Connect with us

Gospodarka

Fitch podnosi prognozę wzrostu polskiego PKB na 2021 r. do 5,7 proc. – Pierwsze wiadomości

Published

on

Fitch podnosi prognozę wzrostu polskiego PKB na 2021 r. do 5,7 proc. – Pierwsze wiadomości
Andrzej Gombert /PAP/EPA

Agencja ratingowa Fitch podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,7 proc. i pozostawiła szacunki na 2022 r. na poziomie 4,5 proc., podała agencja w opublikowanym w czwartek raporcie.

Fitch zauważył, że polska gospodarka odbiła się mocno, a wzrost PKB powrócił do poziomów sprzed pandemii, w przeciwieństwie do głównych gospodarek strefy euro.

„Większy od oczekiwań wzrost PKB w II kwartale (…) i rewizja danych za I kwartał w górę (…) oznacza również rewizję naszych prognoz na 2021 rok z 4,4 proc. do 5,7 proc.” – napisał Fitch.

Fitch odwoływał się do swoich czerwcowych prognoz, podczas gdy agencja w ostatnim dostępnym raporcie Fitch o Polsce z 27 i 2023 r. (bez zmian w ostatniej rundzie prognoz).

Fitch powiedział, że polska konsumpcja mocno wzrosła, chociaż inwestycje pozostały bardziej zmienne. Złagodzenie restrykcji w maju wsparło odbicie popytu krajowego, podczas gdy ostatnie wskaźniki sugerują, że tempo wzrostu utrzyma się do drugiej połowy roku, napisał Fitch.

Stopniowo poprawiały się również nastroje konsumentów, skomentował Fitch, chociaż badania sugerują, że największe planowane zakupy gospodarstw domowych na nadchodzący rok pozostaną poniżej poziomów sprzed pandemii.

Zakłócenia w łańcuchach dostaw i coraz częstsze występowanie wariantu koronawirusa delta mogą stanowić wyzwania dla gospodarki w przyszłości, napisał Fitch.

Agencja prognozuje podwyżkę stóp procentowych przez bank centralny o 15 punktów bazowych do końca tego roku i dwie kolejne podwyżki o 25 punktów bazowych w 2022 r. (stopa referencyjna na koniec przyszłego roku wynosi 0,75 proc.), przy inflacji CPI na poziomie 4,8 proc. do końca 2021 r. i 3,5 proc. do końca 2022 r.

Pod koniec sierpnia Fitch potwierdził długoterminowy rating Polski w walutach obcych na poziomie „A-” z perspektywą stabilną.

READ  Polska: Do końca stycznia pracodawcy muszą poinformować pracowników, że nie będą wydawane żadne CSBF i że nie będą wypłacane dodatki urlopowe

S&P Global Ratings weryfikuje wiarygodność kredytową Polski 1 października, a Moody’s 29 października.

Najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej Polski przyznała agencja Moody’s „A2” od trzech najważniejszych agencji ratingowych. Zarówno Fitch, jak i S&P oceniają ten kraj na „A-”, o jeden stopień niżej niż Moody’s. Wszystkie trzy dają Polsce stabilne perspektywy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *