Gospodarka
FX Daily: To nie jest czerwcowy restart | Artykuł
USD: Koniec mocnego kwartału
W tym tygodniu kończy się trzeci kwartał. Dolar miał mocne lato, zyskując wobec wszystkich walut G10 z wyjątkiem NOK. Patrząc na perspektywy krótkoterminowe, wydaje się mało prawdopodobne, aby tendencja ta uległa zmianie. Prognozy FOMC z zeszłego tygodnia potwierdziły, że Fed nie jest jeszcze gotowy do ogłoszenia końca cyklu zacieśnienia polityki pieniężnej, natomiast bardziej agresywna narracja „wyższych stóp na dłużej” pojawiła się, gdy prognoza mediany stóp procentowych na 2024 r. spadła do 5,1% została zrewidowana .
Kiedy w czerwcu Rezerwa Federalna opublikowała wykresy punktowe, które były bardziej jastrzębie niż ceny rynkowe, wskazaliśmy na istotne ryzyko wzrostu dla dolara. Ostatecznie, gdyby dane nie wskazywały na spowolnienie gospodarcze, rynki musiałyby dostosować się do prognoz FOMC. Sytuacja może teraz wyglądać podobnie, ale różnica cenowa pomiędzy wykresem punktowym a rynkiem jest mniejsza.
Rynki wyceniają stopę procentową Fed na poziomie 4,67% (efektywna stopa procentowa) do końca 2024 r., co oznacza obniżenie o 65 punktów bazowych w stosunku do obecnego poziomu. Zakładając, że podwyżka stóp dodana do wykresów punktowych Fed ostatecznie nie zostanie zrealizowana w 2023 r., teoretyczna mediana prognozy stóp procentowych na 2024 r. spada do 4,85%, pozostawiając około 20 punktów bazowych potencjału do przeszacowania, jeśli dane z USA będą stabilne. W czerwcu różnica pomiędzy rynkiem a działką była znacznie większa. Inwestorzy oczekiwali spadku stóp procentowych do 4,0% do końca 2024 r., podczas gdy mediana wykresu punktowego wyniosła 4,65%.
W dalszym ciągu wskazujemy na dalsze ryzyko wzrostu kursu dolara w najbliższej przyszłości, ponieważ pojawienie się oznak spowolnienia w amerykańskiej gospodarce może zająć więcej czasu. Oczekujemy, że w końcu się one zmaterializują i spowodują znacząco gołębią przecenę amerykańskich stóp procentowych i gwałtowny spadek wartości dolara w 2024 r. Jednak to krótkoterminowe ryzyko wzrostu dla dolara i krótkoterminowych rentowności w USA nie jest już tak wyraźne jak w czerwcu, kiedy różnica między cenami rynkowymi a oczekiwaniami na rok 2024 była większa.
Ten tydzień będzie spokojny na rynku danych z USA, a uwaga skupiona będzie na wystąpieniach Fed. Oczekuj, że archhawk Neel Kashkari poprze kolejną podwyżkę stóp procentowych i/lub odrzuci założenia dotyczące obniżek stóp procentowych, a jeszcze w tym tygodniu usłyszymy także od prezesa Fed Jerome’a Powella. Ogólnie rzecz biorąc, Fedspeaks raczej nie będą tak skuteczne w poruszaniu rynkiem jak dane, ale w spokojnym tygodniu po posiedzeniu FOMC będą mogły nadać ton niektórym przepływom na koniec kwartału. DXY pozostaje na dobrej drodze do przebicia powyżej 106,00 w najbliższym czasie.
Francesco Pesole
EUR: W tym tygodniu skoncentruj się na inflacji
W piątek wskaźniki PMI dla strefy euro były nieco lepsze niż oczekiwano, ale pozostały stabilne Gospodarka znajduje się już na etapie rekonwalescencji, utrzymując obawy dotyczące ujemnych wartości PKB w drugiej połowie roku. Dane CFTC pokazują, że długie pozycje netto na EUR/USD uległy dalszemu osłabieniu w tygodniu poprzedzającym posiedzenie Fed, spadając poniżej 15% otwartych pozycji po raz pierwszy od października 2022 r. Jastrzębi FOMC i brak dobrych wiadomości na temat wzrostu gospodarczego w strefie euro prawdopodobnie skłoniły spekulantów do dalszej redukcji długich pozycji netto w euro.
Dziś rano w Niemczech publikowane są sondaże Ifo i oczekuje się, że wszystkie nieznacznie spadną ze względu na ponowny pesymizm co do działalności gospodarczej w regionie. Pod koniec tygodnia publikacje CPI w strefie euro mogą okazać się czynnikiem decydującym o przełamaniu kursu euro, ponieważ pozytywna niespodzianka prawdopodobnie ożywi stłumione oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w tym roku.
Jednakże, o ile nie będzie byczego scenariusza Euro CPI, wydaje się prawdopodobne, że EUR/USD przetestuje 1,0600 i nadal istnieje ryzyko w kierunku krótkoterminowego ruchu do 1,0500. Dziś prezes EBC Christine Lagarde będzie przemawiać w Parlamencie UE, wysłuchamy także wypowiedzi członków Rady Prezesów Francois Villeroy de Galhau i Isabel Schnabel, jednak wrażliwość euro na wypowiedzi mówców EBC została ostatnio raczej przytłumiona.
Francesco Pesole
GBP: Słabe wskaźniki PMI sugerują, że stopy procentowe osiągnęły szczyt
Funt jest na dobrej drodze, aby stać się najgorzej zachowującą się walutą G10 w trzecim kwartale po tym, jak w zeszłym tygodniu przeszedł poważną ponowną ocenę oczekiwań krajowych stóp procentowych w związku z pauzą Banku Anglii. Piątkowe wskaźniki PMI bezsprzecznie potwierdziły decyzję BoE o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, osiągając poziom niższy od oczekiwań i wskazując na większe ryzyko pogorszenia się gospodarki Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale.
BoE opublikuje informacje na temat inflacji i płac przed listopadowym posiedzeniem, ale nasz zespół ds. ekonomii wzywa obecnie do dalszego powściągliwości i zakończenia cyklu zaostrzeń polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii. Rynki zgadzają się z tym poglądem, wyceniając jedynie 25% szans na podwyżkę stóp w listopadzie i 50% szans na podwyżkę stóp w grudniu.
W tym tygodniu w Wielkiej Brytanii nie zostaną opublikowane żadne istotne dane – z wyjątkiem danych o PKB za ostatni kwartał – a zaplanowanych jest tylko dwóch mówców BoE. EUR/GBP wzrósł do 0,8700, ale utrzymanie wzrostów może być trudne, ponieważ większość gołębiej rewaluacji (chyba że CPI w strefie euro okaże się silna) miała miejsce na krzywej Soni, a dynamika euro jest raczej słaba. Jeśli chodzi o Cable, ryzyko pozostaje ograniczone do kluczowego poziomu 1,2000, który zostanie poddany testowi w najbliższej przyszłości, jeśli dolar pozostanie mocny.
Francesco Pesole
CEE: Restrykcyjne banki centralne opierają się umiarkowanym oczekiwaniom
W tym tygodniu wiodącą rolę w regionie przejmą banki centralne. Dziś zaczniemy od danych z rynku pracy z Polski i Węgier. Posiedzenie Węgierskiego Banku Narodowego zaplanowano na jutro. Zakładamy, że bank centralny połączy kluczowe i efektywne stopy procentowe na poziomie 13%, kończąc tym samym pierwszą fazę normalizacji. Nie spodziewamy się żadnych przełomowych zmian w forward quotes. Oznacza to, że ton pozostanie ogólnie jastrzębi, a wszystkie opcje – od pauzy po obniżkę o 100 punktów bazowych – pozostaną otwarte na nadchodzących posiedzeniach, ponieważ proces podejmowania decyzji jest obecnie elastyczny i oparty na danych.
Jeśli chodzi o walutową historię świata, utrzymujący się silny dolar amerykański utrudnia życie walutom zagranicznym Europy Środkowo-Wschodniej. Głównym motorem napędowym w tym tygodniu będzie oczywiście komunikacja banku centralnego, która w obu przypadkach będzie prawdopodobnie jastrzębia i wspierała lokalne waluty. W piątek EUR/HUF na krótko osiągnął poziom 390, co może skłonić NBW do przyjęcia bardziej jastrzębiego języka. W każdym razie uważamy, że NBW powinien mocniej wesprzeć HUF, biorąc pod uwagę obecnie bardzo gołębie oczekiwania rynku. EUR/HUF może zatem powrócić do niższych poziomów bliższych 386. Ostrożne stanowisko CNB prawdopodobnie pomoże także czeskiej koronie w umocnieniu się na poziomach po tym, jak osłabienie rozleje się na rynku złotego. Widzimy EUR/CZK poniżej 24,40.
Franciszek Taborski
Pobierz artykuł w formacie PDF
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”