Gospodarka
Globalne zużycie węgla osiągnęło w tym roku najwyższy poziom: IEA
Globalne zużycie węgla wzrośnie w tym roku do rekordowo wysokiego poziomu i pozostanie na podobnym poziomie przez kilka następnych lat, chyba że zostaną podjęte większe wysiłki na rzecz przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA). powiedział wczoraj.
Wysokie ceny gazu po inwazji Rosji na Ukrainę i wynikające z tego zakłócenia w dostawach skłoniły niektóre kraje do przejścia na stosunkowo tańszy węgiel, podczas gdy fale upałów i susze również zwiększyły popyt na energię elektryczną i ograniczyły energię wodną w niektórych regionach. Wytwarzanie energii jądrowej było również bardzo słabe, szczególnie w Europie, gdzie Francja musiała zamknąć reaktory jądrowe w celu konserwacji.
The Annual Report on Coal przewiduje, że światowe zużycie węgla wzrośnie w tym roku o 1,2 procent, po raz pierwszy przekraczając 8 miliardów ton w ciągu jednego roku i poprzedni rekord ustanowiony w 2013 roku.
Zdjęcie: Reuters
Przewiduje się również, że konsumpcja węgla utrzyma się na tym poziomie do 2025 r., ponieważ spadki na dojrzałych rynkach są równoważone przez utrzymujący się silny popyt we wschodzących gospodarkach azjatyckich.
Oznacza to, że węgiel nadal byłby największym pojedynczym źródłem emisji dwutlenku węgla z globalnego systemu energetycznego.
Największy wzrost popytu na węgiel spodziewany jest w Indiach (7 proc.), następnie w UE (6 proc.) i Chinach (0,4 proc.).
Zdjęcie: AFP
„Świat zbliża się do szczytu zużycia paliw kopalnych, a węgiel jako pierwszy spada, ale jeszcze tam nie jesteśmy” – powiedział Keisuke Sadamori, dyrektor ds. rynków energii i bezpieczeństwa MAE.
Popyt na węgiel w Europie wzrósł, ponieważ coraz więcej gazu jest zamieniane na węgiel ze względu na wysokie ceny gazu, a rosyjski gaz spadł do niewielkiej ilości.
Jednak do 2025 roku oczekuje się, że europejski popyt na węgiel spadnie poniżej tegorocznego poziomu, czytamy w raporcie.
Globalna produkcja energii z węgla ma wzrosnąć w tym roku do nowego rekordu około 10,3 terawatogodzin, podczas gdy oczekuje się, że produkcja węgla wzrośnie o 5,4 procent do około 8,3 miliarda ton, co również będzie rekordowe.
Oczekuje się, że produkcja osiągnie szczyt w przyszłym roku, ale spadnie poniżej tegorocznego poziomu do 2025 r.
Trzej najwięksi producenci węgla – Chiny, Indie i Indonezja – ustanowiliby w tym roku rekordy produkcji, ale pomimo wysokich cen i wygodnych marż dla producentów węgla, nic nie wskazuje na zwiększenie inwestycji w projekty węglowe zorientowane na eksport.
Odzwierciedla to ostrożność wśród inwestorów i górników co do średnio- i długoterminowych perspektyw dla węgla, czytamy w raporcie.
Komentarze są moderowane. Zachowaj komentarze odnoszące się do artykułu. Komentarze zawierające obraźliwy i obsceniczny język, wszelkiego rodzaju ataki osobiste lub reklamy będą usuwane, a użytkownik blokowany. Ostateczna decyzja należy do Taipei Times.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”