Connect with us

Gospodarka

George Soros mówi, że Rosja szantażuje Europę gazem

Published

on

George Soros mówi, że Rosja szantażuje Europę gazem

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłasza przemówienie podczas ceremonii uhonorowania olimpijczyków i paraolimpijczyków na Kremlu w Moskwie, 26 kwietnia 2022 r.

Maksym Szemetow | Reuters

DAVOS, Szwajcaria – Pozycja negocjacyjna rosyjskiego prezydenta Władimira Putina „nie jest tak silna, jak mówi, że jest”, według miliardera George’a Sorosa, a Europa ma na niego wpływ.

W liście do włoskiego premiera Mario Draghiego Soros powiedział, że Putin „najwyraźniej szantażował Europę” grożąc – lub wręcz – wstrzymaniem dostaw gazu.

„Zrobił to w zeszłym sezonie. Magazynował gaz zamiast wysyłać gaz do Europy. Doprowadziło to do niedoborów, podniesienia cen i zarobienia dużych pieniędzy, ale jego pozycja negocjacyjna nie jest tak silna, jak twierdzi” – napisał w poniedziałek Soros.

Rosyjscy urzędnicy nie byli od razu dostępni do komentowania, kiedy CNBC skontaktowało się w środę.

Rosja niedawno odcięła dostawy gazu do Finlandii, ponieważ kraj nie płaci za niego w rublach. Posunięcie to nastąpiło po tym, jak Helsinki ogłosiły zamiar przystąpienia do NATO – sprzeciwia się temu sojusz obronny Putin.

Również Bułgaria i Polska od kilku tygodni nie kupują rosyjskiego gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę Moskwa ogłosiła, że ​​„nieprzyjazne” narody będą musiały płacić za rosyjski gaz w rublach – polityka, która pozwala Kremlowi wesprzeć własną walutę.

Jednak przesłanie od Sorosa jest takie, że kraje europejskie również mają wpływ na Putina.

Urodzony na Węgrzech amerykański inwestor i filantrop George Soros.

Fabrice Coffrini | AFP | Obrazy Getty

UE, która składa się z 27 krajów, otrzymuje około 40% dostaw gazu ziemnego z Rosji, co utrudnia blokowi zaprzestanie zakupów z dnia na dzień.

Ale według Sorosa UE jest również bardzo ważnym rynkiem dla Kremla, a Putin potrzebuje dochodów z gazu, by wesprzeć swoją gospodarkę.

READ  Indeksacja emerytur w 2021 r. - nowe obliczenia. Sprawdź, jakie wzmocnienie otrzymasz [26.12.2020]

„Szacuje się, że rosyjskie pojemności magazynowe będą pełne do lipca. Europa jest jej jedynym rynkiem. Jeśli nie zaopatruje Europy, będzie musiał zamknąć studnie na Syberii, z których pochodzi gaz. W grę wchodzi około 12 000 odwiertów. Ich zamknięcie zajmuje trochę czasu, a po zamknięciu trudno je ponownie otworzyć ze względu na wiek sprzętu” – powiedział Soros w liście.

Dodał, że Europa musi poczynić „pilne przygotowania”, zanim użyje swojej siły przetargowej. „Bez nich ból nagłego przestoju byłby politycznie bardzo trudny do zniesienia” – powiedział. „Europa powinna wówczas mocno opodatkować import gazu, aby cena dla konsumenta nie spadła”.

Leon Izbicki, współpracownik Energy Aspects, zgadza się, że rosyjskie magazyny gazu są prawie pełne.

„Rosja weszła w ostatnią zimę z rekordowymi zapasami około 72,6 miliardów metrów sześciennych i celuje w jeszcze wyższy cel składowania podziemnego 72,7 miliardów metrów sześciennych na zimę 2022 roku” – dodał Izbicki w e-mailu. „Chociaż nie mamy perspektyw na rosyjskie magazyny podziemne, wydaje się prawdopodobne, że Rosja mogłaby osiągnąć ten cel już tego lata”.

Dodał, że Rosji brakuje elastyczności w magazynowaniu gazu i infrastruktury rurociągowej, która pozwoliłaby na przykład skierować gaz z Europy do Azji.

Tymczasem od inwazji na Ukrainę kraje europejskie usiłują znaleźć alternatywę dla rosyjskiego gazu. Na przykład UE i Stany Zjednoczone podpisały w marcu porozumienie zapewniające regionowi o co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w tym roku.

W połączeniu z ostatnimi cięciami dostaw dla Polski, Bułgarii i Finlandii – wraz z międzynarodowymi sankcjami – oznacza to, że Rosja już teraz będzie sprzedawać mniej gazu do Europy.

„Spodziewamy się, że przepływy gazu do Europy osiągną w tym roku około 98 miliardów metrów sześciennych, w porównaniu do 141 miliardów metrów sześciennych w zeszłym roku” – powiedział Izbicki.

READ  Konstytucjonalizm praw socjalnych w międzywojennej Irlandii: dla historii narodu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *