Gospodarka
FX Daily: Euro pozostaje najsłabszym ogniwem | Artykuł
USD: Przemówienie Powella stanowi pewne wsparcie
Dolar nieznacznie wzrósł w piątek, głównie w wyniku spadku wartości europejskich walut po tym, jak inwestorzy podchwycili niektóre gołębie komentarze urzędników EBC. Jednak w dalszej części dnia dolar także zyskał wsparcie Komentarze prezesa Fed Jaya Powella. Wyraził się znacznie bardziej dwuznacznie niż jego kolega Christopher Waller, który na początku tygodnia zasygnalizował, że bitwa o inflację została prawie wygrana. Tak naprawdę w komentarzach Powella pominięto perspektywę dalszych podwyżek stóp procentowych, w które niewielu na rynku wierzy.
Mając to na uwadze, w tym tygodniu dolar będzie notowany na podstawie danych z USA. Biorąc pod uwagę okres przerwy przed posiedzeniem FOMC zaplanowanym na 13 grudnia, w tym tygodniu nie będzie żadnych mówców z Fed. Zamiast tego skupimy się na kilku dość ważnych danych. Oprócz dzisiejszych zamówień na dobra trwałe, jutro zostaną opublikowane dane dotyczące usług ISM US i dane o wolnych stanowiskach pracy JOLTS. Czy liczba wolnych miejsc pracy ponownie spada, wskazując na lepszą równowagę na amerykańskim rynku pracy – lekko ujemny dolar? Zdyskredytowane dane ADP z rynku pracy ukażą się w środę przed pierwszymi naborami w czwartek.
Największym wydarzeniem tygodnia będzie jednak opublikowany w piątek listopadowy raport NFP. Konsensus zakłada skromne +180 tys., niezmienioną stopę bezrobocia i stabilne średnie zarobki. Biorąc pod uwagę tendencję inwestorów do lokowania swoich pieniędzy poza dolarem, oczekujemy, że konsensus będzie lekko negatywny dla dolara. Uważamy, że musiałaby to być naprawdę mocna liczba, aby ponownie pojawiła się koncepcja kolejnej podwyżki stóp procentowych Fed.
Preferujemy handel DXY pomiędzy 103 a 104 w tygodniu i spodziewamy się, że inwestorzy będą sprzedawać w obszarze 104,00/104,20.
Chrisa Turnera
EUR: EBC zadaje ciosy gołębiami
Kurs EUR/USD doznał w piątek dość dużego spadku po tym, jak prezes Banku Francji Francois Villeroy de Galhau powiedział, że o ile nie wystąpią jakiekolwiek wstrząsy, cykl zacieśniania polityki EBC dobiegł końca i że EBC rozważa kwestię luzowania polityki pieniężnej w 2024 r. będzie pociągał za sobą. Rynki pieniężne wyceniają pierwszy krok: pełną obniżkę stóp procentowych EBC do kwietnia przyszłego roku – nieco wcześniej niż Fed. Zawsze istniało ryzyko, że EBC obniży stopy procentowe w podobnym stopniu jak Fed w 2024 r., co oznaczało, że EUR/USD nie potrzebował dużego odbicia. Dlatego też nasz kwartalny profil EUR/USD w 2024 roku jest wciąż dość skromny – 1,10 za 2Q24, 1,15 za 4Q24 i dlaczego preferujemy krótkie pozycje na krzyżach takich jak EUR/AUD – które w ostatnich tygodniach wzrosły o 2,5% spadło .
W tym tygodniu pojawią się wtórne dane ze strefy euro (Sentix, sprzedaż detaliczna, ostateczne rewizje PKB za III kwartał 2023 r.), ale także prelegenci z EBC, w tym prezydent Christine Lagarde dzisiaj o 15:00 CET. Prawdopodobnie będzie próbowała utrzymać pokój między jastrzębiami a gołębiami, sugerując, że rozważana jest jeszcze kolejna podwyżka stóp procentowych.
Poziom 1,0825 wydaje się obecnie dobrym śróddziennym wsparciem dla EUR/USD. Uważamy, że potrzebny byłby bardzo mocny raport płacowy, aby kurs EUR/USD powrócił do poziomu 1,0700. Ale wówczas euro może na razie pozostać miękkie w stosunku do przekroczeń cen.
Zwróć także uwagę na aktualne informacje na temat sposobu myślenia Riksbanku; Protokół listopadowego posiedzenia zostanie opublikowany o godz. 9:30 czasu środkowoeuropejskiego. Opisaliśmy to spotkanie jako jastrzębie trzymanie. Następnie o godzinie 11:00 czasu środkowoeuropejskiego przemówienie wygłosi Anna Breman z Riksbank.
Chrisa Turnera
GBP: Dominuje historia pomiędzy EBC i BoE
Gołębie komentarze EBC sprawiły, że inwestorzy wyceniają obecnie obniżki stóp procentowych EBC na kilka miesięcy przed przyszłym rokiem przez Bank of England (BoE), a oczekiwania na głębszy cykl łagodzenia polityki pieniężnej w strefie euro niż w Wielkiej Brytanii rosną. Nie zgadzamy się z taką wyceną i spodziewamy się, że w przyszłym roku BoE podniesie stopy procentowe bardziej niż EBC. Prawdopodobnie oznacza to, że EUR/GBP nie musi zbyt długo pozostawać poniżej 0,8600. W rzeczywistości poziom 0,8500 oznacza bardzo silne wsparcie i podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w przyszłym roku EUR/GBP znajdzie się w obszarze 0,88/0,90.
Kalendarz danych w Wielkiej Brytanii jest w tym tygodniu bardzo spokojny, a jedynie piątkowa publikacja oczekiwań inflacyjnych jest zauważalna. Większym czynnikiem wpływającym na EUR/GBP w tym tygodniu będzie opór EBC wobec gołębiej wyceny cyklu polityki pieniężnej na rok 2024.
Chrisa Turnera
CEE: Stopy procentowe powinny pomóc walutom obcym w dalszym umacnianiu się
Ten tydzień zaczynamy dzisiaj w Czechach, gdzie publikowane są ważne dane banku centralnego o płacach. Rynki oczekują, że w trzecim kwartale płace realne spadną o 0,7% rok do roku, podczas gdy bank centralny spodziewa się spadku o 1,0% rok do roku. Narodowy Bank Polski (NBP) zwołał dziś konferencję prasową po piątkowym komunikacie RPP w sprawie zamiaru zawieszenia prezesa przez nowy rząd. W środę i czwartek poznamy twarde dane ekonomiczne z całego regionu, m.in. produkcję przemysłową czy sprzedaż detaliczną w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii.
Decyzję NBP poznamy także w środę. Oczekujemy, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi. Zatem głównym wydarzeniem będzie czwartkowa konferencja prasowa. W piątek poznamy dane o inflacji na Węgrzech, gdzie spodziewamy się dalszego spadku z 9,9% do 7,9% rok do roku, czyli nieco poniżej oczekiwań rynkowych. Również w piątek S&P opublikuje rating kredytowy dla Węgier. Agencja obniżyła rating na początku roku, więc nie możemy się tu spodziewać zbyt wiele nowego.
Kurs CEE FX pozostaje zmienny ze względu na rozwój sytuacji na świecie. Jeśli jednak w tym tygodniu EUR/USD ustabilizuje się, stopy procentowe prawdopodobnie ponownie staną się głównym czynnikiem napędzającym notowania. Obraz Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje w tym przypadku pozytywny. Wraz ze spadającymi podstawowymi stopami procentowymi i niższą wartością beta lokalnych stóp procentowych w regionie, ogólne różnice w stopach procentowych uległy zmniejszeniu na korzyść Europy Środkowo-Wschodniej. Oczekujemy dalszych umocnień złotego, co powinien wspierać jastrzębi zwrot kursu NBP. W piątek EUR/PLN na krótko osiągnął minima na poziomie 4,320 i w dalszej części spodziewamy się dalszych testów niższych poziomów.
EUR/HUF powinien wykazywać tendencję spadkową pomimo gwałtownych ruchów w zeszłym tygodniu po ustabilizowaniu się cen HUF. Z drugiej strony spodziewamy się wzrostu EUR/CZK w kierunku 24,40 po oczekiwanych w tym tygodniu gołębich danych.
Franciszek Taborski
Pobierz artykuł w formacie PDF
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”