Connect with us

Gospodarka

Grecja, Rumunia, Polska i Litwa apelują o specjalne traktowanie obrony w unijnych przepisach dotyczących zadłużenia

Published

on

Grecja, Rumunia, Polska i Litwa apelują o specjalne traktowanie obrony w unijnych przepisach dotyczących zadłużenia

Francuskie myśliwce Rafale widziane są 24 marca na lotniskowcu Charles de Gaulle u wybrzeży Aten. „Najważniejsza potęga militarna w UE zobowiązała się do obrony naszego kraju w przypadku wojny” – mówi autor. [AP]

W dokumencie ujawniono, że Grecja, Rumunia, Polska i Litwa wzywają Komisję Europejską do specjalnego traktowania wydatków na obronę w unijnych przepisach dotyczących zadłużenia, aby pomóc w rozliczeniu inwestycji wojskowych potrzebnych po inwazji Rosji na Ukrainę.

Ministrowie finansów UE rozpoczną w sobotę rozmowy o tym, jak zmienić reguły fiskalne, aby dostosować się do pandemicznej rzeczywistości wysokiego długu publicznego i dużych inwestycji potrzebnych do przeciwdziałania zmianom klimatu.

W dokumencie przygotowanym na spotkanie cztery kraje argumentują, że przepisy UE, pierwotnie zaprojektowane w celu ograniczenia pożyczek rządowych w celu ochrony wartości euro, powinny również pomóc w rozwiązaniu problemu suwerenności i zagrożeń terytorialnych w odpowiedzi na integralność UE.

„Troska o dobro wspólne, jakim jest wolność i powszechnie rozumiane bezpieczeństwo, wymaga natychmiastowej zmiany sposobu traktowania wydatków obronnych każdego państwa członkowskiego” – napisały cztery kraje we wspólnym dokumencie widzianym przez Reutersa.

Niemcy sprzeciwiają się wyróżnianiu poszczególnych sektorów, które powinny być traktowane w przepisach w sposób szczególny, ale Komisja wykazała pewne zrozumienie takiego podejścia.

„Najwyższy czas, abyśmy uwzględnili w tym obrazie wydatki na obronę” – powiedział na początku tego tygodnia Francuz, komisarz ds. rynków wewnętrznych UE Thierry Breton, dodając, że dyskusja na temat zmian unijnych reguł zadłużenia powinna być prowadzona „bez tabu”.

„Od czasu utworzenia strefy euro, kraje europejskie mają deficyt 1,3 biliona euro w wydatkach na obronę, w porównaniu z celem 2% PKB (wydatki wymagane przez członkostwo w NATO)”, powiedział Breton w jednym zawoalowanym odniesieniu do Niemiec. która od dawna nie spełnia wymogów NATO.

READ  Polska i Łotwa są zaniepokojone rosyjskimi grami wojennymi na napiętej granicy między UE a Białorusią

„Gdyby każdy kraj osiągnął swoje cele inwestycyjne w obronie, jego poziom zadłużenia wzrósłby o co najmniej kilkanaście punktów procentowych PKB” – powiedział.

W dokumencie stwierdza się, że w przypadku podejmowania działań dyscyplinarnych wobec kraju, którego deficyt przekracza unijny limit 3% PKB, Komisja powinna uwzględnić wydatki na obronność kraju jako czynnik łagodzący w krótkim okresie.

W dłuższej perspektywie UE powinna wprowadzić cięcia deficytu, takie jak wprowadzone w 2011 r. w celu wdrożenia reform emerytalnych, czytamy w gazecie.

Takie zwolnienia pozwalają rządowi odstąpić od zobowiązań dotyczących redukcji deficytu, gdy wdrażana przez niego reforma strukturalna zwiększa koszty, ale oczekuje się, że później przyniesie oszczędności i poprawi finanse publiczne.

[Reuters]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *