Nauka
Fundacja Nauki Polskiej ogłasza czwarty nabór do programu DLA UKRAINY
Naukowcy z Ukrainy zaproszeni są do nawiązania współpracy z badaczami polskimi w celu prowadzenia wspólnych badań w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Termin składania wniosków upływa 3 czerwca 2024 r. Środki zostały udostępnione przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach czwartego naboru programu DLA UKRAINY.
W czwartej edycji konkursu DLA UKRAINY mogą wziąć udział naukowcy zatrudnieni w ukraińskiej instytucji badawczej, zamieszkali na Ukrainie. Razem z partnerem z Polski mogą zgłosić projekt do konkursu. Naukowcy zgłaszający projekt, reprezentujący zarówno stronę ukraińską, jak i polską, muszą posiadać stopień doktora uzyskany nie wcześniej niż 12 lat przed złożeniem wniosku.
Tematyka prezentowanych projektów musi obejmować zagadnienia związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego, demokracją, integracją europejską czy bezpieczeństwem. Projekty muszą dotyczyć kwestii istotnych dla obu krajów. W programie roczny grant wynosi 268 800 zł i obejmuje środki na pokrycie wynagrodzeń i kosztów badań. W bieżącym naborze Fundacja Nauki Polskiej planuje wybrać do finansowania maksymalnie trzy projekty. Zgłoszenia zostaną ocenione przez międzynarodowy panel ekspertów.
„Sytuacja na Ukrainie się zmienia. Konflikt się nasila. Naukowcy mieszkający na Ukrainie stoją przed ogromnymi problemami. Dlatego w ramach czwartego naboru programu FOR UKRAINE postanowiliśmy wesprzeć naukowców przebywających na Ukrainie i tam pracujących” – mówi dr Sofia Azovtseva, koordynatorka programu FOR UKRAINE w Fundacji Nauki Polskiej.
Fundacja Nauki Polskiej uruchomiła Program DLA UKRAINY w marcu 2022 roku, wkrótce po agresji Rosji na Ukrainę.
„Od razu postanowiliśmy wesprzeć naszych sąsiadów w najlepszy możliwy sposób, czyli poprzez finansowanie badań naukowych. Chcieliśmy pomóc ukraińskim badaczom kontynuować pracę naukową, którą wojna przerwała lub poważnie utrudniła. Zainteresowanie naszym programem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, udowadniając, że ta inicjatywa była i jest bardzo potrzebna – mówi profesor Maciej Żylicz, prezes FNP.
Według danych opublikowanych na platformie Science at Risk, w wyniku zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji zniszczone zostało około 15% ukraińskiej infrastruktury badawczej. 73% śledczych, którzy pozostali na Ukrainie, deklaruje, że nie może prowadzić śledztwa na takim poziomie, jak przed rozpoczęciem konfliktu na dużą skalę.
Więcej informacji o programie oraz szczegółowy regulamin programu można znaleźć na stronie: www.fnp.org.pl
PAP – Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska
Wielka Brytania/zan/
tr. RL
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”