Zabawa
Francuscy nadawcy państwowi uderzyli w strajki z powodu obaw przed cięciami
Pracownicy francuskich państwowych nadawców France Télévisions, Radio France i France Media Monde mieli dziś zaatakować, aby zaprotestować przeciwko planom rządu stopniowego zniesienia opłat za abonament telewizyjny, które tradycyjnie finansują ich usługi.
Od wczesnych godzin porannych 24-godzinny kanał informacyjny France Info powtarzał doniesienia o funkcjach, mówiąc, że kanał został zakłócony przez ruch, podczas gdy jego odpowiednik radiowy puszczał muzykę, a nie stały strumień wiadomości. Czołowy ogólnodostępny kanał France 2 retransmituje fragmenty swojego porannego programu Télématin.
Tysiące pracowników telewizji i radia miały wziąć udział w demonstracji przed budynkiem parlamentu Zgromadzenia Narodowego w centrum Paryża później tego dnia.
Opłata za abonament telewizyjny, obecnie 138 euro na gospodarstwo domowe rocznie, pomaga finansować publicznych nadawców i stacje radiowe, ale rząd chce ją zastąpić budżetem, który obejmuje kilka lat.
Prezydent Emmanuel Macron ogłosił ten środek podczas marcowej kampanii wyborczej, ku wielkiemu zaniepokojeniu krajowego sektora audiowizualnego.
Władze twierdzą, że usunięcie opłaty nie obniżyłoby finansowania, ale związki – w tym CGT, CFDT, FO, SNJ, SUD, Unsa, CGC i CFTC – twierdzą, że posunięcie to kosztowałoby 3,7 miliarda euro (3,9 miliarda dolarów) ). .
Rząd planuje wyegzekwowanie tego środka w ramach nadchodzącego projektu ustawy, który ma rozwiązać kryzys związany z kosztami życia, który ma zostać poddany pod głosowanie parlamentarne 6 lipca. Jeśli projekt ustawy nie zostanie przyjęty, opłaty za transmisję zostaną na razie utrzymane.
Oprócz obaw o przyszłość koncesji telewizyjnej, pracownicy nadawców państwowych są również zaniepokojeni planami połączenia France Télévisions, Radio France, France Médias Monde i INA w jedną spółkę publiczną o nazwie France Médias, która rozpocznie się w 2025 r.
Jeśli decyzja o wycofaniu koncesji 6 lipca zostanie podjęta, związki obawiają się, że plany fuzji zostaną przyspieszone.
„Nadawcy publiczni nie tylko zatrudniają dziesiątki tysięcy osób w sektorze audiowizualnym we Francji, ale także zlecają dużą część filmów i programów niezależnym producentom” – powiedział William Maunier, sekretarz generalny francuskiego związku zawodowego SNRT-CGT Audiovisuel. oraz prezes Europejskiego Sektora UNI Media, Entertainment & Arts.
„Ale nie chodzi tylko o miejsca pracy czy finansowanie, chodzi o zachowanie niezależności francuskich mediów, chodzi o pluralizm programów i naszą różnorodność kulturową. Nadawanie publiczne służy wszystkim grupom społecznym i właśnie o to walczymy” – dodał.
UNI Media, która reprezentuje 500 000 pracowników w sektorach mediów, rozrywki i sztuki na całym świecie, mówi, że to, co dzieje się we Francji, jest częścią szerszego trendu rządów próbujących zdewaluować lub zlikwidować nadawców publicznych w całej Europie.
Panel zwrócił uwagę na niedawne próby rządu flamandzkiego, by obciąć finansowanie państwowego flamandzkiego nadawcy VRT; Środki mające na celu zamrożenie opłat licencyjnych w Wielkiej Brytanii i prywatyzację kanału 4 oraz ograniczenie wolności redakcyjnej w Polsce, na Węgrzech i w Słowenii.
„W kilku krajach istnieje presja, aby zmniejszyć nadawanie publiczne, co jest postrzegane jako cierń w oku polityki rządu. Wtedy dostrzegamy ryzyko, że fundusze zostaną wykorzystane do zdyscyplinowania lub ograniczenia roli nadawców publicznych” – powiedział Johannes Studinger, szef UNI Media, Entertainment & Arts.
„Podkopywanie nadawców publicznych zmniejsza przestrzeń obywatelską dla wszystkich” – kontynuował. „Opłata licencyjna daje nadawcom publicznym swobodę, której potrzebują, aby wypełniać swoją misję wspierania społeczności i różnorodności kulturowej oraz dostarczania wysokiej jakości, wiarygodnych i bezstronnych reportaży – co jest szczególnie ważne w erze rosnącego nacjonalizmu i fałszywych wiadomości”.
Uni Media jest medialnym i rozrywkowym ramieniem Uni Global Union, które reprezentuje ponad 20 milionów pracowników w różnych sektorach na całym świecie.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.