Gospodarka
Fundacja Edukacja Przede wszystkim z sukcesem integruje 6000 dzieci ukraińskich uchodźców w polskich szkołach – w Polsce
24 sierpnia 2023 (Warszawa, Polska) – Fundacja Edukacja przede wszystkim (EAA), jedna z największych światowych instytucji na rzecz rozwoju i edukacji, ogłasza pomyślne zakończenie ukraińskiego Programu Edukacji Ratunkowej – projektu mającego na celu integrację ponad 6000 ukraińskich dzieci uchodźców z systemami edukacyjnymi i społecznymi dzieci polskich.
We współpracy z Instytutem Edukacji Pozytywnej (PEI) i przy wsparciu Katarskiego Funduszu Rozwoju, Program Edukacji Kryzysowej Fundacji EAA na Ukrainie wychodzi naprzeciw potrzebie zapewnienia wysokiej jakości edukacji dzieciom dotkniętym trwającym konfliktem na Ukrainie. Program, który rozpoczął się w 2022 r. i obejmuje pięć ośrodków adaptacyjnych w Warszawie i 100 szkół w całej Polsce, wzmocni dobrostan i produktywne zaangażowanie młodych ukraińskich uchodźców w wieku od 8 do 16 lat.
Kluczowym aspektem tego programu był nacisk na zrozumienie międzykulturowe pomiędzy polskimi i ukraińskimi studentami. Program zachęca do uczenia się społecznego i emocjonalnego, ucząc uczniów, jak rozpoznawać i wyrażać swoje emocje oraz rozwijać empatię poprzez wspólne doświadczenia, aby stworzyć poczucie bezpieczeństwa i połączenia z innymi. Rodzice również aktywnie uczestniczyli w projekcie poprzez programy wsparcia obejmujące bajki na dobranoc i zeszyty ćwiczeń, starannie przetłumaczone na język polski i ukraiński oraz zlokalizowane w celu zapewnienia dostępności i zrozumienia dla rodziców i uczniów w obu językach.
Janhvi Kanoria, dyrektor ds. rozwoju innowacji w Fundacji EAA, skomentował: „Kryzys ukraiński spowodował, że 11,6 miliona Ukraińców, w tym wiele dzieci, zostało pozbawionych dostępu do edukacji. Nasz projekt integracji polskich szkół, we współpracy z PEI i Ministerstwem Edukacji Narodowej w Polsce, pomógł zintegrować ponad 6000 ukraińskich dzieci-uchodźców z polskim systemem edukacji.
„Program jest innowacyjny, ponieważ promuje wzajemne zrozumienie, szacunek i empatię pomiędzy polskimi i ukraińskimi uczniami, podkreślając zarówno podobieństwa, jak i różnice między nimi. Te ukraińskie dzieci mają teraz wsparcie, aby mogły kontynuować naukę w Polsce, co zapewni im lepszy dostęp do niezależności ekonomicznej w przyszłości”.
Małgorzata Nowicka, Przewodnicząca Zarządu Instytutu Pozytywnej Edukacji, ujawnia: „Inicjatywa ta jest w Polsce wyjątkowa ze względu na swoje innowacyjne podejście – oferuje nauczycielom i opiekunom praktyczne rozwiązania w zakresie wsparcia i edukacji dostosowanej do palących problemów psychicznych dzieci i młodzież.” pochodzi z Ukrainy.
Jednocześnie porusza wyzwania związane z pracą międzykulturową, jakie stoją przed szkołami polskiego systemu. Po raz kolejny współpraca z partnerem międzynarodowym – EAA – miała ogromną wartość dla naszej organizacji pozarządowej, ponieważ odzwierciedla wspólne uznanie dla znaczenia wysokiej jakości edukacji, która przeciwdziała kryzysom zdrowia psychicznego wpływającym na życie dzieci i młodych ludzi na całym świecie, a to ugruntowuje status jednego z najpilniejszych problemów naszych czasów”.
Wspólny program z PEI, nadzorowany przez ukraińskich i polskich nauczycieli, wykorzystuje zasoby Internetowego Banku Zasobów Wolnej Edukacji (IFERB) Fundacji EAA oraz Ukraińskiej Edukacji w Sytuacjach Kryzysowych (EiE) w celu promowania i wspierania zrozumienia międzykulturowego i integracji programów nauczania.
Te dostosowane do indywidualnych potrzeb zasoby zapewniają wysokiej jakości edukację dzieciom nieposiadającym niezawodnego dostępu do Internetu, są bezpłatne, mają otwarte oprogramowanie, wolne od technologii i zapewniają grywalizację. Zasoby ukraińskiej edukacji w sytuacjach kryzysowych (EiE) mają pomóc ukraińskim uczniom radzić sobie z przeciwnościami losu, wspierać integrację ze społecznościami przyjmującymi i zapewniać ciągłość nauki.
Koniec
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: Mohamed Al-Amri, starszy specjalista ds. relacji z mediami. Edukacja przede wszystkim. E-mail: [email protected] Telefon komórkowy: +974 5000 9960
O Fundacji Edukacja Przede wszystkim (EAA).
Fundacja Education Above All (EAA) to globalna fundacja założona w 2012 roku przez Jej Wysokość Szejka Mozę bint Nassera. Fundacja EAA ma na celu zmianę życia poprzez edukację. Wierzymy, że edukacja jest najskuteczniejszym sposobem ograniczania ubóstwa, tworzenia pokojowych i sprawiedliwych społeczeństw, uwalniania pełnego potencjału każdego dziecka i młodzieży oraz tworzenia odpowiednich warunków do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG).
Poprzez nasze wielosektorowe podejście, unikalne modele finansowania, skupienie się na innowacjach jako narzędziu dobra społecznego i partnerstwach, staramy się nieść nadzieję i prawdziwe możliwości zubożałym i marginalizowanym chłopcom i dziewczętom.
Fundacja EAA składa się z następujących programów: Edukuj dziecko (EAC), Al Fakhoora, Reach Out To Asia (ROTA), Protect Education in Insecurity and Confused (PEIC), Innovation Development (ID) oraz Together Project.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”