Pierwsi Polacy przybyli na ziemię amerykańską ponad 400 lat temu. Byli ważnymi członkami kolonii Jamestown, pracującymi jako dmuchacze szkła, stolarze, murarze i rzemieślnicy, pomagając w budowaniu społeczności, która odegrała kluczową rolę w powstaniu naszego kraju.
Z biegiem czasu do wybrzeży Ameryki przybywało coraz więcej Polaków, napędzanych tęsknotą za wolnością i możliwościami. Spis powszechny z 1910 r. wykazał, że na początku XX w. przybyło ponad 900 000 nowych imigrantów mówiących po polsku. Obecnie jest ponad 8,81 miliona polskich Amerykanów, a nasza dolina rzeki Connecticut od New Britain w stanie Connecticut do Greenfield liczy ponad 350 000 mieszkańców uznających polskie dziedzictwo.
Jeszcze zanim fale imigrantów z Europy Wschodniej znalazły schronienie w Stanach Zjednoczonych, między Ameryką a Polską nawiązały się głębokie więzi. Gdy Ameryka walczyła o zerwanie więzi z Wielką Brytanią, dwóch odważnych Polaków przekroczyło Atlantyk, aby zaoferować swoje usługi rewolucji amerykańskiej: Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski.
Tadeusz Kościuszko, imiennik naszej fundacji, nie tylko służył w Armii Kontynentalnej, ale był także powiernikiem Thomasa Jeffersona. Był genialnym taktykiem i inżynierem, który odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą. Kościuszko zbudował także fortyfikacje w West Point, które później stało się znane jako Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych.
Co równie ważne, Kazimierz Pułaski odznaczał się niezachwianym przywiązaniem do wolności, ukształtowanym przez doświadczenia w obronie niepodległej Polski. Pułaski, słynny przywódca kawalerii w Europie, zgłosił się na ochotnika do udziału w rewolucji amerykańskiej. Dzięki swojemu niestrudzonemu zaangażowaniu i odwadze zasłużył na miano „Ojca amerykańskiej Kalwarii”.
Zmarł 15 października 1779 w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Savannah. Dla Polaków i Polaków niezwykłe osiągnięcia i wysoki charakter Pułaskiego symbolizują standardy, do których wszyscy powinniśmy dążyć… i dlatego październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego.
Dziś polscy Amerykanie stanowią jedną z największych grup etnicznych w Ameryce. Jako Polak, Amerykanin, wiem, że wielu z nas dzieli zaledwie pokolenie lub dwa od rodziców lub dziadków, którzy opuszczali porty w Hamburgu, Bremie i Królewcu jedynie z koszem w dłoni lub workiem na ramieniu. Niemcy.
W mojej jadalni wciąż mam koszyk z trzciny, który moja babcia zabrała ze sobą, gdy opuszczała wioskę Payevo. Z pokorą myślę o ich odwadze i odwadze innych, którzy przepłynęli Atlantyk, aby rozpocząć nowe życie.
Dziś wielu Polaków aktywnie odkrywa swoje korzenie rodzinne i dowiaduje się więcej o Polsce i krainie swoich przodków, krainie, która niegdyś rozciągała się od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Chociaż październik jest Miesiącem Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, przez cały rok istnieje wiele możliwości i organizacji, które mogą pomóc Ci rozpocząć osobistą podróż i połączyć Cię z historią i korzeniami Twojej rodziny, historią, sztuką i kulturą, aby nawiązać kontakt z Polską.
Możesz dołączyć do Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Massachusetts (www.pgsma.org) i dowiedz się o dostępnych zasobach, które pomogą Ci prześledzić swoje pochodzenie; Polskie Centrum Odkryć i Uczenia się (www.polishcenter.net) w Chicopee posiada muzeum dziedzictwa polskiego, organizuje wydarzenia i oferuje kursy języka polskiego; Fundacja Polsko-Amerykańska z Connecticut (www.paf-ct.org) oferuje bogatą ofertę programów i wydarzeń, m.in. Festiwal Mała Polska, który co roku przyciąga ponad 35 000 gości; oraz Fundacja Kościuszkowska, organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, działająca od niemal stu lat, posiadająca biura w całym kraju.
Fundacja Kościuszkowska (www.thekf.org) ma wydział w Nowej Anglii w Elms College w Chicopee. Założona w 1925 roku Fundacja Kościuszkowska promuje zacieśnienie stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi poprzez wymianę edukacyjną, naukową i kulturalną. Tylko w tym roku akademickim studentom, pracownikom naukowym, profesjonalistom i artystom przyznano 2 miliony dolarów na stypendia, stypendia i granty.
Ponadto oferuje seminaria internetowe i wydarzenia osobiste na temat polskiej historii, artystów, kina i pisarzy, a także sponsoruje czołowych interpretatorów bieżących wydarzeń w Polsce i Europie Wschodniej. Niedawna seria wykładów online „Odkryj swoje korzenie z KF” pomaga członkom organizacji zrozumieć swoje korzenie i połączyć się ze swoim dziedzictwem. Cykl prowadzony przez znaną historyk rodziny z Massachusetts, Julie Roberts Szczepankiewicz, jest dostępny na stronie internetowej www.thekf.org.
Polacy są dumni ze swojej historii i dziedzictwa po obu stronach Atlantyku. Po rozbiorach, diasporze, dwóch wojnach światowych i rządach komunistycznych odradzająca się Polska pisze nowy rozdział w swojej historii. To świetny czas, aby polscy Amerykanie odkryli własną przeszłość!
Kathleen Wroblewski jest członkiem zarządu Fundacji Kościuszkowskiej/Nowa Anglia. Mieszka we Florencji.