Gospodarka
FX Daily: Inflacja Reality Check | artykuł
CEE: Polska inflacja przetestuje gołębi obóz banku centralnego
Dzisiejszy kalendarz przedstawia listopadową inflację w Polsce, pierwodruk w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Spodziewamy się, że inflacja utrzyma się na stałym poziomie 17,9% r/r, co jest zbliżone do oczekiwań rynkowych. Jednak rozpiętość badań jest jak zwykle szeroka, a ponadto polska inflacja jest zdecydowanie największą niespodzianką w regionie w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Biorąc pod uwagę przerwę w cyklu wzrostu Narodowego Banku Polskiego, możemy spodziewać się dużego zainteresowania rynku. Zobaczymy też drugą publikację PKB Polski za III kw., które kilka tygodni temu pozytywnie zaskoczyło we wskaźniku Flash (0,0% vs. 0,9% kw/kw).
Na Węgrzech zostanie opublikowany PPI za październik, a Komisja Europejska ma opublikować jeszcze dzisiaj oświadczenie w sprawie postępów w sporze o praworządność i dostępie Węgier do funduszy unijnych. Oświadczenie powinno było zostać wydane w zeszłym tygodniu; Jednak EK zażądał więcej czasu. Z doniesień dziennikarzy wynika, że Komisja Europejska zarekomenduje zamrożenie części funduszy spójności na warunkach, jakie mają spełnić Węgry, ale zarekomenduje też zatwierdzenie planu naprawy. Wczorajsze doniesienia sugerują również, że decyzja Ecofin zostanie przesunięta z 6 na 12 grudnia, ale węgierscy urzędnicy pozostają optymistami co do ostatecznej decyzji.
W Czechach Narodowy Bank Czech opublikuje półroczny Raport o Stabilności Finansowej, uwzględniający ewentualne zmiany w narzędziach makroostrożnościowych. Nie spodziewamy się większych zmian w obecnych przepisach dotyczących kredytów hipotecznych czy wymogów kapitałowych dla sektora bankowego, ale jeszcze dzisiaj czeka nas konferencja prasowa, na której powinien być obecny prezes, który w ostatnich miesiącach nie pojawiał się zbyt często publicznie .
Na rynku walutowym kluczowa dla złotego będzie presja inflacyjna, która może zwiększyć oczekiwania rynku i krótkoterminowo wesprzeć złotego. Jednak niezmieniona inflacja wywierałaby presję na złotego wraz z mocniejszym dolarem, który naszym zdaniem powróciłby powyżej 4,70 za euro. Forint węgierski powinien skorzystać na normalizacji stosunków z UE i zniknięciu ryzyka trwałej utraty środków unijnych. To powinno pomóc forintowi poniżej 405 euro za euro.
Franciszek Taborski
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”