Connect with us

Gospodarka

Forum Wizja Rozwoju kończy się w Gdyni

Published

on

Forum Wizja Rozwoju kończy się w Gdyni

We wtorek zakończyła się 6. edycja Forum Wizji Rozwoju w Gdyni. Jest to coroczne wydarzenie, którego celem jest nie tylko analiza aktualnej sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej, ale także przedstawienie prognoz, które mogą przyczynić się do wzmocnienia pozycji Polski na gospodarczej mapie świata w przyszłości.

Polska: Zakończono budowę największej w Europie fabryki systemów magazynowania energii

Northvolt, europejski dostawca ogniw akumulatorowych i systemów zasilania, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii…

Zobacz więcej

„Po tych kilku latach możemy pochwalić się najwyższym wzrostem gospodarczym ze wszystkich liczących się gospodarek w Unii Europejskiej, jednym z najwyższych w OECD.” Mamy rekordową liczbę miejsc pracy i pracowników. To ogromna wartość – powiedział premier Mateusz Morawiecki uczestnikom imprezy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Gdynia. Wśród gości byli eksperci, samorządowcy, naukowcy i politycy.

„Gospodarka jest niezbędna do stymulowania rozwoju. Polska stoi dziś przed wyjątkową szansą, by dołączyć do czwartej rewolucji przemysłowej, która już się wokół nas toczy, nie tylko jako naśladowca, ale jako podmiot, który pomaga decydować o własnym losie„To ma szansę na rozwój najnowszych technologii i kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

gospodarka morska

Gospodarka morska od lat jest siłą Pomorza, północnego regionu Polski, w którym znajdują się jedne z najważniejszych portów w kraju – Port Gdańsk i Port Gdynia – oraz najważniejsze stocznie, w tym m.in. Stocznia Marynarki Wojennej PGZ i Stocznia Remontowa. Ostatnie dwa lata pokazały, jak ważna jest gospodarka morska jako gałąź gospodarki narodowej i jak istotna jest w obliczu dynamicznych zmian na światowych rynkach.

Podczas szóstej edycji forum Wizja Rozwoju moderowałem jedną z dyskusji na temat ogólnego stanu gospodarki morskiej w Polsce oraz zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Rozmawialiśmy o szansach i możliwościach dla tego obszaru i okazało się, że nie można przeoczyć problemów, które wymagają pewnych zmian i interwencji. Jeden z moich rozmówców, kpt. Tadeusz Hatalski, autor książki „Przywrócić chorągiew polską”, zauważył: „Po wybuchu wojny transport praktycznie wszystkich surowców energetycznych odbywa się statkami należącymi do zagranicznych armatorów oraz statkami pod innym zarządem.

READ  Poseł z okręgu Shrewsbury przyjmuje delegację podczas dyskusji nad anglo-polskimi stosunkami gospodarczymi

„Drugie zagrożenie płynie ze strony handlowej – w każdej umowie czarteru low-cost jest klauzula wojenna mówiąca, że ​​armator ma prawo odstąpić od umowy, jeśli w regionie, do którego płynie, grozi wojna. Jeśli na Bałtyku będzie zagrożenie, armatorzy zastosują klauzulę wojenną, pozostawiając nas bez gazu, LNG czy węgla,” on dodał.

Tak uważa Dorota Arciszewska-Mielewczyk, prezes Polskich Linii Oceanicznych Polska flota to nie sentyment, a kwestia ekonomii. Jeśli statek pływa pod polską banderą, podatek tonażowy trafia do polskiego budżetu. Wszystkie opłaty formalno-prawne są zużywane w kraju.

„Tak się zarabia pieniądze. Chcemy, aby flota handlowa pod polską banderą była konkurencyjna, aby inni armatorzy zwracali się do nas tak, jak robią to z innymi rejestrami na całym świecie.”

Marek Świeczkowski, prezes Klastra Logistyczno-Transportowego Północ-Południe, zainteresował się tematem morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Aby odnieść sukces w biznesie farm wiatrowych musimy odpowiednio opracować komponenty, które przede wszystkim przeznaczone są do rozładunku w polskich portach. Aby gospodarka rozwijała się prawidłowo, muszą być innowacje. Bez nich państwo pogrąży się w stagnacji, a my będziemy tylko podwykonawcami zagranicznych firm. Innowacyjność jest niezbędna, aby wydostać się z pułapki przeciętnego rozwoju.”

Polski gigant naftowy korzysta z podwojonych rezerw w norweskim polu naftowym

Największy polski koncern naftowo-gazowy PKN Orlen poinformował, że złoże Ost Frigg w Norwegii, w którym ma udziały, potencjalnie zawiera dwa razy więcej ropy niż…

Zobacz więcej

energia

Bezpieczeństwo polskiego systemu elektroenergetycznego stało się kluczowe po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Rynek węgla kamiennego jest dominującym rynkiem wytwarzania energii elektrycznej w Polsce. Około 50 proc. energii pochodzi z węgla kamiennego, ok. 20-25 proc. z węgla brunatnego – powiedział Tomasz Heryszek, prezes Węglokoks SA

READ  Premier Ukrainy i wicepremier Polski rozmawiają o szczepieniach i reformach celnych

Seweryn Kowalczyk, wiceprezes Polskiej Elektrowni Jądrowej, powiedział, że w związku z planowaną budową elektrowni jądrowej na Pomorzu, obecnie prowadzone są negocjacje w sprawie realizacji różnego rodzaju umów z dostawcami i wykonawcami technologii.

Podkreślił, że tak jest Inwestycje nie tylko przyniosą bezpieczeństwo energetyczne na długie lata, ale również będą miały istotny wpływ na lokalne otoczenie społeczno-gospodarczea budowa elektrowni będzie największym placem budowy w Polsce od 30-40 lat.

Polska może być światowym liderem w dziedzinie produkcji i technologii wodoru, ale wymaga to dużych nakładów finansowych i międzynarodowej współpracy, oceniali eksperci dyskutując o polskiej gospodarce wodorowej. Wskazali to Dwie z trzech najlepszych w Europie lokalizacji do produkcji wodoru znajdują się w Polsce. Są to Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany.

Zdaniem ekspertów biorących udział w panelu, wodór będzie jednym z kluczowych paliw w transformacji energetycznej, która już zachodzi w Europie.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii zaznaczył, że rząd ma bardzo poważne zamiary i plany dotyczące produkcji wodoru w Polsce.

Jak wyjaśnił Zyska, rozwój gospodarki wodorowej będzie odbywał się na różnych poziomach z różnymi zastosowaniami. W jednym miejscu będzie to morska energia wiatrowa, magazynowana w dużych kawernach solnych oraz przez krajowego operatora magazynowania i przesyłu. Gdzie indziej do produkcji zielonego wodoru wykorzystane zostaną również lokalne odnawialne źródła energii.

„Możemy być nie tylko konsumentami technologii wodorowej, ale także producentami. Do 2030 roku możemy stać się liderami gospodarki wodorowej na świecie, a już na pewno w Europie”. – podkreślił Zyska.

Intel realizuje największą inwestycję typu greenfield w historii Polski

To wielka chwila, nie tylko dla Polski – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki, komentując plan Intela dotyczący zainwestowania dolarów…

Zobacz więcej

finanse

Inflacja jest obecnie największym problemem sektora finansowego. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podkreśliła, że ​​”polskie finanse i polska gospodarka mają się bardzo dobrze”. Zaznaczyła, że ​​dowodem na to są inwestycje zagraniczne, których w Polsce stale przybywa.

READ  Polskie Grnictwo Naftowe i Gazownictwo SA: PGNiG angażuje się w rozwój polskiej gospodarki wodorowej

„Najnowsza inwestycja Intela pokazuje, że Polska jest krajem bezpiecznym” powiedział minister. Dodała, że ​​mimo wojny za naszą wschodnią granicą „łańcuchy dostaw są coraz krótsze, a Polska jest miejscem, w którym chcą być obecni zagraniczni inwestorzy”.

Szef MF zwrócił uwagę, że inflacja zaczyna spadać. „Ceny energii stabilizują się, mamy szansę na jednocyfrową inflację do końca roku” – ocenił minister finansów.

polityka seniora

Na forum zaproszono także ekspertów ds. senioralnych, na czele z Marleną Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

„Inwestowanie w kapitał ludzki daje siłę, zmieniamy sytuację tych ludzi.” To nie jest koszt dla budżetu państwa, ale inwestycja w przyszłość. Seniorzy są pilnie potrzebni na rynku pracy, aby zintegrować młodsze pokolenie z niektórymi zawodami– powiedział minister Maląg.

W VI edycji forum Wizja Rozwoju wzięło udział 200 ekspertów, przedstawicieli biznesu i władz państwowych. W ramach forum zaplanowano 50 paneli dyskusyjnych obejmujących tematy związane z energetyką, e-biznesem, innowacjami, inwestycjami, a także zdrowiem i obecnością osób starszych na rynku pracy.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *