Connect with us

Gospodarka

Globalnym echem odbiło się przesłanie premiera Modiego „bez epoki wojny”: Ambasador RP | Najnowsze wiadomości Indie

Published

on

Globalnym echem odbiło się przesłanie premiera Modiego „bez epoki wojny”: Ambasador RP |  Najnowsze wiadomości Indie

Indyjska inicjatywa zakończenia wojny na Ukrainie jest „bardzo ceniona”, choć Rosja „nie chce słuchać takich głosów”, a wysiłki premiera Narendry Modiego wzmocnią współpracę między demokratycznymi narodami – powiedział ambasador RP Adam Burakowski.

Niedawny „sabotaż rurociągu Nord Stream” powinien być postrzegany „w kontekście wojny rosyjskiej i determinacji Putina, by odnieść sukces”, powiedział Burakowski w ekskluzywnym wywiadzie.

P. Jako najbliższy sąsiad Ukrainy, jaka jest obecna sytuacja w Polsce w zakresie uchodźców i pomocy dla rządu ukraińskiego?

A. Od początku wojny Polska znajduje się w czołówce państw udzielających Ukrainie pomocy humanitarnej i wojskowej. Przyjęliśmy także miliony uchodźców uciekających z konfliktu. Od 24 lutego do Polski przyjechało z Ukrainy 6,81 mln osób, z czego 90% to kobiety i dzieci. Ukraińcom planującym długoterminowy pobyt w Polsce wydano ponad 1,23 mln osobistych numerów identyfikacyjnych. Pomoc publiczna, która w 2022 roku może wynieść 3,37 mld euro, daje uchodźcom dostęp do opieki społecznej, pomocy społecznej i usług publicznych – zwłaszcza opieki zdrowotnej i edukacji. Z pomocą publiczną w wysokości 0,5% PKB Polski, Polska zajmuje trzecie miejsce wśród krajów europejskich udzielających Ukrainie największej pomocy dwustronnej pod względem własnego PKB. Wartość sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie przez Polskę przekroczyła 1,48 mld euro. Mimo względnej wielkości Polska dostarczyła Ukrainie więcej czołgów i transporterów opancerzonych niż Francja i Niemcy razem wzięte. Polacy i polscy przedsiębiorcy również przyczynią się do odbudowy Ukrainy.

P. Co sądzisz o niedawnych wezwaniach premiera Indii do Rosji i Ukrainy o zakończenie wojny io propozycji wsparcia wysiłków pokojowych?

A Ważne jest, aby z kilku stron Rosja słyszała wezwania do zakończenia tej wojny. Indyjska inicjatywa cieszy się ogromnym uznaniem – słowa premiera Narendry Modiego, że „dzisiejsza epoka nie jest naznaczona wojną” rozbrzmiewają na całym świecie. Niestety Rosja wciąż nie jest gotowa na słuchanie takich głosów.

READ  Polska: czerwcowy CPI potwierdzony na poziomie 4,4% | Kłapnięcie

Z zadowoleniem przyjmujemy również ostatnią rozmowę telefoniczną między premierem Narendrą Modim a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Na jego plecach ma zostać wzmocniona współpraca między pokojowymi i demokratycznymi krajami.

P. Jak Polska radzi sobie z bezpieczeństwem energetycznym? Co sądzisz o niedawnym incydencie dotyczącym rurociągów Nord Stream, który polskie kierownictwo nazwało sabotażem?

A Polska jest dobrym przykładem kraju europejskiego, który poczynił wielkie postępy w dywersyfikacji dostaw energii. W ciągu ostatnich 10 lat Polska pracowała nad osiągnięciem niezależności energetycznej od Rosji. Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaczęliśmy szukać nowych źródeł dostaw węgla. Pracujemy również nad zwiększeniem możliwości importu i magazynowania ropy naftowej poprzez rozbudowę pojemności magazynowej w naszym porcie Gdańsku.

