Connect with us

Gospodarka

Fitch zwiększa średnioterminową potencjalną stopę wzrostu Indii do 6,2%

Published

on

Fitch zwiększa średnioterminową potencjalną stopę wzrostu Indii do 6,2%

NOWE DELHI :Fitch Ratings podniósł swoje średnioterminowe szacunki potencjalnego wzrostu dla Indii o 0,7 punktu procentowego do 6,2% w latach 2019–2027, powołując się na wyższe zatrudnienie, większą populację w wieku produkcyjnym i wyższą wydajność pracy oczekiwaną w tym okresie.

Agencja ratingowa obniżyła także szacunki dla Chin w opublikowanym w poniedziałek raporcie na temat 10 rynków wschodzących (EM).

„Dokonaliśmy dużych usprawnień w Indiach i Meksyku, przy czym ten ostatni skorzystał ze znacznie lepszych perspektyw dotyczących relacji kapitału do siły roboczej. Szacunki dla Indii są wyższe i wynoszą 6,2% w porównaniu z 5,5%, a Meksyku na 2,0% w porównaniu z 1,4%” – podał Fitch. Indie szacują, że na lata 2013–2022 wyniesie 5,5%.

„W przypadku Indii potencjalny wzrost wzrósł o 0,7 punktu procentowego do 6,2% dzięki poprawie wskaźnika zatrudnienia i niewielkiemu wzrostowi prognozy liczby ludności w wieku produkcyjnym. „Prognoza wydajności pracy w Indiach jest również wyższa” – dodał. Prognozowany wzrost podaży pracy w Indiach jest również niższy w porównaniu z 2019 r., ponieważ oczekuje się ujemnego wzrostu wskaźnika aktywności zawodowej. Z raportu wynika, że ​​wskaźnik aktywności zawodowej powrócił do poziomu po spadku wywołanym pandemią, ale nadal utrzymuje się znacznie poniżej poziomu odnotowanego w 2019 r. Na początku XXI wieku wskaźnik zatrudnienia kobiet utrzymywał się na bardzo niskim poziomie.

Agencja dokonała także szokujących korekt szacowanego poziomu potencjalnego PKB w latach 2020 i 2021 dla Meksyku, Republiki Południowej Afryki, Indii i Indonezji, zmniejszając poziom potencjalnego PKB łącznie o 7% dla Indii i Indonezji.

Fitch dokonał korekt w górę w porównaniu do swoich poprzednich szacunków dla Brazylii, Meksyku, Indonezji, Polski i Turcji, przede wszystkim ze względu na szybki wzrost wskaźników aktywności zawodowej po gwałtownych spadkach w 2020 r.

Agencja dodała, że ​​najnowsze szacunki dla wszystkich dziesięciu rynków wschodzących (EM10) z wyjątkiem Brazylii i Polski pozostały poniżej prognoz potencjalnego wzrostu sprzed pandemii, częściowo z powodu powszechnego pogorszenia się z biegiem czasu trendów demograficznych we EM10.

READ  Sposób, w jaki podróżujemy, zmienia się, a wschodząca Europa ma dobrą pozycję, aby odnieść korzyści

„Ale podkreśla również dziedzictwo zakłóceń gospodarczych spowodowanych pandemią. PKB spadł w 2020 r. we wszystkich krajach EM10 z wyjątkiem Chin i Turcji, przy bardzo dużych spadkach w Indiach, Meksyku i Republice Południowej Afryki. „Nawet po kolejnych ożywieniach PKB w 2022 r. zasadniczo nadal kształtował się znacznie poniżej poziomów sugerowanych przez ekstrapolację trendów sprzed pandemii, szczególnie w Indiach, Indonezji i Meksyku” – zauważyła agencja.

Z kolei w dół zrewidowano w dół szacunki wzrostu gospodarczego innych krajów, w tym Chin, które obniżono do 4,6 proc. z 5,3 proc., oraz Rosji, której wzrost szacowano na 0,8 proc. zamiast 1,6 proc. wcześniej. Szacunki dla Korei Południowej obniżono do 2,1% z 2,3%, a także dla Republiki Południowej Afryki, gdzie oczekuje się, że wzrost wyniesie 1% z poprzednich 1,2%.

„Wzrost gospodarczy w Chinach gwałtownie spowolnił w ostatnich latach, a perspektywy pogłębienia kapitału pogorszyły się, ponieważ pogorszenie koniunktury na rynku nieruchomości mocno negatywnie wpływa na perspektywy inwestycyjne. „Perspektywy podaży pracy również się pogarszają, odzwierciedlając trendy demograficzne i spadające wskaźniki aktywności zawodowej” – zauważyła agencja.

Fitch dodał, że najnowsze szacunki dla wszystkich dziesięciu rynków wschodzących z wyjątkiem Brazylii i Polski pozostały poniżej prognoz potencjalnego wzrostu sprzed pandemii, odzwierciedlając powszechne pogorszenie trendów demograficznych w czasie. Wskazali jednak także na konsekwencje zaburzeń gospodarczych wywołanych pandemią. „PKB spadł w 2020 r. we wszystkich krajach EM10 z wyjątkiem Chin i Turcji, przy bardzo dużych spadkach w Indiach, Meksyku i Republice Południowej Afryki. „Nawet po kolejnych ożywieniach PKB w 2022 r. zasadniczo nadal kształtował się znacznie poniżej poziomów sugerowanych przez ekstrapolację trendów sprzed pandemii, szczególnie w Indiach, Indonezji i Meksyku” – stwierdziła agencja.

W raporcie zauważono jednak, że pomimo tego silnego ożywienia gospodarczego oczekuje się obecnie, że większość z 10 rynków wschodzących odczuje „trwałą utratę produkcji” w różnym stopniu w porównaniu z oczekiwaniami przed pandemią. Indie, Indonezja, Meksyk i Republika Południowej Afryki okazały się krajami najbardziej dotkniętymi w 2022 r., co mierzono rozbieżnością między prognozą potencjalnego PKB przed pandemią a rzeczywistym PKB w 2022 r., przy spadku ich gospodarek o 10,8%, 8,4%, Odpowiednio 7,2 proc. i 5,1 proc. to mniej, niż byłoby, gdyby nie doszło do szoku pandemicznego.

READ  Życzymy drużynie UK wszystkiego najlepszego przed zawodami w Polsce

Alarm kamienia milowego!Livemint zajmuje pierwsze miejsca na listach przebojów jako najszybciej rozwijający się serwis informacyjny na świecie 🌏 Kliknij tutaj Ucz się więcej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *