodowej. Inne dowody wsparcie to wniosek.
Co to wszystko znaczy? Jeśli będziemy kontynuować tę bardzo przerażającą trajektorię wzrostu emisji gazów cieplarnianych RCP8.5, pokrywa lodowa Grenlandii prawdopodobnie zacznie topnieć w tempie, którego nie widzieliśmy od co najmniej 130 000 lat, co będzie miało tragiczne konsekwencje dla poziomu morza i wiele milionów ludzi mieszkających w nisko położonych strefach przybrzeżnych.
Jonathan Bamber, Profesor geografii fizycznej, Uniwersytet w Bristolu.
Ten artykuł został opublikowany ponownie z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”