Sabotaż rurociągów Nord Stream należy rozpatrywać w szerszym kontekście wojny rosyjskiej i determinacji Putina w dążeniu do sukcesu. Handel surowcami energetycznymi stał się obszarem wojny energetycznej. Wybuchy w obu gazociągach wydają się być zgodne z konsekwentną strategią Moskwy, polegającą na eskalacji więzi gazowych z Europą przez wiele miesięcy. Wyraźnie widać też zbieżność w czasie uszkodzenia Nord Stream 1 i Nord Stream 2 z inauguracją 27 września polsko-duńsko-norweskiego projektu Baltic Pipe. Niemniej awarie gazociągów nie będą miały zauważalnego wpływu na europejski rynek gazu. Rosyjski gaz nie był wysyłany do Europy przez NS1 od końca sierpnia 2022 r., a NS2 nigdy nie został uruchomiony.

P. Jaki jest wpływ sankcji na Rosję i czy nastąpił wzrost liczby obywateli rosyjskich szukających schronienia w Polsce po częściowej mobilizacji?

A Nałożenie rozległych sankcji na Rosję jest jednym z narzędzi, których używamy, aby uniemożliwić państwu-agresorowi naruszanie prawa międzynarodowego i brutalne zabójstwa niewinnych cywilów. Uważamy, że zachodnie sankcje wobec gospodarki Rosji są bardzo skuteczne. Zamierzamy wywierać stałą presję na Rosję i podejmować dalsze środki restrykcyjne, które podważą inwazję Rosji na Ukrainę – gospodarczo, militarnie i politycznie. Jednocześnie musimy pamiętać, że sankcje nie dotyczą eksportu rolnego z Rosji, w tym nawozów. Eksport zboża i żywności z Rosji nie podlega żadnym restrykcyjnym środkom UE.

READ  Ukraińscy uchodźcy blisko 1,5 miliona, gdy rosyjska inwazja wkracza w jedenasty dzień

Nie było wzmożonego ruchu na granicach Polski związanych z mobilizacją w Rosji. 19 września Polska wraz z Łotwą, Litwą i Estonią podjęła decyzję o ścisłym ograniczeniu przepływu obywateli rosyjskich przez nasze granice. Naszym zdaniem polityczne zapowiedzi przyjęcia wszystkich obywateli Rosji, którzy unikają mobilizacji, są nieuzasadnione. W większości przypadków dotknięci obywatele rosyjscy nie sprzeciwiali się aktywnie trwającej agresji, ale faktycznie popierali imperialistyczną politykę Putina, dopóki nie zostali bezpośrednio dotknięci. Powinni zmierzyć się z politycznymi konsekwencjami swojego rządu, zamiast być nagradzani przywilejem życia w UE.

P. Jakie są priorytety Polski w stosunkach dwustronnych z Indiami w 2023 roku? Jakie są nowe pola współpracy?

A. Naszym celem jest zachęcanie do nowych możliwości w IT i przetwórstwie spożywczym. Organizowane są liczne spotkania B2B, uczestniczymy w różnych dwustronnych i wielostronnych platformach współpracy. Wspieramy również naszą ofertę edukacyjną. W Polsce jest kilka tysięcy indyjskich studentów i liczba ta rośnie, podobnie jak łączna liczba NRI w naszym kraju. Powiem Wam, że w samej Warszawie mamy już 112 indyjskich restauracji! Polacy uwielbiają kuchnię indyjską.

P. Jakie kroki podejmuje się w celu zwiększenia handlu i inwestycji między Indiami a Polską?

A Indie są krajem, na którym skupiają się polscy inwestorzy, wymiana handlowa między naszymi krajami wzrosła w ciągu ostatnich dziesięciu lat siedmiokrotnie, a my dążymy do dalszych. Promujemy nasze produkty i rozwiązania na najważniejszych targach branżowych w Indiach. Podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Indiami z pewnością da nam impuls do rozwoju polsko-indyjskich relacji handlowych.

P. Co można zrobić, aby poprawić łączność i udostępnianie twarzą w twarz?

A Aktywnie pracujemy nad ułatwieniem łączności między naszymi dwoma krajami. Znaczący rozwój w tym obszarze nastąpił na początku tego roku w postaci wznowienia bezpośrednich lotów między Warszawą a Delhi. Połączenie to zostało zawieszone po pandemii Covid-19, ale wspólnymi siłami zostało przywrócone w marcu 2022 roku i obecnie PLL LOT obsługują pięć rejsów tygodniowo, zbliżając do siebie dwie stolice państw. Ponadto uruchomiono dwa tygodniowe loty do Bombaju.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *