Gospodarka
FX Daily: Spokojny początek intensywnego tygodnia | Artykuł
USD: Dane koncentrują się na słabych wolumenach świątecznych
W czerwcu dolar osłabił się w stosunku do wszystkich walut G10 z wyjątkiem japońskiego jena, ale w ciągu ostatnich kilku dni dolar znalazł znaczące wsparcie. Niektóre jastrzębie komentarze prezesa Rezerwy Federalnej, Jaya Powella, wygłoszone podczas zeszłotygodniowego sympozjum Sintra Fed, pomogły rynkom zlikwidować lukę w prognozie punktowej FOMC: krzywa kontraktów terminowych funduszy Fed obecnie wycenia zaostrzenie do maksimum 34 punktów bazowych, co oznacza wzrost o 10 punktów bazowych od tygodnia temu. Co najważniejsze, rynki obecnie aktywnie rozważają możliwość dwóch podwyżek stóp procentowych.
Ten tydzień powinien zacząć się względnie spokojnie od Dnia Niepodległości, co oznacza, że jutro rynki amerykańskie powinny spodziewać się mniejszych napływów kapitału. Mimo to aktywność danych w USA osiągnie szczyt, gdy rynki ocenią prawdopodobieństwo podwyżki stóp we wrześniu, ponieważ wydaje się, że podwyżka w lipcu jest konsensusem.
Dziś wszystkie oczy będą zwrócone na indeks ISM dla przemysłu, choć większy nacisk zostanie położony na opublikowane w czwartek badanie usług (majowy odczyt spadł bardziej niż oczekiwano). W piątek zostaną opublikowane czerwcowe dane o zatrudnieniu: po ostatnich komentarzach Powella prawdopodobnie potrzeba będzie bardzo słabego odczytu, aby wezwać do lipcowej podwyżki.
Po stronie Fed pierwszym wydarzeniem, na które należy zwrócić uwagę, jest środa, kiedy publikowane są protokoły z czerwcowego posiedzenia FOMC. Dolar prawdopodobnie znajdzie w tym tygodniu większe wsparcie, ponieważ rynki widzą więcej powodów w danych i dziennikach, aby stopniowo dostosowywać się do bardziej restrykcyjnych prognoz punktowych.
Franciszek Pesol
EUR: Kwestie inflacji bazowej pozostają dla EBC
Spadek inflacji zasadniczej w czerwcu był prawdopodobnie niewystarczający dla Europejskiego Banku Centralnego, biorąc pod uwagę wzrost cen bazowych (z 5,3% do 5,4% dla całej strefy euro). Ponieważ wcześniej prezydent Christine Lagarde zadeklarowała podwyżkę stóp procentowych w lipcu, obecna dyskusja dotyczy podwyżki stóp we wrześniu. Rynki w pełni wyceniają dwie ostatnie podwyżki stóp procentowych, ale dopiero we wrześniu. W każdym razie utrzymująca się inflacja bazowa da jastrzębiom z EBC szansę na wzmocnienie swojego przesłania.
Ponieważ członkowie EBC wyprostowali swoją retorykę na zeszłotygodniowym sympozjum w Sintrze, tegotygodniowi mówcy mogą nie mieć większego wpływu na euro, chociaż rynki będą zainteresowane komentarzami po czerwcowym raporcie o inflacji.
Wydaje się prawdopodobne, że noga USD będzie napędzać większość ruchów EUR/USD w tym tygodniu, zwłaszcza po pojawieniu się danych z USA. Istnieje możliwość niewielkiego wycofania się pary przy pewnej sile dolara, chociaż ostry spadek poniżej 1,0800 może być przedwczesny.
Franciszek Pesol
GBP: Ceny pozostają niestabilne
Ceny związane z zacieśnieniem monetarnym Banku Anglii pozostają dość niestabilne. Rynki wyceniają obecnie podwyżki stóp BoE o 130 punktów bazowych do szczytu, co wyraźnie wyznacza poprzeczkę dla jastrzębich niespodzianek w komunikatach RPP, ale także pokazuje, jak jastrzębie rynki reagują na sytuację inflacyjną w Wielkiej Brytanii.
W tym tygodniu będzie niewiele danych ze strony danych z Wielkiej Brytanii, a lista mówców BoE jest również dość krótka. Kabel może być napędzany głównie przez kurs dolara i istnieje pewne ryzyko korekty. EURGBP może mieć trudności ze znalezieniem bardzo trwałego wsparcia powyżej obecnych poziomów.
Franciszek Pesol
CEE: Pracowity tydzień powinien zaowocować nieco mocniejszymi kursami walut
Przed regionem pracowity tydzień. Dziś zostaną opublikowane dane PMI dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce iw Czechach zakładamy, że nastroje w branży ponownie pogorszą się bardziej niż oczekuje rynek. W dalszej części dnia poznamy wynik czerwcowego budżetu Czech, który ostatecznie powinien pokazać redukcję rekordowego deficytu. W środę ma się odbyć posiedzenie Narodowego Banku Rumunii i spodziewamy się, że stopy procentowe pozostaną stabilne zgodnie z rynkiem. Dane z przemysłu, sprzedaży detalicznej i budżetu państwa na Węgrzech zostaną opublikowane w czwartek. Dla przemysłu spodziewamy się silniejszego spadku niż prognozy rynkowe. Później poznamy decyzję Narodowego Banku Polskiego. Ceny pozostają bez zmian, ale tym razem publikowana jest nowa prognoza. Biorąc pod uwagę niższą inflację w zeszłym tygodniu, możemy spodziewać się gołębiego tonu sugerującego obniżki stóp po miesiącach letnich. Czerwcowa inflacja na Węgrzech zostanie podana w piątek. Spodziewamy się dalszego spadku do 19,9% r/r z 21,5% na skutek korzystnego efektu bazy oraz spadku cen żywności, dóbr trwałego użytku i energii. Również w piątek opublikowane zostaną dane z czeskiego przemysłu, a S&P opublikuje przegląd ratingów Węgier. Biorąc pod uwagę obniżenie ratingu do BBB- w styczniu br., tym razem nie spodziewamy się zmian.
Na dzisiejszym rynku walutowym region powinien z pewnym opóźnieniem skorzystać z piątkowego wzrostu kursu EUR/USD i pozytywnego nastroju w Europie od końca ubiegłego tygodnia. Z drugiej strony złą wiadomością dla węgierskiego forinta i czeskiej korony jest ponowny wzrost cen gazu, które ponownie stają się silnym graczem w tej części regionu. Gołębia polityka monetarna NBP w drugiej połowie tygodnia nie powinna być zaskoczeniem dla rynku iw związku z tym nie spodziewamy się dużych strat dla złotego. Ogólnie rzecz biorąc, w tym tygodniu jesteśmy nieco optymistycznie nastawieni do FX w regionie CEE. W przypadku ponownego uspokojenia cen gazu EUR/CZK powinien powrócić poniżej 23,70, a EUR/HUF do 370 EUR/HUF. Kurs EUR/PLN powinien pozostać poniżej 4,450.
Franciszek Taborski
Pobierz artykuł w formacie PDF
słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”