Connect with us

Gospodarka

Fitch zwiększa średnioterminową potencjalną stopę wzrostu Indii do 6,2%

Published

on

Fitch zwiększa średnioterminową potencjalną stopę wzrostu Indii do 6,2%

NOWE DELHI :Fitch Ratings podniósł swoje średnioterminowe szacunki potencjalnego wzrostu dla Indii o 0,7 punktu procentowego do 6,2% w latach 2019–2027, powołując się na wyższe zatrudnienie, większą populację w wieku produkcyjnym i wyższą wydajność pracy oczekiwaną w tym okresie.

Agencja ratingowa obniżyła także szacunki dla Chin w opublikowanym w poniedziałek raporcie na temat 10 rynków wschodzących (EM).

„Dokonaliśmy dużych usprawnień w Indiach i Meksyku, przy czym ten ostatni skorzystał ze znacznie lepszych perspektyw dotyczących relacji kapitału do siły roboczej. Szacunki dla Indii są wyższe i wynoszą 6,2% w porównaniu z 5,5%, a Meksyku na 2,0% w porównaniu z 1,4%” – podał Fitch. Indie szacują, że na lata 2013–2022 wyniesie 5,5%.

„W przypadku Indii potencjalny wzrost wzrósł o 0,7 punktu procentowego do 6,2% dzięki poprawie wskaźnika zatrudnienia i niewielkiemu wzrostowi prognozy liczby ludności w wieku produkcyjnym. „Prognoza wydajności pracy w Indiach jest również wyższa” – dodał. Prognozowany wzrost podaży pracy w Indiach jest również niższy w porównaniu z 2019 r., ponieważ oczekuje się ujemnego wzrostu wskaźnika aktywności zawodowej. Z raportu wynika, że ​​wskaźnik aktywności zawodowej powrócił do poziomu po spadku wywołanym pandemią, ale nadal utrzymuje się znacznie poniżej poziomu odnotowanego w 2019 r. Na początku XXI wieku wskaźnik zatrudnienia kobiet utrzymywał się na bardzo niskim poziomie.

Agencja dokonała także szokujących korekt szacowanego poziomu potencjalnego PKB w latach 2020 i 2021 dla Meksyku, Republiki Południowej Afryki, Indii i Indonezji, zmniejszając poziom potencjalnego PKB łącznie o 7% dla Indii i Indonezji.

Fitch dokonał korekt w górę w porównaniu do swoich poprzednich szacunków dla Brazylii, Meksyku, Indonezji, Polski i Turcji, przede wszystkim ze względu na szybki wzrost wskaźników aktywności zawodowej po gwałtownych spadkach w 2020 r.

Agencja dodała, że ​​najnowsze szacunki dla wszystkich dziesięciu rynków wschodzących (EM10) z wyjątkiem Brazylii i Polski pozostały poniżej prognoz potencjalnego wzrostu sprzed pandemii, częściowo z powodu powszechnego pogorszenia się z biegiem czasu trendów demograficznych we EM10.

READ  Niemcy są bliskie zawarcia umowy z Intelem na fabrykę chipów za 20 miliardów euro

„Ale podkreśla również dziedzictwo zakłóceń gospodarczych spowodowanych pandemią. PKB spadł w 2020 r. we wszystkich krajach EM10 z wyjątkiem Chin i Turcji, przy bardzo dużych spadkach w Indiach, Meksyku i Republice Południowej Afryki. „Nawet po kolejnych ożywieniach PKB w 2022 r. zasadniczo nadal kształtował się znacznie poniżej poziomów sugerowanych przez ekstrapolację trendów sprzed pandemii, szczególnie w Indiach, Indonezji i Meksyku” – zauważyła agencja.

Z kolei w dół zrewidowano w dół szacunki wzrostu gospodarczego innych krajów, w tym Chin, które obniżono do 4,6 proc. z 5,3 proc., oraz Rosji, której wzrost szacowano na 0,8 proc. zamiast 1,6 proc. wcześniej. Szacunki dla Korei Południowej obniżono do 2,1% z 2,3%, a także dla Republiki Południowej Afryki, gdzie oczekuje się, że wzrost wyniesie 1% z poprzednich 1,2%.

„Wzrost gospodarczy w Chinach gwałtownie spowolnił w ostatnich latach, a perspektywy pogłębienia kapitału pogorszyły się, ponieważ pogorszenie koniunktury na rynku nieruchomości mocno negatywnie wpływa na perspektywy inwestycyjne. „Perspektywy podaży pracy również się pogarszają, odzwierciedlając trendy demograficzne i spadające wskaźniki aktywności zawodowej” – zauważyła agencja.

Fitch dodał, że najnowsze szacunki dla wszystkich dziesięciu rynków wschodzących z wyjątkiem Brazylii i Polski pozostały poniżej prognoz potencjalnego wzrostu sprzed pandemii, odzwierciedlając powszechne pogorszenie trendów demograficznych w czasie. Wskazali jednak także na konsekwencje zaburzeń gospodarczych wywołanych pandemią. „PKB spadł w 2020 r. we wszystkich krajach EM10 z wyjątkiem Chin i Turcji, przy bardzo dużych spadkach w Indiach, Meksyku i Republice Południowej Afryki. „Nawet po kolejnych ożywieniach PKB w 2022 r. zasadniczo nadal kształtował się znacznie poniżej poziomów sugerowanych przez ekstrapolację trendów sprzed pandemii, szczególnie w Indiach, Indonezji i Meksyku” – stwierdziła agencja.

W raporcie zauważono jednak, że pomimo tego silnego ożywienia gospodarczego oczekuje się obecnie, że większość z 10 rynków wschodzących odczuje „trwałą utratę produkcji” w różnym stopniu w porównaniu z oczekiwaniami przed pandemią. Indie, Indonezja, Meksyk i Republika Południowej Afryki okazały się krajami najbardziej dotkniętymi w 2022 r., co mierzono rozbieżnością między prognozą potencjalnego PKB przed pandemią a rzeczywistym PKB w 2022 r., przy spadku ich gospodarek o 10,8%, 8,4%, Odpowiednio 7,2 proc. i 5,1 proc. to mniej, niż byłoby, gdyby nie doszło do szoku pandemicznego.

READ  Czy ta fala COVID-19 doprowadzi do odporności stada? Czy jest mniej prawdopodobne, że ponownie zachorujesz, jeśli miałeś Omicron? Dlaczego ten „łagodniejszy” wariant to miecz obosieczny

Alarm kamienia milowego!Livemint zajmuje pierwsze miejsca na listach przebojów jako najszybciej rozwijający się serwis informacyjny na świecie 🌏 Kliknij tutaj Ucz się więcej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *