Connect with us

Gospodarka

FX Daily: W tym tygodniu Azja może rzucić wyzwanie mocnemu dolarowi | Artykuł

Published

on

FX Daily: W tym tygodniu Azja może rzucić wyzwanie mocnemu dolarowi |  Artykuł

Historia ma powrócić do regionu w tym tygodniu. Dzisiejszy kalendarz jest pusty, ale jutro poznamy październikową inflację w Polsce i migawkę PKB za trzeci kwartał w Czechach. W Polsce spodziewamy się dalszego spadku inflacji rok do roku z 8,2% do 6,9%, powyżej oczekiwań rynkowych. W środę zostaną opublikowane indeksy PMI w Czechach, a następnie w czwartek opublikowane zostaną indeksy PMI dla Polski i Węgier. Czeski Bank Narodowy (CNB) zbiera się tego samego dnia. Oczekujemy, że cykl obniżek stóp rozpocznie się od ruchu o 25 punktów bazowych, co również jest zgodne z konsensusem rynkowym. Z sondaży wynika jednak, że jest już blisko. Bank centralny opublikuje także nową prognozę, ostatnią w tym roku. Inflacja w Turcji zostanie opublikowana w piątek, gdzie spodziewamy się lekkiego wzrostu z 61,5% do 63,0%. Ocena ratingu państwa przez Moody’s zostanie również opublikowana w piątek, ale jest mało prawdopodobne, że stanie się to wydarzeniem.

Na rynku walutowym uwaga powinna być skupiona na CZK, który naszym zdaniem do czwartkowej sesji wzrośnie poniżej 24,60 EUR/CZK, na co wskazuje utrzymująca się od kilku dni silna różnica stóp procentowych. Z drugiej strony, jeśli w nadchodzących dniach na skutek wydarzeń na świecie zaobserwujemy osłabienie CZK, zmniejsza to prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych CNB, co ostatecznie byłoby pozytywną wiadomością dla CZK. Samo wprowadzenie obniżki stóp procentowych, co jest naszym scenariuszem bazowym, zbliżyłoby koronę do 25,0 EUR/CZK.

Uważamy, że na Węgrzech nadal jest miejsce na wycenę nowej ścieżki obniżek stóp procentowych dla Węgierskiego Banku Narodowego (NBH), co naszym zdaniem naraża HUF na ponowne osiągnięcie poziomu 386 EUR/HUF.

W Polsce głównym czynnikiem wpływającym na kurs złotego i naszym zdaniem będzie przesadne nastawienie na obniżki stóp procentowych. Mocniejszy złoty to obecnie nasza największa wiara w Europie Środkowo-Wschodniej. Pytanie jednak, czy indeks cen towarów i usług konsumenckich oferuje lepsze poziomy zakupów, czy też rozpoczyna już drugą falę aprecjacji złotego. Biorąc pod uwagę nasze powyżej konsensusowe wezwanie do inflacji, uważamy, że złoty jest obecnie dość mocny.

READ  Polski premier ostrzega przed „buntami”, jeśli UE zignoruje państwa narodowe

Franciszek Taborski

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *