Najważniejsze wiadomości
Gaz System korzysta z MOL dla FSRU na polskiej Zatoce Gdańskiej
Polski operator systemu przesyłowego gazu ziemnego OGP Gaz System SA nabył Mitsui OSK Lines Ltd. (MOL) podpisała umowę na dostawę i obsługę pływającej magazynowej jednostki regazyfikacyjnej (FSRU) na Zatoce Gdańskiej.
FSRU będzie pełnić funkcję terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (LNG) i zostanie wybudowany na platformie cumowniczej w pobliżu brzegu na terenie Portu Gdańskiego pomiędzy ujściami ramion Śmiała i Martwa Wisły. W ramach projektu zbudowana zostanie także niezbędna infrastruktura morska i lądowa – podał Gaz System w niedawnym komunikacie prasowym. Oddanie projektu planowane jest na lata 2027/2028.
Gaz System podał, że bada także potencjał rynku budowlanego przed ogłoszeniem przetargów na budowę infrastruktury morskiej. W ramach tego procesu w zeszłym miesiącu firma spotkała się z potencjalnymi wykonawcami prac inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowlanych.
Jak podaje strona internetowa spółki, terminal FSRU ma zapewnić zdolność regazyfikacyjną na poziomie około 215,4 miliarda stóp sześciennych (6,1 miliarda metrów sześciennych) paliwa gazowego rocznie. W zależności od rozwoju sytuacji rynkowej i wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i regionie możliwe jest także zwiększanie mocy regazyfikacyjnych. W sierpniu 2023 roku zarezerwowano pełną zdolność regazyfikacyjną terminala FSRU na 15 lat.
„Wybór dostawcy pływającej jednostki magazynowania i regazyfikacji LNG jest ważnym kamieniem milowym w realizacji programu FSRU, nad którym spółka pracuje od wielu miesięcy” – powiedział Andrzej Kensbok, Wiceprezes Zarządu Gaz System. „W najbliższym czasie skupimy się na wypracowaniu szczegółowych warunków tzw. Time Charter Party. Dodatkowo musimy uzyskać wszelkie niezbędne zgody korporacyjne od władz spółki na podpisanie umowy z armatorem.”
„Wybór do tego strategicznie ważnego dla Polski projektu był dla MOL wielkim zaszczytem i jesteśmy zobowiązani do ścisłej współpracy z Gaz System w celu dostarczenia pierwszego w Polsce FSRU, co w dłuższej perspektywie nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne w Polsce, ale także w regionie kadencja -Kerencja” – powiedział Toshinobu Shinoda, starszy dyrektor zarządzający odpowiedzialny za region Europy i Afryki w MOL. „Ten projekt jest również zgodny z wizją grupy MOL zakładającą realizację zrównoważonego społeczeństwa poprzez rozwój przedsiębiorstw z zakresu infrastruktury społecznej i dostarczanie energii o niższej emisji. Jesteśmy przekonani, że rozległe doświadczenie operacyjne i techniczne, które zdobyliśmy w ciągu 140-letniej historii w branży, w połączeniu z naszymi wynikami finansowymi, usprawnią projekt i zapewnią Gaz System bezproblemową, bezpieczną i wydajną obsługę.
W listopadzie 2023 r. Komisja Europejska uznała gazociągi lądowe w ramach projektu za wiarygodne w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPR) w rozdziale REPowerEU. W ramach instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) Komisja Europejska przyznała projektowi LNG Gdańsk dotację w maksymalnej wysokości około 21,1 mln dolarów (19,6 mln euro).
Gaz System jest operatorem głównych gazociągów w Polsce oraz podmorskiego gazociągu Baltic Pipe. Spółka kontroluje także terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. W ramach programu inwestycyjnego na lata 2015-2025 spółka buduje ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej Polsce.
Spółka zauważyła, że zakończono połączenia międzysystemowe z Litwą i Słowacją, a także zaprojektowano gazociągi lądowe, które połączą planowany pływający terminal FSRU z krajową siecią przesyłową.
MOL ma 140-letnią historię w międzynarodowej branży żeglugowej i zarządza jedną z największych na świecie flot handlowych liczącą prawie 800 statków. Jak wynika z komunikatu prasowego, flota LNG MOL jest największa na świecie i liczy prawie 120 statków, w tym siedem jednostek FSRU.
Aby skontaktować się z autorem, wyślij e-mail na adres [email protected]
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.