Świat
Głaz blokujący meksykańską jaskinię został przesunięty. Wewnątrz ukryte były ludzkie szkielety, a także szczątki rekinów i krwiopijnych nietoperzy.
Naukowcy pracujący nad jednym Miejsce pochówku Majów W tym tygodniu w Meksyku ogłoszono, że znaleźli zapieczętowaną jaskinię, w której znajdowały się ludzkie szkielety, a także szczątki ponad 20 gatunków zwierząt – w tym rekinów tygrysich, krwiopijnych nietoperzy i kilku gadów.
Badania są prowadzone w Tulum przez Federalne Ministerstwo Kultury Meksyku za pośrednictwem Narodowego Instytutu Antropologii i Historii. zgodnie z komunikatem prasowym z instytutu.
W otoczonym murem obszarze tego miejsca badacze próbujący stworzyć nową ścieżkę między świątyniami znaleźli jaskinię uszczelnioną dużym głazem. Wejście do jaskini ozdobiono także małym ślimakiem morskim przymocowanym do skały za pomocą sztukaterii, co potwierdza, że jaskinia została zapieczętowana przez Majów.
Archeolodzy badający jaskinię usunęli głaz i odkryli, że kamień „dosłownie przeciął ludzki szkielet na pół”. Wewnątrz znaleźli co najmniej dwie małe komory, każda o wymiarach około dziewięciu na sześć stóp i około szesnastu cali. W komunikacie prasowym podano, że w komorach tych „do tej pory zarejestrowano osiem pochówków”.
Naukowcy stwierdzili, że większość z tych pochówków dotyczyła osób dorosłych, a znalezione szczątki były „w dobrym stanie” ze względu na warunki środowiskowe panujące w komorach.
Szczątki zostaną zbadane w laboratoriach przy Narodowym Instytucie Antropologii i Historii.
Oprócz szczątków ludzkich badacze odkryli w miejscach pochówków „dużą liczbę szczątków szkieletowych” zwierząt. Zwierzęta obejmowały psa domowego, krwiopijne nietoperze, jelenia, pancernika, kilka ptaków i gadów, w tym żółwia morskiego, oraz ryby, w tym rekiny tygrysie i barakudy. Znaleziono także szczątki skorupiaków, mięczaków i płazów.
Naukowcy twierdzą, że na niektórych kościach widoczne były ślady nacięć, a na innych wykonano artefakty, takie jak igły lub rączki wachlarza. Jest to „charakterystyka tego obszaru” – stwierdzili naukowcy.
W komorach odnaleziono także fragmenty ceramiki związane z pochówkami.
Badania w komorach były utrudnione ze względu na małą powierzchnię pracy, „prawie brak” oświetlenia oraz wysoką wilgotność i temperaturę panującą w jaskiniach. Z informacji prasowej wynika, że jaskinię zamieszkują także owady, co „komplikuje prace” zespołu archeologicznego.
Jak podano w komunikacie, nowe technologie, w tym wykorzystanie skanerów laserowych i fotografii o wysokiej rozdzielczości, pomogły badaczom zachować jaskinię i jej elementy archeologiczne. Narzędzia te mają na celu tworzenie modeli 3D o „wysokim poziomie szczegółowości i precyzji”, umożliwiając badaczom prezentowanie wirtualnych wycieczek po wnętrzu jaskini.
Urzędnicy powiedzieli, że badania w jaskini będą kontynuowane przez resztę roku.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”