Najważniejsze wiadomości
Godziny dla seniorów – jakie interesy, jakie godziny, kiedy obowiązują, ile trzeba mieć lat
Od jutra tzw. Seniorskie czasy będą obowiązywały w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i na poczcie. W środę wieczorem odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozwiązanie nie jest stosowane we wszystkie dni tygodnia.
Zgodnie z rozporządzeniem w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i placówkach świadczących usługi pocztowe wprowadzone zostaną tzw. Godziny otwarcia dla seniorów.
Jednak rozwiązanie to nie obowiązuje we wszystkie dni tygodnia. Jak czytamy, powyższe punkty obsługiwane są wyłącznie przez osoby powyżej 60 roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 10: 00-12: 00.
Jest też wyjątek. „Przepisu nie stosuje się, jeżeli uwolnienie leku, produktu leczniczego lub żywności przeznaczonej do określonych celów żywieniowych następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia” – mówi rozporządzenie.
Rozporządzenie wchodzi w życie w czwartek – 15 października.
Za zwrot godzin dla seniorów Banki również odpowiedziały. Część z nich zdecydowała się wprowadzić podobne udogodnienia dla osób starszych do placówek handlowych.
Godziny dla seniorów
Powrót godzin dla seniorów zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego w sobotę na temat sytuacji związanej z epidemią COVID-19.
Godziny otwarcia dla seniorów obowiązują od początku kwietnia br. Od 10:00 do 12:00 w sklepach, które nie miały jeszcze 60 lat, jak teraz, mogą robić zakupy tylko osoby powyżej 65 roku życia. Oznacza to, że godziny dla seniorów w nowej wersji obejmują większą grupę osób.
Jednak rozwiązanie nie było już używane na początku maja. Rząd tłumaczył to licznymi żądaniami anulowania godzin dla seniorów. „Ze względu na liczne prośby w tym zakresie od dnia wejścia w życie proponowanej regulacji zniesiono tzw. Senior hours. Argumentowano m.in., że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia przestrzeganie zasad tzw. Dystansu społecznego” – tak napisano w uzasadnieniu do rządowego projektu rozporządzenia.
Krytyczne organizacje branżowe
Stowarzyszenia branżowe krytykują pomysł oddawania godzin seniorom.
Zdaniem wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej Macieja Ptaszyńskiego to rozwiązanie jest całkowicie błędne. – Starsi i tak robią zakupy o różnych porach, a sklepy między 10 a 12 były prawie puste. Jednak kolejki tworzyły się po południu, a jak wiemy, podczas pandemii tłumy są niepożądane – wyjaśnił.
Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, „w obliczu rosnącej liczby infekcji, przywrócenie handlu w niedzielę wydaje się zupełnie logiczne”. „Ułatwiłoby to ruch w sklepach, co nie jest bez znaczenia, biorąc pod uwagę ryzyko epidemii. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (edycja sobotnia) premier i minister zdrowia zapowiedzieli przywrócenie w sklepach„ seniorek ”. Nawiązano do komunikatu prasowego.
– Godziny dla seniorów w praktyce to minimalny ruch w ciągu tych 2 godzin i ograniczony dostęp innych osób do potrzebnych produktów – powiedziała Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Sprzedaży Renata Juszkiewicz.
Główne źródło zdjęć: Shutterstock
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.