Connect with us

Gospodarka

Głód energii elektrycznej w Europie podsyca blokadę sieci w Skandynawii

Published

on

Głód energii elektrycznej w Europie podsyca blokadę sieci w Skandynawii

Szwecja uruchomiła rezerwową elektrownię opalaną ropą po tym, jak Polska ogłosiła, że ​​potrzebuje pomocy sąsiadów, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, gdy lodowa pogoda rozprzestrzeniała się w Europie.

To najnowszy rozdział w przepychankach krajów europejskich o odpowiednie dostawy w warunkach spadających temperatur i rosnących cen ropy i gazu.

Elektrownia w Karlshamn, która jest częścią rezerwy zimowej, została uruchomiona po tym, jak Polska poprosiła wczoraj o pomoc na kilka godzin, aby pokryć deficyt do 1700 megawatów, poinformował w oświadczeniu szwedzki kierownik sieci. Oba kraje są połączone bezpośrednim łączem o mocy 600 megawatów.

Operatorzy sieci w Niemczech, Litwie i Ukrainie również zareagowali na wezwanie alarmowe – poinformował w e-mailu polski operator sieci PSE. Niedobór spowodowany był słabymi wiatrami oraz „awaryjnymi i remontowymi przestojami wielu jednostek ciepłowniczych” – podał.

Kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny w Europie spowodował, że elektrownia w Karlshamn – zwykle ostatnia rezerwa w szwedzkiej sieci energetycznej – została uruchomiona we wrześniu po tym, jak rekordowe ceny energii elektrycznej przeniosły się do Skandynawii.

Jednak Szwecja jest również uwikłana w spór energetyczny z Norwegią. Szwecja blokuje sąsiadowi wykorzystanie swoich sieci do przesyłania energii elektrycznej od producentów w całym regionie. To denerwuje Norwegię, która z kolei odcięła przepływy do Szwecji.

Spór rozwinął się wokół wykorzystania transgranicznych kabli energetycznych, które są ważną częścią europejskich planów dekarbonizacji, ponieważ dają sąsiednim krajom dostęp do niskoemisyjnych zasobów, takich jak energia wiatrowa czy wodna. Energia elektryczna płynie tam, gdzie ceny są wyższe – bez ingerencji operatorów sieci – ale w przypadku wąskiego gardła w dostawach przepływy można zatrzymać.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *