Connect with us

Nauka

Gdańsk Tech w pierwszej piątce uczelni w Polsce. Awans w rankingu Perspektywy

Published

on

Gdańsk Tech w pierwszej piątce uczelni w Polsce.  Awans w rankingu Perspektywy

Bardzo dobry miniony rok pozwolił naszej uczelni awansować i tym samym znaleźć się w pierwszej piątce uczelni w Polsce. To duży sukces, podobnie jak utrzymanie 3. miejsca w kategorii uczelni technicznych.

– Bardzo się cieszę, że w roku, w którym obchodzimy 120. rocznicę powstania uczelni, awansujemy w ogólnopolskich rankingach uczelni. Poprawa naszej pozycji w rankingu i znalezienie się w elitarnym gronie pięciu najlepszych uczelni w kraju jest dla nas potwierdzeniem, że działania, które prowadzimy na uczelni, wypadły bardzo dobrze. Z naszych analiz wynika, że ​​pod względem potencjału naukowego uczelni i liczby cytowań rozwijamy się szybciej niż inne czołowe uczelnie na świecie, takie jak Massachusetts Institute of Technology (MIT). Mamy ambicję je osiągnąć. To nas motywuje do dalszej ciężkiej pracy na rzecz nauki i rozwoju – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Technologii Gdańskiej. – Po raz kolejny znaleźliśmy się w czołówce uczelni technicznych, a oferowane przez nas kierunki studiów należą do najlepiej ocenianych w kraju. Pokazuje to, że studia na Politechnice Gdańskiej są gwarancją najwyższej jakości kształcenia, w nowoczesnej i rozwijającej się uczelni.

Gdańsk Tech – uczelnia o wysokim potencjale naukowym

Ranking Uczelni Akademickich Perspektywy 2024 oparto na 31 wskaźnikach, podzielonych na siedem grup kryteriów.

Awans i wysokie miejsce Politechniki Gdańskiej w rankingu ogólnym to efekt postępu w trzech pierwszych najważniejszych grupach kryteriów. Nasza uczelnia poprawiła swoją pozycję w stosunku do roku ubiegłego w grupach: efektywność naukowa, internacjonalizacja i potencjał naukowy. W tym ostatnim największy skok zanotował Gdańsk Tech – z 14. na 3. miejsce.

Klasyfikacja opiera się na następujących kryteriach:

  1. Efektywność naukowa (waga 30%) – mierzona m.in. rozwojem kadry i nadanymi stopniami naukowymi, liczbą publikacji, cytowalnością, efektywnością w pozyskiwaniu środków na badania czy obecnością publikacji naukowców w 10% najczęściej cytowane czasopisma na świecie;
  2. Potencjał naukowy (waga 13%) – wyznaczany na podstawie wyników oceny działalności naukowej uczelni, nasycenia kadry dydaktycznej osobami o najwyższych kwalifikacjach, stopniach doktora i habilitacji oraz kształceniu doktorantów w szkołach doktorskich;
  3. Umiędzynarodowienie (waga 15%) – mierzone m.in. liczbą studentów zagranicznych, liczbą osób studiujących języki obce, uczestnictwem w europejskiej uczelni, liczbą nauczycieli z zagranicy, liczbą wymian studentów (przyjazdowych i wyjazdowych) oraz stopniem naukowym wielokulturowość środowiska studenckiego;
  4. Absolwenci na rynku pracy (waga 12%) – wskaźnik według danych z ogólnopolskiego badania Polski System Śledzenia Absolwentów (ELA);
  5. Prestiż (waga 12%) – na który składa się liczba nominacji z danej uczelni w badaniu przeprowadzanym wśród profesorów oraz pozycja uczelni w światowych rankingach akademickich;
  6. Warunki kształcenia (waga 10%) – determinowane są dostępem studentów do wysoko wykwalifikowanej kadry dydaktycznej oraz liczbą posiadanych przez uczelnię akredytacji i certyfikatów;
  7. Innowacyjność (waga 8%) – mierzona liczbą patentów i praw ochronnych uzyskanych w kraju i za granicą oraz wkładem badań uniwersyteckich w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
READ  UE obiecuje więcej gotówki na Ukrainie impas zboża, Bułgaria zakazuje importu

Pełna metodologia dostępna jest na stronie internetowej Portal rankingu uczelni Perspektywy 2024.

W pierwszej piątce rankingu uczelni znalazły się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Gdańska. W rankingu uczelni technicznych pierwsze miejsce utrzymała Politechnika Warszawska, a drugie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Na kolejnych miejscach znalazły się: Politechnika Wrocławska, Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska i Politechnika Śląska.

Te trzy kierunki studiów są najlepsze w Polsce

Fundacja Perspektywy prowadzi także ranking najlepszych kierunków studiów. Zestawienie zawiera najpopularniejsze kierunki studiów na 9 kierunkach nauki i ocenia ich jakość na poszczególnych uczelniach.

Osoby zainteresowane studiami na kierunku zarządzanie przestrzenią, inżynieria środowiska lub technologia chemiczna powinny studiować na Politechnice Gdańskiej. Na tych kierunkach nasza uczelnia zajęła pierwsze miejsce.

PG oferuje trzy specjalizacje, które pojawiły się na pierwszym miejscu:

  • Gospodarka przestrzenna to kierunek dla osób zainteresowanych kształtowaniem przestrzeni miast, osiedli i krajobrazów otwartych w sposób funkcjonalny, zrównoważony i przyjazny dla użytkownika.
  • Inżynieria środowiska to interdyscyplinarna dziedzina, która kształci specjalistów w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji infrastruktury mającej na celu zarówno wykorzystanie, jak i przekształcanie zasobów środowiska oraz ich ochronę.
  • Technologia chemiczna – interdyscyplinarny kierunek studiów, wyposażający studenta w wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu chemicznych procesów technologicznych. Program studiów ma na celu dostarczenie specjalistycznej wiedzy niezbędnej do projektowania, sterowania i automatyzacji procesów technologicznych w przemyśle chemicznym, energetycznym, kosmetycznym, farmaceutycznym i pokrewnych.

Gdańsk Tech zajął także wysokie miejsca (w pierwszej piątce) w rankingu następujących obszarów badawczych:

  • Architektura (2. miejsce)
  • Automatyka i robotyka (4)
  • Biotechnologia (2)
  • Budownictwo (2)
  • Chemia (3)
  • Ekonomiczny (6)
  • Elektronika i telekomunikacja (4)
  • Elektrotechnika (5)
  • Energia (3)
  • Fizyka stosowana (4)
  • Geodezja i kartografia (3)
  • Informatyka, mgr inż. (5)
  • Inżynieria biomedyczna (4)
  • Inżynieria materiałowa (4)
  • Mechanika i budowa maszyn (5)
  • Mechatronika (4)
  • Zarządzanie (4)
  • Zarządzanie produkcją i inżynieria (4)
READ  Polska kończy ewakuację z Afganistanu, gdy zegar tyka w transporcie lotniczym

O ratingu fundacji „Perspektywy”.

„Ranking Szkół Wyższych Perspektywy” prowadzony jest od 1999 roku i jest najważniejszym i najbardziej popularnym rankingiem tego typu w Polsce. Obejmuje niemal wszystkie uczelnie: publiczną i niepubliczną (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają co najmniej jedno prawo do nadawania stopnia doktora i kształcą co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych. Jury konkursu czuwa nad prawidłowością i rzetelnością przygotowania rankingu.

Centrum Analiz Strategicznych Politechniki Gdańskiej odpowiada za koordynację działań związanych z udziałem Politechniki Gdańskiej w rankingach krajowych i międzynarodowych oraz konkursach jakości zawodowej, w tym za przygotowanie wniosków do rankingów.

Gdańskie Centrum Techniczne Analiz Strategicznych podlega prof. Dariusz Mikielewicz, Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju w Gdańsk Tech.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *