Connect with us

Nauka

Globalne planowanie socjalistyczne Bagdadu

Published

on

Globalne planowanie socjalistyczne Bagdadu

Łukasz Stanek

Pomocne może być rozpoczęcie od podobieństw. Plany te wywodziły się z tej samej kultury miejskiej, w sensie urbanistyki nowoczesnej i funkcjonalistycznej, z podziałem na strefy, oddzieleniem ruchu drogowego od pieszych i tak dalej. W planie zagospodarowania Miastaprojekt utrzymano kilka ustaleń Minoprio, m.in. pas zieleni, owalny kształt miasta i zasadę jednostek sąsiedzkich.

Z kolei planiści Miastaprojektu wyobrażali sobie Bagdad w skali regionalnej. Odróżnili zakrojone na szeroką skalę wyburzenia tkanki miejskiej z czasów osmańskich, zalecane przez Minoprio, od jego własnej propozycji kompleksowej ochrony historycznych dzielnic Bagdadu, w tym dzielnicy Kadhimiya. Jego plany były też znacznie bardziej szczegółowe. Różnice wynikały z polskiej tradycji planistycznej, ale także z zakresu przedsięwzięcia.

Miastoprojekt dysponowało większymi zasobami i większą obecnością w terenie, gdyż utworzyło lokalne biuro. Agencja znacznie ściślej współpracowała z irackimi planistami i była znacznie bardziej zintegrowana z instytucjami Bagdadu. Oznaczało to, że lepiej rozumiał miasto, choć miał tendencję do ignorowania szeregu kwestii społecznych, zwłaszcza wyznaniowych.

READ  Polska opozycja próbuje przywrócić państwowe finansowanie in vitro
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *