Nauka
Greenpeace krytykuje nowe polskie prawo dotyczące ochrony rzek
× zamknąć
W sierpniu 2022 roku polscy strażacy zbudowali pływającą tamę do połowu martwych ryb na Odrze.
Ekolodzy w piątek skrytykowali przyjęcie w Polsce kontrowersyjnej ustawy o rewitalizacji rzeki Odry, którą w zeszłym roku ucierpiały toksyczne zakwity glonów, które spowodowały masowe śnięcie ryb.
Zeszłego lata toksyczny zakwit glonów nawiedził rzekę na granicy Polski z Niemcami, powodując wyciągnięcie z wody co najmniej 300 ton martwych ryb w związku ze wzrostem napięcia między obydwoma krajami.
W odpowiedzi na katastrofę ekologiczną Warszawa przyjęła w czwartek wieczorem nową ustawę, która zawiera przepisy dotyczące nowych stacji uzdatniania wody i ma na celu nałożenie bardziej rygorystycznych wymagań na obiekty przemysłowe.
Jednak w oświadczeniu opublikowanym w serwisie społecznościowym X, znanym wcześniej jako Twitter, Greenpeace stwierdziło, że przy uchwalaniu ustawy rząd „zignorował głos społeczeństwa i naukowców”.
Skrytykowali to, co uznali za brak konsultacji, stwierdzając, że ustawa „nie ochroni Odry” i nadal będzie zanieczyszczana.
World Wildlife Fund (WWF) skrytykował wcześniej projekt ustawy za skupienie się na „dalszej regulacji Odry (i innych rzek), co jeszcze bardziej zniszczy ekosystem i jego zdolność do samooczyszczania”.
Ustawa pozwala na budowę nowej infrastruktury, w tym modernizację systemów kanalizacyjnych i budowę nowych stacji uzdatniania wody, której szacunkowy koszt to około 9,5 miliarda złotych (2,3 miliarda dolarów).
Nowe prawo nakłada także na duże zakłady przemysłowe, takie jak kopalnie, obowiązek inwestowania w systemy ograniczające zrzuty słonej wody.
Według niemieckiego Ministerstwa Środowiska, które stwierdziło, że „brak dostępnych informacji” na temat przyczyny, rozwój toksycznych glonów został wywołany wprowadzeniem do wód dużych ilości soli.
Polska również obwiniała toksyczne glony za masową śmierć ryb, ale stwierdziła, że katastrofa była prawdopodobnie spowodowana złą jakością wody wynikającą z wysokich temperatur i bardzo niskiego poziomu wody.
Władze polskie i niemieckie po obu stronach rzeki oświadczyły, że są zdeterminowane, aby zapobiec przyszłym katastrofom, ale sprzeczają się w sprawie odpowiedzialności i najlepszego sposobu kontrolowania glonów.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”