Świat
Fiona uderza w Atlantyk w Kanadzie: Setki tysięcy bez prądu po tym, jak burza uderza na północ
Urzędnicy zaczynają teraz rozliczać się ze szkód wyrządzonych regionowi.
Nova Scotia, gdzie Fiona po raz pierwszy wylądowała we wczesnych godzinach sobotniego poranka, została mocno dotknięta burzą. Urzędnicy twierdzą, że silne wiatry przewróciły drzewa i linie energetyczne, zmyły ulice, zaśmieciły dzielnice gruzem, a w wielu przypadkach złamały na pół całe słupy energetyczne.
Urzędnicy traktują priorytetowo przywrócenie zasilania po tym, jak Fiona spustoszyła linie energetyczne i sieci komunikacyjne w całej prowincji, powiedział premier Tim Houston w niedzielę rano.
„Oczyszczanie ulic, dawanie załogom przestrzeni na zrobienie tego, co należy zrobić, jest teraz najważniejszą rzeczą” – powiedział Houston. „To zajmie.”
Jedna osoba w Nowej Fundlandii podobno zginęła podczas burzy. Houston powiedział, że nie było zbyt wielu doniesień o poważnych obrażeniach, chociaż do tej pory około 200 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
„Szkody są znaczne, ale w tej chwili priorytetem jest przywrócenie ludziom elektryczności, zapewnienie ludziom bezpiecznego schronienia i, wiecie, powrót do normalności” – powiedział. – To zajmie trochę czasu, kiedy się stąd wydostaniemy.
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w sobotę, że rząd zatwierdził wniosek Nowej Szkocji o pomoc federalną i że kanadyjskie siły zbrojne zostaną rozmieszczone, aby pomóc w regionie. Premier powiedział, że mieszkańcy przeżyli w sobotę „przerażające” 12 godzin.
„Ludzie widzieli, jak ich domy zostały zmyte, wiatr zrywał dachy ze szkół” – powiedział Trudeau. „A jako Kanadyjczycy, jak zawsze w trudnych czasach, będziemy tam dla siebie”.
W Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda policja udostępniła zdjęcia zerwanych linii energetycznych nad budynkami, powalonych drzew blokujących drogi i przebijających budynki. Regionalne przedsiębiorstwo, Maritime Electric, wyraziło zaniepokojenie ludźmi chodzącymi i jeżdżącymi po drogach, na których doszło do rozległych uszkodzeń spowodowanych przez upadłe linie energetyczne i możliwe przewody pod napięciem.
Przerwy w dostawie prądu w Nowej Szkocji
Houston powiedział w sobotę, że prawie trzy czwarte Nowej Szkocji straciło moc, gdy Fiona się przedostała. Szczytowe porywy wiatru o prędkości 171 km/h (106 mph) odnotowano w sobotę w prowincjonalnym mieście Arisaig. Tymczasem w Nowej Fundlandii Wreckhouse odnotował podmuchy 170 km/h (105 mph).
Złe warunki pogodowe utrudniają starania o przywrócenie zasilania, powiedział w sobotę prezes i dyrektor generalny Nova Scotia Power Peter Gregg. Ponad 900 elektryków jest w drodze do tego obszaru, ale niektórzy klienci mogą doświadczać przerw w dostawie prądu na kilka dni, powiedział.
W Halifax, stolicy Nowej Szkocji, silne wiatry wyrywały drzewa z korzeniami i powalały linie energetyczne, wysyłając iskry i gasząc światła.
Dach kompleksu mieszkalnego w Halifax zawalił się, zmuszając około 100 osób do szukania schronienia, powiedział burmistrz Mike Savage w sobotę CNN.
„Wielkość tej burzy była oszałamiająca” – powiedział później Savage na konferencji prasowej w sobotę. „Okazuje się, że wszystko zostało przepowiedziane”.
Osborne Head w Nowej Szkocji otrzymał 192 mm (7,55 cala) deszczu i Crowe Brook w New Brunswick 107 mm (4,2 cala), wśród innych prowincjonalnych ulewnych opadów.
„Strefa wojny totalnej” – mówi burmistrz Port aux Basques
W Nowej Fundlandii filmy pokazywały budynki unoszące się w wodzie i samochody zanurzone podczas ulewnych deszczy. Według Królewskiej Kanadyjskiej Policji Konnej, kobieta została uratowana z wody po zawaleniu się jej domu. Została zabrana do szpitala; Zakres jej obrażeń nie był od razu znany, podała policja.
Port aux Basques, miasto na południowo-zachodnim krańcu Nowej Fundlandii, było również jednym z najbardziej dotkniętych obszarów, powiedział Trudeau w sobotę.
„Widzimy niszczycielskie obrazy z Port aux Basques” – powiedział. „Oczywiście, kiedy widzimy obrazy domów wpadających do morza, fal niszczących własność i budynki, naszą pierwszą myślą muszą być ludzie”.
Królewska kanadyjska policja konna w niedzielę odnalazła ciało 73-letniej kobiety, która dzień wcześniej wpadła do morza w Port aux Basques.
„Kobieta była ostatnio widziana w rezydencji tuż przed tym, jak fala uderzyła w dom i oderwała część piwnicy” – napisano w komunikacie prasowym policji.
To pierwsza śmierć przypisywana Fiony w Kanadzie. Po drodze burza pochłonęła co najmniej sześć innych osób – jedno na Gwadelupie, trzy w Portoryko i dwa na Dominikanie.
Pierwsi ratownicy w Port aux Basques mieli do czynienia z licznymi pożarami elektrycznymi, powodziami i wymywaniem.
„Mamy tutaj strefę totalnej wojny, wszędzie mamy zniszczenie” – powiedział burmistrz Port aux Basques Brian Button w aktualizacji wideo, ostrzegając, że spodziewane są kolejne fale sztormowe.
Port aux Basques jest teraz objęty rozkazem gotowania wody, a wielu mieszkańców nadal nie miało prądu. Burmistrz powiedział, że wokół obszarów, które w wyniku burzy stały się „strefami niebezpiecznymi”, wzniesiono również betonowe bariery.
Wskaźnik pływów Port aux Basques zarejestrował maksymalny całkowity poziom wody wynoszący 2,73 metra (8,96 stopy), przewyższając swój poprzedni rekord 2,71 (8,89 stopy) metra ustanowiony w 2017 r., według Canadian Hurricane Centre.
Derek Van Dam z CNN, Eric Levenson, Tina Burnside, Jason Hanna, Christina Maxouris, Hannah Sarisohn i Andy Rose przyczynili się do powstania tego raportu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”