Świat
Francuska reforma emerytalna uderza w blokadę rafinerii ropy naftowej
Paryż/Londyn (CNN) Rafinerie ropy naftowej w całej Francji zostały we wtorek zablokowane przez pracowników biorących udział w szóstej akcji protest masowy w tym roku wbrew planom rządu podnieść wiek emerytalny.
Szkoły, lotniska i pociągi również zostały zakłócone przez strajki, ponieważ największy związek zawodowy w kraju, CGT, wezwał ludzi do „postawienia Francji w martwym punkcie”.
Oczekuje się, że Paryż poniesie ciężar protestów, ponieważ większość linii metra kursuje tylko w najbardziej ruchliwych porach, zgodnie z miejskim zarządem transportu, RATP. Największy związek edukacyjny, FSU, poinformował w niedzielę, że 120 szkół zostanie zamkniętych na ten dzień a 60% nauczycieli szkół podstawowych strajkowałoby w stolicy Francji.
Tymczasem francuski urząd lotnictwa cywilnego zwrócił się do linii lotniczych o ograniczenie regularnych lotów na lotniskach Charles de Gaulle i Orly w Paryżu odpowiednio o 20% i 30%. Air France poinformowało, że około 20% lotów krótkodystansowych zostanie odwołanych, ale loty długodystansowe zostaną utrzymane. Jednak linia lotnicza ostrzegła, że „nie można wykluczyć opóźnień i odwołań w ostatniej chwili”.
Krajowy operator kolejowy SNCF poinformował, że kursować będzie bardzo niewiele pociągów regionalnych, a cztery z pięciu pociągów TGV, francuskiej międzymiastowej kolei dużych prędkości, zostanie odwołanych.
Odwołania dotyczą już pociągów Eurostar łączących główne europejskie stolice, w tym między Londynem a Paryżem oraz Londynem i Amsterdamem, a zakłócenia mają potrwać do środy.
Dostawy paliwa do stacji paliw również mogą zostać zakłócone. Eric Sellini z CGT-Chimie, głównego związku zawodowego przemysłu naftowego, powiedział pracownikom CNN, że uniemożliwiają wysyłanie przesyłek z rafinerii ropy naftowej w całym kraju. Sellini powiedział, że w niektórych rafineriach blokada potrwa do końca tygodnia.
Energie całkowite (BRZDĄC) potwierdzone dostawy z jego rafinerii zostały zablokowane we wtorek, ale powiedział, że zapasy na stacjach paliw są na wysokim poziomie. „Nasze zespoły są zmobilizowane, aby sprostać popytowi, który może być większy niż zwykle, a w razie potrzeby mamy do dyspozycji dodatkowe zasoby logistyczne” – napisała firma w oświadczeniu.
Strajk „zmień bieg”
Według BFMTV setki tysięcy protestujących zgromadzi się we wtorek w ponad 260 miejscach w całej Francji.
Philippe Martinez, sekretarz generalny CGT, powiedział w niedzielnym wywiadzie dla Le Journal du Dimanche, że związki „wrzucają wyższy bieg” i spodziewa się, że „mobilizacje będą kontynuowane i nasilają się, dopóki rząd nie wysłucha robotników”.
Francja doświadczyła w tym roku fali strajków, gdy pracownicy protestowali przeciwko reformie emerytalnej proponowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona. Reformy stopniowo podniosą wiek, w którym większość Francuzów może otrzymać emeryturę państwową z 62 do 64 lat.
Rekordowa liczba 1,3 miliona osób wzięła udział w demonstracjach 19 stycznia, które zatrzymały kraj i zamknęły Wieżę Eiffla dla zwiedzających.
Rząd powiedział emerytury Potrzebne jest ustawodawstwo, aby zaradzić deficytowi finansowania, ale reformy rozgniewały pracowników w czasie, gdy koszty utrzymania rosną.
Ustawa jest obecnie rozpatrywana przez francuską legislaturę, a głosowanie nad ostateczną wersją tekstu spodziewane jest jeszcze w tym miesiącu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”