Najważniejsze wiadomości
Greenpeace krytykuje nowe polskie prawo ochrony rzek
Ekolodzy w piątek skrytykowali uchwalenie w Polsce kontrowersyjnej ustawy o rewitalizacji Odry, która w zeszłym roku została zaatakowana toksycznymi algami, co doprowadziło do masowego wymierania ryb.
Zeszłego lata rzeka na granicy Polski z Niemcami została dotknięta toksycznym zakwitem glonów, który wyciągnął z wody co najmniej 300 ton martwych ryb, gdy wzrosły napięcia między dwoma krajami.
W odpowiedzi na katastrofę ekologiczną Warszawa uchwaliła w czwartek wieczorem nowe prawo, które przewiduje m.in. budowę nowych stacji uzdatniania wody i zaostrzenie wymagań dla terenów przemysłowych.
Ale Greenpeace powiedział w oświadczeniu na portalu społecznościowym X, wcześniej znanym jako Twitter, że rząd „zignorował głos opinii publicznej i naukowców” przy uchwalaniu prawa.
Skrytykowali brak porady i powiedzieli, że ustawa „nie ochroni Odry” i nadal będzie ją zanieczyszczać.
Reklamy — przewiń, aby kontynuować
World Wildlife Fund (WWF) wcześniej skrytykował ustawę, ponieważ koncentruje się na „dalszej regulacji Odry (i innych rzek)”, która jeszcze bardziej zniszczy ekosystem i jego zdolność do samooczyszczania.
Prawo zezwala na budowę nowej infrastruktury, w tym modernizację systemów kanalizacyjnych i budowę nowych stacji uzdatniania wody, za szacunkowy koszt około 9,5 miliarda złotych (2,3 miliarda dolarów).
Nowe prawo zmusza również duże zakłady przemysłowe, takie jak kopalnie, do inwestowania w systemy zmniejszające zrzuty soli.
Reklamy — przewiń, aby kontynuować
Według Federalnego Ministerstwa Środowiska przyczyną toksycznych glonów było przedostanie się do wody dużych ilości soli, a „brak dostępnych informacji” na temat przyczyny.
Polska obwiniła również toksyczne algi za masowe zabijanie ryb, ale stwierdziła, że katastrofa była najprawdopodobniej spowodowana złą jakością wody wynikającą z wysokich temperatur i bardzo niskiego poziomu wody.
Polskie i niemieckie władze po obu stronach rzeki powiedziały, że są zdeterminowane, aby zapobiec przyszłym katastrofom, ale nie zgadzają się co do odpowiedzialności i najlepszego sposobu na powstrzymanie glonów.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.