Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Genialne plakaty turystyczne Polski autorstwa Stefana Norblina

Published

on

Genialne plakaty turystyczne Polski autorstwa Stefana Norblina

Wilno, Litwa plakat podróżniczy (Polskie Koleje Państwowe) autorstwa Stefana Norblina – 1928

Imponujące nazwisko Juliusz Stefan Norblin de la Gourdaine, przez większość życia znany jako bardziej prozaiczny Stefan Norblin, urodził się 29 czerwca 1892 roku w Warszawie. Jego ojciec, zamożny właściciel fabryki wyrobów ze srebra i przemysłowych elementów metalowych, chciał i spodziewał się, że Norblin ostatecznie przejmie rodzinny biznes. Tak więc Stefan udał się po szkole do Antwerpii, gdzie w 1910 roku wstąpił do Akademii Ekonomiczno-Handlowej i tam ukończył studia. Rozpoczął pracę w papierni, ale Norblin cały wolny czas poświęcał rysowaniu i malowaniu, więc naturalne było, że pójdzie w ślady jednego ze swoich przodków, XVIII-wiecznego malarza, Jana Piotra Norblina.

Pierwsza wystawa artystyczna Stefana odbyła się w Memling Gallery w Amsterdamie w 1913 roku, po czym Stefan przemieszczał się między Paryżem a Londynem, tworząc ilustracje pod pseudonimem „Hrabia Luksemburga”. Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 Norblin służył w Wojsku Polskim jako tłumacz. Po zakończeniu wojny Norblin osiedlił się z powrotem w Polsce i wkrótce zaczął poruszać się w kręgach społeczno-kulturalnych warszawskiej elity artystycznej i intelektualnej. Norblin był świadkiem początku swojej artystycznej kariery. Jego pierwszą żoną była aktorka Maria Modzelewska, ale w 1933 ożenił się Leny Żelichowskiej, tancerka Teatru Narodowego i popularna aktorka filmowa, z którą spędził resztę życia. W latach 20. słynął z projektów plakatów, obrazów, sztuki użytkowej i okładek książek i wtedy właśnie stworzył te plakaty podróżnicze promujące polskie miasta i regiony.

Kiedy naziści napadli na Polskę w 1939 roku, Norblin i jego żona uciekli z ukochanego domu w Warszawie i udali się przez Bułgarię i Irak do Indii, gdzie zlecono mu zaprojektowanie mebli w stylu Art Deco i masywnych malowideł ściennych do pomalowania nowego domu Maharadży Pałacu Jodhpur Umaid Bhawan. Pięć lat później, w 1946 roku, Norblinowie udali się do San Francisco, zasadniczo wierząc, że będzie to dobre dla zdrowia ich syna. W latach 50. Norblin miał poważne problemy ze wzrokiem, a perspektywa niemożności dalszego malowania stała się tak przygnębiająca, że ​​Stefan Norblin odebrał sobie życie.

Stefan Norblin w swojej pracowni w Warszawie, 1935.

Leny Żelichowskiej około 1930 roku

Polska Polska Nabożeństwo w Łowiczu autorstwa Stefana Norblina – 1925

Kraków Chemins de Fer de l’Etat Polonais autorstwa Stefana Norblina (polski, 1892-1952) – ok. 1935

Warszawa Chemins de Fer de L’Etat Pononais autorstwa Stefana Norblina – ok. 1925 r.

Poznańskie Chemins de Fer de l’Etat Polonais autorstwa Stefana Norblina – ok. 1930 r.

Lwów autorstwa Stefana Norblina – ok. 1928 r

Gdynia autorstwa Stefana Norblina – ok. 1930 r

Polska autorstwa Stefana Norblina (1892-1952) – ok. 1925 r

READ  Ten naród może zablokować dostęp do twoich kryptowalut na 96 godzin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *