Connect with us

Gospodarka

GE nagabuje prędkość rozpędzania turbiny gazowej w nowej polskiej elektrowni

Published

on

GE nagabuje prędkość rozpędzania turbiny gazowej w nowej polskiej elektrowni

Nowa elektrownia na gaz ziemny w Polsce o mocy 745 MW będzie wyposażona w turbinę gazową General Electric (GE) 9HA.02, model, który według firmy ma „najszybsze tempo narastania w branży” na poziomie 88 MW na minutę i DLN 2,6 System spalania „może spalić do 50% objętości wodoru po zmieszaniu z gazem ziemnym”.

6 lipca GE potwierdziło, że ma zamówienie od polskiego koncernu energetycznego Energa SA, wchodzącego w skład Grupy ORLEN, na projekt elektrociepłowni Ostrołęka C w północno-wschodniej Polsce. Projekt jest drugim zamówieniem GE na turbinę gazową klasy H w Polsce, po budowanej elektrowni Dolna Odra o mocy 1,4 GW, która zostanie wyposażona w dwie turbiny gazowe GE 9HA.01.

Oba projekty Ostrołęka C i Dolna Odra mają generować energię elektryczną, aby pomóc Polsce w dalszym zamykaniu elektrowni węglowych. Ostrołęka C ma zostać uruchomiona w 2025 roku, Dolna Odra ma zacząć działać w przyszłym roku.

Gazownia na terenie opuszczonego projektu węglowego

Ostrołęka C została początkowo zaprojektowana jako projekt elektrowni węglowej o mocy 1000 MW, również kierowanej przez GE. Wmurowanie kamienia węgielnego pod ten projekt miało miejsce w 2018 roku, ale problemy finansowe i inne spowodowały, że elektrownia węglowa została zamknięta w 2020 roku. ORLEN, polska rafineria ropy naftowej, przejął Energę na początku tego roku i zapowiedział, że zakończy projekt elektrowni tylko wtedy, gdy nowa elektrownia będzie zasilana gazem ziemnym.

Trwa budowa projektu elektrowni gazowej Ostrołęka C w Polsce. Elektrownia gazowa jest budowana po zaniechaniu projektu budowy elektrowni węglowej o mocy 1000 MW na tym terenie. Dzięki uprzejmości: GE Gas Power

„Nasza inwestycja w Ostrołęce odegra kluczową rolę we wspieraniu krajowego systemu elektroenergetycznego i bezpieczeństwie przyszłych dostaw energii” – powiedział w środę Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN i po prezesa Energa SA. „W tej dekadzie spodziewamy się wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną i wygaszania najstarszych elektrowni węglowych. Dlatego Grupa ORLEN inwestuje w stabilne elektrownie z możliwością uzupełniania odnawialnych źródeł energii.”

READ  Podatek handlowy od 2021 roku. Tadeusz Kościński wyjaśnia, dlaczego rząd go wprowadza

Obajtek dodał: „Elektrownia Ostrołęka C będzie również odgrywać strategiczną rolę we wspieraniu działań dekarbonizacyjnych Polski i Orlenu. Strategia Grupy ORLEN obejmuje zobowiązanie do realizacji długoterminowego celu Grupy, jakim jest osiągnięcie zerowego śladu węglowego netto do 2050 roku2 Cel redukcji produkcji energii to 33%/MWh do 2030 r.”

Wyposażenie dodatkowe dostarczane przez GE

Nowy zakład w Ostrołęce będzie składał się z turbiny gazowej 9HA.02, turbiny parowej STF-D650, agregatu prądotwórczego W88, wytwornicy pary odzyskowej lub zintegrowanego systemu sterowania procesem HRSG i GE Mark* VIe. Energa poinformowała w środę, że prędkość rampy turbiny gazowej wynosząca 88 MW na minutę pozwoli na szybkie dostarczanie energii w odpowiedzi na wahania sieci. GE zapowiedziało, że będzie pełnić rolę inżyniera, zaopatrzenia i budowy projektu elektrowni.

Turbina gazowa 9HA GE
Turbina gazowa 9HA.02 firmy GE, pokazana w obiekcie testowym firmy w Greenville w Karolinie Południowej, jest głównym wyposażeniem projektu elektrowni gazowo-parowej Ostrołęka C w Polsce. Dzięki uprzejmości: GE Gas Power

– Posiadanie podmiotu, który jest niezwykle responsywny i może pomóc w zapewnieniu niezawodności systemu energetycznego, pozwala nam wspierać Energę Grupy ORLEN i wnosić istotny wkład we wzrost energetyki odnawialnej w polskim miksie energetycznym – powiedział Amit Kulkarni, szef Zarządzanie produktem dla ciężkich turbin gazowych, GE Gas Power. „Oddanie Ostrołęki do eksploatacji i zasilenie gazem z połączenia Polska-Litwa przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa elektroenergetycznego kraju. Nasza zaawansowana technologia elektrowni gazowo-parowych klasy H będzie kluczem do rozwoju tego strategicznego projektu, który może również mieć znaczący wpływ na lokalną gospodarkę, ponieważ duża część aktywów wytwórczych jest produkowana w kraju.

Turbina parowa dla Ostrołęki C będzie produkowana w fabryce turbin parowych GE w Elblągu. Generator zostanie zbudowany w fabryce generatorów GE we Wrocławiu. Turbina gazowa będzie produkowana w GE Manufacturing Excellence Center w Belfort we Francji.

READ  W Blarney stracimy ponad 100 stanowisk pracy

GE powiedziało, że turbina i system spalania zostały zaprojektowane tak, aby ostatecznie umożliwić 100% spalanie wodoru na platformie w ciągu następnej dekady.

„GE wierzy, że gaz ziemny mieszany z wodorem przyspieszy światowe wysiłki na rzecz dekarbonizacji sektora wytwarzania energii” – powiedział Kulkarni. „Nasza technologia klasy H może zapewnić wysoce wydajne wytwarzanie energii, które jest już w stanie emitować mniej CO2 po zmieszaniu z wodorem. Pomoże to zrealizować zapowiedziane zobowiązanie Grupy Orlen do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.”

Darrell Proctor jest starszym redaktorem w dziale POWER (@PowerMagazine).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *