Gospodarka
Firmy te nadal kupują rosyjską ropę | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą
Kilka krajów zachodnich, w tym Stany Zjednoczone, nałożyło całkowity zakaz importu rosyjskiej energii na Ukrainę po inwazji Moskwy, ale główne europejskie gospodarki zależne od rosyjskiej ropy i gazu unikały drastycznych środków, które pokazują podział Unii Europejskiej.
Australia, Wielka Brytania, Kanada i USA zakazały importu rosyjskich zakupów ropy w następstwie rosyjskiej agresji, która wywołała największy kryzys uchodźczy od dziesięcioleci.
Jak dotąd 27 członków bloku nie było w stanie uzgodnić embarga, Niemcy ostrzegają przed pospiesznymi ruchami, które mogą popchnąć gospodarkę w recesję, a niektóre kraje, takie jak Węgry, sprzeciwiają się zakazom.
Embargo UE wymagałoby jednomyślnej zgody wszystkich 27 państw członkowskich.
Wielu kupujących w Europie dobrowolnie unika rosyjskiej ropy, aby uniknąć uszczerbku na reputacji lub ewentualnych problemów prawnych.
Inni, jak handlowcy towarami Trafigura i Vitol, nadal kupują rosyjską ropę w ramach istniejących kontraktów długoterminowych.
Jednak obaj powiedzieli Reuterowi, że nie zgodzili się na żadne nowe umowy od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, którą Moskwa nazywa „wojskową operacją specjalną”, która rozpoczęła się 24 lutego.
Indie i Chiny, które odmówiły potępienia działań Rosji, nadal kupują rosyjską ropę.
Głównymi nabywcami rosyjskiej ropy naftowej są:
Neftohim Burgas
Bułgarska rafineria należąca do rosyjskiej firmy Łukoil, która produkuje około 60 procent swojej ropy z rosyjskiej ropy, kontynuuje rafinację rosyjskiej ropy.
MiRo
W największej niemieckiej rafinerii Miro, która jest w 24 procentach własnością Rosnieftu, rosyjska ropa nadal stanowi około 14 procent dostaw.
PCK Schwedt
Niemiecka rafineria, w 54 proc. należąca do Rosnieftu, odbiera ropę ropociągiem „Przyjaźń”.
pertamina
Indonezyjska państwowa firma energetyczna PT Pertamina rozważa zakup ropy naftowej z Rosji, szukając ropy dla zmodernizowanej rafinerii.
Leuna
Rurociągiem Drużba w rosyjską ropę zaopatruje się również śródlądową rafinerię Leuna we wschodnich Niemczech, której większościowym właścicielem jest TotalEnergies.
Grecka ropa naftowa
Największa w Grecji rafineria ropy naftowej w około 15 procentach zużywa się na rosyjską ropę. Firma zabezpieczyła dodatkowe przesyłki z Arabii Saudyjskiej na początku tego miesiąca.
ISAB
Największa włoska rafineria, należąca do kontrolowanej przez Łukoil Swiss Litasco SA, przetwarza ropę rosyjską i nierosyjską.
MOL
Węgierski koncern naftowy, który eksploatuje trzy rafinerie w Chorwacji, na Węgrzech i na Słowacji, będzie nadal zaopatrywany rurociągiem Drużba. Węgry sprzeciwiają się sankcjom na rosyjską ropę i gaz.
Rafineria Zelandia
Holenderska rafineria, która w 45 proc. należy do Łukoilu, odmówiła komentarza, czy używa rosyjskiej ropy.
Rafineria Rotterdam
Exxon Mobil odmówił komentarza na temat tego, czy jego holenderska rafineria w Rotterdamie wykorzystuje rosyjską ropę.
Ropa naftowa Hindustanu
Według źródeł handlowych, państwowa rafineria w Indiach w zeszłym tygodniu kupiła dwa miliony baryłek rosyjskiego Uralu do wysyłki w maju.
Indyjska Korporacja Naftowa
Główna rafineria w Indiach kupiła 23 marca od Vitolu trzy miliony baryłek Uralu z dostawą w maju, podają źródła handlowe. To drugi zakup Uralu przez MKOl od czasu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego.
Energia Nayary
Prywatna indyjska rafineria, częściowo należąca do rosyjskiego Rosnieftu, po rocznej przerwie kupiła rosyjską ropę, kupując około 1,8 miliona baryłek Uralu od firmy Trafigura.
Oto firmy, które przestały kupować rosyjską ropę:
bp
Brytyjski koncern naftowy, który pozbywa się swoich udziałów w Rosniefti, nie będzie zawierał nowych umów z rosyjskimi firmami na załadunek w rosyjskich portach, chyba że jest to „niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw”.
Eneos
Największa japońska rafineria przestała kupować ropę z Rosji, a niektóre dostawy podpisane w ramach wcześniejszych umów dotrą do Japonii około kwietnia.
ENI
Koncern energetyczny, 30,3 proc. należący do włoskiego rządu, wstrzymuje zakupy rosyjskiej ropy.
Bayernoil
W niemieckiej rafinerii Bayernoil, w której udziały mają Eni i Rosnieft, nie jest wykorzystywana rosyjska ropa.
równoznaczny
Norweska firma energetyczna, będąca większościowym państwem, wstrzymała handel rosyjską ropą, zmniejszając działalność w tym kraju.
galpa
Portugalski koncern naftowo-gazowy zawiesił wszelkie nowe zakupy produktów naftowych od Rosji lub rosyjskich firm.
gniazdo
Fińska rafineria ma kontrakty na ropę z Rosją do końca roku, ale nie podpisuje nowych kontraktów na dostawy.
PCN Orlen
Największa polska rafineria nie kupiła na rynku spotowym ropy Ural od początku wojny na Ukrainie, poinformowała w piątek firma, a część dostaw kupiła z Norwegii.
Jednak firma, która prowadzi rafinerie na Litwie, w Polsce iw Czechach, kupuje ropę na podstawie wcześniej podpisanych długoterminowych umów dostawczych z rosyjskimi firmami Rosnieft’ i Tatnieft’.
preem
Największa szwedzka rafineria, należąca do saudyjskiego miliardera Mohammeda Husseina al-Amoudiego, „wstrzymała” nowe zamówienia na rosyjską ropę, która stanowi około 7% jej zakupów, zastępując ją beczkami z Morza Północnego.
Repsol
Hiszpańska firma przestała kupować rosyjską ropę na rynku spot.
rękaw
Największy na świecie handlarz ropą przestanie kupować rosyjską ropę i stopniowo wycofuje swoje udziały we wszystkich rosyjskich węglowodorach.
Suma energii
Francuski koncern naftowy nie podpisze żadnych nowych umów i obiecuje zaprzestać kupowania rosyjskiej ropy i produktów naftowych do końca tego roku.
Energia Varo
Szwajcarska rafineria, która jest właścicielem 51,4 procent niemieckiej rafinerii Bayernoil, poinformowała, że nie planuje żadnych nowych umów na zakup rosyjskiej ropy.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”