Connect with us

Nauka

Fińskie Siły Obronne są bardziej „widoczne” podczas przygotowań do wstąpienia do NATO

Published

on

Fińskie Siły Obronne są bardziej „widoczne” podczas przygotowań do wstąpienia do NATO

Inwazja prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę wstrząsnęła Europą, gdy rozpoczęła się ponad rok temu. Zmuszone zmierzyć się z nową rzeczywistością geopolityczną, Szwecja i Finlandia zadeklarowały, że starają się o członkostwo w NATO – co odzwierciedla dążenie obu krajów do większego bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiego zagrożenia.

A gdy Finlandia zbliża się do ostatniej przeszkody na drodze do członkostwa w NATO, naród nordycki przechodzi wewnętrzne zmiany, aby przygotować się na przyszłość „strategicznej współpracy”, mówi Cruz Mai’aprofesor dziekana nauk politycznych, stosunków międzynarodowych i dyplomacji oraz dyrektor Northeast Center for International and World Cultures.

Jak wygląda ta zmiana terenu? W ostatnim czasie fińskie Ministerstwo Obrony zintensyfikowało szkolenia przygotowujące do wstąpienia do transatlantyckiego sojuszu wojskowego. Cross mówi, że szkolenie to – mające na celu promowanie „spójności” z szerszą społecznością narodów – zostało ostatnio rozszerzone na narodowe siły obronne.

„Klimat w terenie – zmiany, które zachodzą strategicznie, gdy fińskie wojsko ponownie zastanawia się, w jaki sposób podejdzie do bezpieczeństwa europejskiego i swojego wkładu” jest namacalne, mówi Cross.

Cross spędził trzy dni w Finlandii z zespołem naukowców w ramach wieloletnich wysiłków zmierzających do zbadania europejskiej kultury strategicznej. Projekt, którego zakończenie zaplanowano na 2026 r., jest wynikiem finansowania przyznanego fińskim ekspertom ds. bezpieczeństwa i obrony w celu oceny zdolności wojskowych i obronnych Finlandii w obliczu „znaczących zmian w zakresie bezpieczeństwa” na kontynencie europejskim.

„To niezwykle na czasie, ponieważ kiedy się zapisali, nie wiedzieli, że Rosja zamierza zaatakować Ukrainę” — mówi Cross. „Krajobraz bezpieczeństwa zmienia się teraz dramatycznie”.

Zdjęcie FIIA Dzięki uprzejmości Mai’a Cross, na zdjęciu z kolegami z Finlandii.

Naród północnoeuropejski z populacją około 5,5 miliona, Finlandia ma najdłuższą granicę z Rosją ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. W miesiącach następujących po inwazji Rosji na Ukrainę Finlandia starała się to zrobić zbudować płot graniczny odizolować się od wojującego sąsiada.

READ  Polska: Stosowanie „antyrosyjskich” ustaw w celu ograniczenia przestrzeni obywatelskiej

„Zbliżenie na Finlandię jest w tym momencie szczególnie interesujące, ponieważ historycznie była ona neutralna i wiedziałem, że Finlandia i Szwecja przez cały ten czas miały bardzo bliskie partnerstwo z NATO”, dodaje Cross. „A teraz naprawdę przechodzi w tryb sojuszniczy, zamiast po prostu współpracować.

„W pewnym sensie naprawdę zaczyna rozszerzać swój teatr działań – zamiast odgrywać tylko rolę w Europie Północnej lub krajach bałtyckich, myśli bardziej globalnie” — dodaje Cross. „Więc zaczyna ponownie wyposażać swoją obronę narodową, aby mieć o wiele szerszy obraz”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *