Gilas Pilipinas przegrywa z Polską w meczu przygotowawczym do OQT

GILAS Pilipinas zakończył swoje europejskie przygotowania do Olimpijskiego Turnieju Kwalifikacyjnego FIBA ​​porażką z Polską 82:80 w Sosnowcu.

Nationals zdobyli pierwsze dziewięć punktów czwartej kwarty, wkopując się w dołek, z którego nie mogli się wydostać pomimo walecznego ataku.

Gilas przypuścił atak w końcówce meczu, zdobywając ostatnie osiem punktów meczu za Dwightem Ramosem, ale czas dobiegł końca, a drużyna zajmująca 15. miejsce na świecie nie była w stanie odebrać zwycięstwa.

Porażka zniweczyła 30-punktowy występ Justina Brownlee, a Gilas poniósł kolejne porażki. W ubiegły czwartek zespół przegrał w Stambule z Turcją 84:73.

Filipiny udają się teraz na OQT do Rygi na Łotwie, gdzie stawką jest miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

Gilas zmierzy się z gospodarzem Łotwą 3 lipca o 19:00 (4 lipca o północy czasu filipińskiego) i Gruzją 4 lipca o 15:30 (4 lipca o 20:30 czasu filipińskiego).

Michał Sokołowski, niedawno mianowany MVP Pucharu Włoch, zdobył 21 punktów i trafił 3 z 4 trójek. Jego rzut za trzy punkty na początku ostatniej kwarty wywołał reakcję Polaków, gdy pod koniec trzeciej kwarty Gilas podwyższył na 58-56.

Później przewaga Polski wzrosła do 14, co doprowadziło do wściekłości trenera Gilasa, Tima Cone’a, podczas przerw na żądanie swojej drużyny i krytykując ich za niechlujną grę.

Ustawienie Michała Michalaka dało Polsce prowadzenie 82-72 na 2:37 minuty przed końcem meczu.

WIĘCEJ ZE SPINA

Jednak Filipińczycy odpowiedzieli Ramosem, który zdobył 16 punktów w końcówce, zdobywając 16 punktów za trzy punkty i dwa rzuty z wyskoku w końcówce meczu, co zmniejszyło różnicę do 82-77.

Niecelne strzały z linii rzutów wolnych kosztowały Gilasa zwycięstwo. Ramos nie wykorzystał dodatkowego rzutu wolnego po rzucie za trzy punkty, które mogło zmniejszyć prowadzenie Polski do czterech punktów.

Chris Newsome również wykorzystał swoje dwa rzuty wolne na 1:26 minuty przed końcem. Zespół gości również tracił piłkę 23 razy.

Ramos miał także dziewięć zbiórek, pięć asyst i trzy przechwyty, zaś June Mar Fajardo miał 10 punktów, trzy zbiórki i dwa przechwyty.

Kai Sotto zdobył osiem punktów i 11 zbiórek w meczu, w którym zawodnik San Antonio Spurs Jeremy Sochan grał dla Polski przez 12 minut i zakończył z ośmioma punktami i czterema zbiórkami.

Filipiny dobrze rozpoczęły rywalizację i pod koniec pierwszej rundy objęły prowadzenie 23:16, w drugiej jednak uległy Polsce 25:15.