Connect with us

Gospodarka

Google, Amazon, Mercedes i Ikea ostrzegają Polskę przed stratami inwestycyjnymi bez większej ilości zielonej energii

Published

on

Google, Amazon, Mercedes i Ikea ostrzegają Polskę przed stratami inwestycyjnymi bez większej ilości zielonej energii

Google, Amazon, Mercedes i Ikea zaapelowały do ​​polskiego premiera i parlamentu o wsparcie rozwoju zielonej energii, aby przyciągnąć więcej inwestycji. Zaapelowali też o zmiany w projekcie nowej ustawy o farmach wiatrowych.

„Zielona energia to nie tylko nowa moda – to konieczność” – napisali spółki w piśmie PAP. Innymi sygnatariuszami są Polska Izba Stalowa, Polskie Stowarzyszenie Betonu oraz Polska Izba Przemysłu Motoryzacyjnego.

„Nasze firmy traktują priorytetowo inwestycje na rynkach, na których łatwo dostępna jest zielona energia” – napisała grupa. „Bez udziału zielonej energii polskiej gospodarce grozi utrata konkurencyjności i atrakcyjności rynkowej”.

Udział energii odnawialnej w polskim miksie energetycznym wzrósł z 7% w 2010 r. do 17% w 2021 r. Jednak dominującym źródłem energii w kraju pozostaje węgiel, który w 2021 r. wytworzył 71% energii elektrycznej, co jest zdecydowanie najwyższym udziałem w Unii Europejskiej. W zeszłym roku Polska zajęła ostatnie miejsce w finansowanym przez UE Zielonym Indeksie.

Sejm, niższa izba parlamentu, przyjął niedawno rządowy projekt ustawy, który ma ułatwić budowę farm wiatrowych na lądzie poprzez zmniejszenie minimalnej odległości od budynków.

Jednak rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) złagodziła propozycję, wprowadzając w ostatniej chwili poprawkę, która zwiększyła minimalną odległość z 500 do 700 metrów, co według branży wiatrowej poważnie utrudniłoby inwestycje w nadchodzących latach.

„Zmiana minimalnej odległości z 500 na 700 metrów znacznie zmniejsza potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w nadchodzącej dekadzie, a wraz z nią ilość zielonej energii w sieci” – piszą w swoim liście Amazon, Google, Mercedes i Ikea.

READ  Wszyscy chcą teraz, aby łańcuchy dostaw były „odporne”. To nie będzie łatwe – ani prawdopodobne.

„Przy tak dużym zapotrzebowaniu na dodatkowe gigawaty mocy OZE, zarówno ze strony firm, jak i polskich konsumentów, uważamy, że wszelkie próby ograniczenia dalszego rozwoju energetyki wiatrowej są dla Polski straconą szansą na przyciągnięcie nowych inwestycji”.

„Głęboko wierzymy, że nowa moc ze źródeł wiatrowych znacząco przyczyni się również do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, niższych rachunków i nowych miejsc pracy dla polskich obywateli” – dodali. „Pracujmy razem, aby stało się to rzeczywistością”.

„Widzimy ogromny potencjał wzrostu naszej działalności w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska jest dla nas szczególnie interesującym rynkiem. Wspólnie chcemy realnie przyczynić się do umocnienia pozycji Polski jako kluczowego rynku dla naszych przyszłych inwestycji.”

Dla wielu firm, które coraz częściej uwzględniają w swoich strategiach cele redukcji emisji, dostęp do bezemisyjnych źródeł energii jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych – powiedział Polityce Insight Marcin Fabianowicz z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Zauważył, że plany Mercedesa ujawnione w grudniu dotyczące budowy fabryki o wartości 1,3 miliarda euro w Polsce – pierwszej fabryki niemieckiego giganta samochodowego produkującej wyłącznie samochody dostawcze z napędem elektrycznym – to „największa inwestycja, jakiej dokonaliśmy w kraju”. .

„Firmy takie jak Mercedes zwracają uwagę na to, na co zwracają uwagę także inni… na fakt, że ta fabryka będzie zeroemisyjna” – powiedział Fabianowicz.

Według IKEA, szwedzki producent mebli zainwestował 1,8 mld zł (382 mln euro) w sektor zielonej energii w Polsce. W 2020 roku firma otworzyła swój pierwszy na świecie „Dom jutra” w Szczecinie w Polsce – koncepcja zrównoważonego rozwoju.

READ  EBOR przewiduje wzrost Polski na poziomie 0,6 proc. w 2023 r. - The First News

Google jest również dużym inwestorem w Polsce, obiecując uczynić z Warszawy „chmurową stolicę Europy” w 2021 roku po otwarciu nowego centrum danych w chmurze o wartości 2 miliardów dolarów w polskiej stolicy. Amazon posiada również rozległą sieć centrów realizacji i rozwoju w całym kraju.

Polskie Stowarzyszenie Betonu zwraca uwagę, że betoniarnie w kraju coraz częściej korzystają z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. „Bez zielonej energii przyszłość branży cementowej jest praktycznie niemożliwa” – ostrzegał związkowiec Zbigniew Pilch.

Główny kredyt fotograficzny: Piotr Beukema / Nierozpryskiwany

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *