Francja – Polska 1:1 (25 czerwca 2024) Analiza meczu

A Kyliana Mbappe Kara została uchylona przez Robert LewandowskiKara od już wyeliminowanego Polska trzymany Francja we wtorek zremisował w Dortmundzie 1:1, co dało Francuzom drugie miejsce w grupie D.

Mbappé przełamał czar w 56. minucie, zdobywając swojego pierwszego gola w mistrzostwach Europy – a pierwszego strzelonego przez francuskiego zawodnika na Euro 2024 – kiedy zdobył rzut karny dla Jakub Kiwiorniezręczne wyzwanie Ousmane Dembele.

Mając taką przewagę, Francja zajęłaby pierwsze miejsce w grupie niezależnie od wyniku remisu pomiędzy tymi drużynami Holandia I Austria.

Jednakże, Dayota Upamecano powalił polskiego rezerwowego Karola Świderskiego, co pozwoliło Lewandowskiemu wyrównać po rzucie karnym w 79. minucie – po pierwszej próbie z gry Mike’a Maignanao którym mówi się, że opuścił swoją linię zbyt wcześnie.

Wtorkowy remis 1:1 z Polską zapewnił Francji drugie miejsce w grupie D.

OZAN ​​KOSE/AFP za pośrednictwem Getty Images

Ponieważ Austria odniosła później zwycięstwo nad Holandią, remis oznacza, że ​​Francja zajmie drugie miejsce w grupie D za Austrią i zmierzy się z wicemistrzem grupy E. Rumunia, Belgia, Słowacja I Ukraina wszystkie są w trzech punktach.

Po raz pierwszy od 12 lat pod wodzą trenera Didiera Deschampsa Francji nie udało się zająć pierwszego miejsca w swojej grupie na dużym turnieju.

To był kolejny pozbawiony inspiracji występ Francuzów, którym od góry do dołu brakowało wyobraźni. Dominowali w meczu, ale zostali zatrzymani przez znakomitego polskiego bramkarza. Łukasz Skorupski który wykonał serię dobrych obron, aby zatrzymać Mbappé, Theo Hernandeza, Ousmane Dembele I Bradleya Barcoliz niewielkiej odległości.

Jednak po wyrównaniu dla Polski Francja musiała wytrzymać atak polskiej drużyny w końcówce, dopingowana przez kibiców, którzy obudzili się po bramce Lewandowskiego i stworzyli w Dortmundzie radosną atmosferę.

„Nie jestem sfrustrowany. Celem było ukończenie wyścigu jako pierwsze, ale musieliśmy wygrać. Jeśli nie wygrasz, musisz się z tym pogodzić” – Deschamps powiedział TF1.

READ  Niemiecki Laschet bierze udział w powstaniu II wojny światowej w Polsce

„Zrobiliśmy to, co musieliśmy zrobić, mieliśmy szanse… Trzeba docenić to, co zrobiliśmy. Osiągnęliśmy nasz pierwszy cel, nawet jeśli nie dotarliśmy tam, gdzie chcieliśmy. ”

„Mogliśmy być bardziej skuteczni, nawet gdyby ich bramkarz wykonał kilka dobrych interwencji. Nie udało nam się znaleźć bezpiecznego miejsca”.

Wygląda na to, że po trzech meczach Deschamps wciąż zastanawia się, jak wykorzystać swoich napastników i zdecydował się na Talismana w podstawowej jedenastce Antoine’a Griezmanna W meczu przeciwko Polsce zasiadał na ławce rezerwowych i jego rola wciąż jest niejasna.

Po tym, jak Mbappé wrócił do wyjściowego składu po złamaniu nosa w pierwszym meczu z Austrią, Deschamps wystawił dwóch defensywnych pomocników. Adriana Rabiota I Aurélien Tchouameni co pozwoliło Francji korzystać z bocznych obrońców Jules Kounde I Theo Hernandeza w trybie pełnego ataku, prawie jak skrzydłowi.

Jednak to posunięcie nie pomogło Francji działać bardziej wertykalnie ani agresywnie i pozostawiło ją podatną na kontrataki. Williama Salibę I Upamecano często byli pozostawieni sami sobie w sytuacjach jeden na jednego przeciwko przeciwnikom.

Po tym, jak Skorupski odmówił Hernándezowi i Dembélé, Francja wydawała się niepewna, jak sobie poradzić z głęboką, pięcioosobową obroną Polski. W 38. minucie Lewandowski prawie zdobył bramkę głową z bliskiej odległości.

Mbappé w końcu dał o sobie znać dwoma próbami przed przerwą, o włos nie trafiając z ostrego kąta i kolejny obronił Skorupski.

Napastnik od początku drugiej połowy wrócił ożywiony, biegając po lewym skrzydle i zmuszając Skorupskiego do dalszej pracy.

Wydawało się, że Polska bez większych strat poradzi sobie z powolną i przewidywalną drużyną francuską, gdy obrońca Kiwior zderzył się z Dembélé tuż w polu karnym, dając swoim rywalom wyraźny rzut karny, który Mbappé zdecydowanie wykorzystał.

Kiedy jednak Polsce wydawało się, że brakuje jej pary po niestrudzonych wysiłkach w rozpalonym do czerwoności Dortmundzie w pierwszej połowie, przyznano im rzut karny, który Lewandowski wykorzystał w drugiej próbie, ładnym finiszem tuż poza zasięgiem Maignana i w prawym słupku .

READ  Dom Jabłkowy, Kraków, Polska

To był gol, który ostudził entuzjazm Francuzów i sprawił, że lizali rany, gdy faza pucharowa była tuż za rogiem.