Connect with us

technologia

Górnictwo obarczone odpowiedzialnością za degradację Odry

Published

on

Górnictwo obarczone odpowiedzialnością za degradację Odry

Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu Greenpeace, ścieki z wydobycia węgla w Polsce spowodowały degradację Odry na dużą skalę w sierpniu 2022 roku.

Zeszłego lata w rzece płynącej między Polską a Niemcami znaleziono martwe 360 ​​ton ryb. Badania przeprowadzone przez Greenpeace Winne są ścieki z południowego regionu górnictwa węglowego w Polsce, Śląska.

Wyższe temperatury wody i zwiększone zasolenie umożliwiły wzrost glonów prymnez parvum rozwijać się w strumieniu. Jest to śmiertelne zarówno dla ryb, jak i skorupiaków.

W chwili zdarzenia polski rząd oskarżony Letnie susze zarówno w przypadku podwyższonych temperatur, jak i wyższego zasolenia rzek z powodu mniejszej objętości wody. akademicy i obywatele oskarżone władze za bezczynność przez 17 dni po wyrzuceniu tysięcy ryb na brzegi rzek w zachodniej Polsce.

Greenpeace pobierał próbki, aby rejestrować zasolenie różnych części Odry. Odkryli, że gdy rzeka przepływała przez górniczy region Śląska, zasolenie wody dramatycznie wzrosło. Organizacja zakłada, że ​​ścieki będą odprowadzane zarówno do Odry, jak i Wisły i ostrzega przed podobnym kryzysem tego lata na Wiśle.

UE popiera wnioski

Wnioski te są wspierane przez raport UE opublikowanego w zeszłym miesiącu, opisując sytuację na Odrze jako „jedną z największych katastrof ekologicznych w najnowszej historii europejskich rzek”.

W raporcie UE stwierdzono, że „prawie pewne” jest, że śmierć organizmów wodnych była spowodowana znacznym zakwitem toksycznych glonów. Autorzy raportu przyznają, że prawdopodobnie przyczyną były letnie susze, a także zmiany w przepływie rzek. Dochodzą jednak do wniosku, że wysokie zasolenie „jest prawdopodobnie spowodowane, przynajmniej częściowo, zrzutem ścieków przemysłowych o wysokim zasoleniu, na przykład z działalności górniczej”.

Autor raportu, Leszek Pazderski, profesor w Instytucie Chemii Analitycznej i Spektroskopii Stosowanej UMK w Toruniu, postulował tworzenie rezerwatów parków narodowych w szczególnie wrażliwych odcinkach rzeki. Apeluje też o zaostrzenie przepisów dotyczących zrzutów i poprawę filtracji ścieków ze śląskich kopalń.

READ  Naucz się nowego języka z aplikacją Babbel Language Learning

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *