Nauka
FIT FORTHEM staje się filarem badań i innowacji sojuszu FORTHEM
Wspólne strategie badań i innowacji FORTHEM odpowiadają ambicjom jego wymiaru edukacyjnego i społecznego / Spotkanie końcowe i konferencja projektu FIT FORTHEM w Rydze na Łotwie
WSPÓLNY KOMUNIKAT PRASOWY PARTNERÓW PROJEKTU FIT FORTHEM
Projekt „Nauka z społeczeństwem i dla społeczeństwa” w ramach unijnego programu „Horyzont 2020” FIT FORTHEM – skrót od „Fostering Institutional Transformation of R&I Policies in European Universities” – zbliża się do końca okresu finansowania. Rozpoczęta w styczniu 2021 roku trzyletnia współpraca siedmiu uczelni Aliansu FORTHEM otrzymała 2 mln euro na opracowanie wspólnych strategii w obszarach badań i innowacji. Wnioski i wyniki projektu FIT FORTHEM zostaną teraz wykorzystane przez misję badawczą FORTHEM.
Założony w 2019 r. FORTHEM jest jednym z 50 europejskich sojuszy uniwersyteckich utworzonych przez Komisję Europejską w wyniku kilku zaproszeń w celu przetestowania różnych modeli ponadnarodowej współpracy akademickiej. Do sojuszu FORTHEM należą Uniwersytet w Burgundii (UB) we Francji, Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji (JGU) w Niemczech, Uniwersytet w Jyväskylä (JYU) w Finlandii, Uniwersytet Opolski (UO) w Polsce, Uniwersytet w Palermo ( UNIPA). ) we Włoszech, Uniwersytet Łotewski (UL) w Rydze i Uniwersytet w Walencji (UVEG) w Hiszpanii. Uniwersytet Lucian Blaga w Sibiu w Rumunii i Uniwersytet w Agder w Norwegii dołączyły do FORTHEM pod koniec 2022 r.
Koordynowany przez Uniwersytet w Moguncji projekt FIT FORTHEM ambitnie nakreślił wspólny program badawczy i zaproponował kilka polityk dotyczących współdzielenia infrastruktury i otwartej nauki dla wszystkich partnerów FORTHEM. Aby skutecznie wdrożyć moduły transformacyjne, w ramach projektu zebrano dobre praktyki i opracowano plany działania dotyczące współtworzenia wraz z interesariuszami zewnętrznymi, na rzecz przedsiębiorczości akademickiej, usług wspierania kariery naukowców na początku kariery, a także profesjonalizacji usług B+I.
Koordynator projektu i wiceprezes ds. badań w JGU, profesor Stefan Müller-Stach, podsumowuje: „W ciągu ostatnich trzech lat wiele osiągnęliśmy i obecnie istnieje solidna podstawa do przyszłej współpracy FORTHEM w dziedzinie badań i innowacji. Cóż. Wdrożono oparte na dowodach plany działania w kluczowych obszarach, takich jak otwarta nauka, współtworzenie czy przedsiębiorczość, które można teraz zintegrować z misją badawczą FORTHEM, ale także z innymi działaniami sojuszu. FORTHEM. swoich mocnych stron, nadszedł czas, aby zbliżyć do siebie nasze społeczności badawcze, skorzystać z bogatej i uzupełniającej się wiedzy akademickiej naszych uniwersytetów, określić wspólne tematy badawcze – a tym samym poprawić wyniki poszczególnych instytucji, a także sojuszu jako takiego. „
Przedstawienie wyników w pięciu obszarach interwencji
Partnerzy FIT FORTHEM zbiorą się na ostatnim spotkaniu projektowym i konferencji na Uniwersytecie Łotewskim w Rydze, które rozpocznie się 7 listopada.t do 9 listopadat2023. Tutaj zespół FIT FORTHEM zakończy prace prowadzone w pięciu obszarach interwencji – internacjonalizacji badań, otwartej nauki, współtworzenia z zewnętrznymi interesariuszami, komunikacji naukowej i kapitału ludzkiego – i zaprezentuje niezwykłe wyniki, które partnerzy FORTHEM mogą dostosowywać i rozszerzać w przyszłości.
Najważniejszym wydarzeniem będzie uruchomienie nowej Platformy Cyfrowej FIT FORTHEM, która umożliwia badaczom i kierownikom projektów wyszukiwanie partnerów oraz zapewnia im wirtualny dostęp do wybranych zasobów, w tym rzadkich i unikalnych obiektów dziedzictwa kulturowego na uczelniach partnerskich FORTHEM. Platforma jest łatwa w nawigacji i wystarczająco elastyczna, aby pomieścić nowe ośrodki badawcze i umiędzynarodowione grupy badawcze gotowe do współpracy przy projektach dotyczących pięciu unijnych misji „Horyzont Europa” i innych wyzwań społecznych.
Zaprezentowane zostaną także inne wyniki projektu FIT FORTHEM, których celem jest zgromadzenie aktorów ze świata nauki, biznesu, administracji i społeczeństwa obywatelskiego zgodnie z koncepcją Quadruple Helix Innovation. Przykładowo analizy FIT FORTHEM wykorzystane do opracowania strategicznego podejścia do interesariuszy spoza środowiska akademickiego w ramach Regionalnego Systemu Innowacji zostaną zaprezentowane nowej strukturze FORTHEM – Biuru Polityki i Usług Badań i Innowacji. Biuro będzie w dalszym ciągu wspierać naukowców FORTHEM w tworzeniu partnerstw z partnerami, tworzeniu sieci kontaktów, pisaniu wniosków, zwiększaniu wpływu badań i innowacji oraz przekazywaniu wiedzy zainteresowanym aktorom społecznym.
Nicole Birkle, koordynatorka generalna projektu FIT FORTHEM na Uniwersytecie w Moguncji i sekretarz generalna sojuszu FORTHEM, wyjaśnia: „Sojusz FORTHEM pozwala nam kontynuować działalność od punktu, w którym kończy się teraz FIT FORTHEM. Jest to zdecydowana przewaga. A my na tym nie poprzestaniemy.Będziemy pracować nad koncepcją strategiczną przyszłych wniosków o finansowanie przez strony trzecie, która pozwoli nam skuteczniej łączyć misje sojuszu FORTHEM, identyfikować kwestie przekrojowe w badaniach i edukacji, a tym samym wzmacniać konkurencyjność i atrakcyjność naszego sojuszu.”
Promuj transformację instytucjonalną
Zespół FIT FORTHEM skorzysta z końcowego spotkania i konferencji projektu w Rydze, aby zastanowić się nad zakresem i skalą transformacji instytucjonalnej, która została umożliwiona od 2021 r. dzięki działaniom w ramach projektu w każdej organizacji beneficjenta, oraz w jaki sposób może ona zostać przeprowadzona przez nowi partnerzy w sojuszu FORTHEM. Dziekani i prezydenci zaangażowani w badania i innowacje, a także członkowie Zewnętrznych i Wewnętrznych Rad Doradczych, aktorzy polityczni FORTHEM i kierownicy rad misji spotkają się, aby omówić instytucjonalne implikacje konkretnych modułów transformacyjnych oraz ocenić rewolucyjny potencjał koordynacji i działań wspierających Horizonte . JAK DO NIEGO DOPASOWAĆ.
Ponadto dziewięciu partnerów FORTHEM omówi dalsze dostosowanie priorytetów badań i innowacji w odniesieniu do strategii finansowania, a także wsparcia kariery i szkoleń dla naukowców na początku kariery – a ostatecznym celem będzie katalizowanie nowych wspólnych projektów w zakresie badań i innowacji w przyszłości. „Wiele działań wspierających, które pozwalają partnerom FORTHEM lepiej zintegrować się w prawdziwym sojuszu, stanowi już część fazy wdrażania FORTHEM na lata 2022–2026, zwłaszcza w ramach Misji w zakresie badań, innowacji i transferu, której współkierują uniwersytety w Opolu, Moguncji i Sybinie.” powiedziała dr Agnese Rusakova, odpowiedzialna za politykę w FORTHEM.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”