Zabawa
Fiński pilot wykonuje pierwszą misję w Siłach Powietrznych po przystąpieniu kraju do NATO
Zaledwie kilka minut po tym, jak atrament wysechł i Finlandia oficjalnie została 31. krajem członkowskim Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, fiński pilot wzbił się w powietrze z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych.
4 kwietnia Kapitan Fińskich Sił Powietrznych Sami Nisonen i kapitan Sił Powietrznych USA Jacob Olsen, obaj uczniowie Szkoły Pilotów Testowych Sił Powietrznych, wystartowali dwumiejscowym samolotem T-38 Talon. Była to tylko rutynowa misja kursu, ale ze względu na harmonogram była to pierwsza część współpracy wojskowej między USA i Finlandią jako oficjalnymi partnerami NATO.
„To dopiero pierwsze z wielu przyszłych wspólnych przedsięwzięć między USA a naszym sojusznikiem z NATO, Finlandią”. zwany David Vanhoy, dyrektor techniczny Szkoły Pilotów Testowych, w oświadczeniu Sił Powietrznych.
Siły Powietrzne szkoła pilotów testowychzałożona w 1944 roku, jest jedną z czterech szkół, które szkolą pilotów, nawigatorów i inżynierów pokładowych we wszystkich rodzajach prób i ocen w locie, a każda roczna klasa przyjmuje do dwóch studentów zagranicznych.
Finlandia wraz z sąsiednią Szwecją przez dziesięciolecia utrzymywała neutralność międzynarodową, a żaden kraj nie przystąpił do NATO podczas zimnej wojny. To oficjalne stanowisko neutralności nigdy nie było całkowicie neutralne — żaden kraj nigdy nie był niczym więcej niż irytacją stosunki dyplomatyczne z Rosją i oba kraje często zawierały partnerstwa w zakresie szkolenia wojskowego z krajami NATO.
Zasubskrybuj zadanie i cel już dziś. Codziennie otrzymuj najświeższe wiadomości wojskowe, rozrywkę i sprzęt na swoją skrzynkę odbiorczą.
Na przykład w 1994 roku Finlandia przystąpiła do NATO partnerstwo dla pokoju programu i dołączył do Szwecji w 2014 roku Partnerzy w zakresie rozszerzonych możliwości z NATO. Rok 2014 był również rokiem, w którym Rosja anektowała Półwysep Krymski, co tylko pchnęło dwa kraje skandynawskie dalej dalej do pełnej integracji z NATO. W maj 2022 rzaledwie kilka miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę oba kraje ogłosiły zamiar przystąpienia do organizacji traktatowej.
Tylko w ubiegłym roku wzięli w nim udział żołnierze amerykańscy z 1. Dywizji Kawalerii młotek treningowy 22 w Finlandii wraz z 4000 żołnierzy armii fińskiej.
Być może największą konsekwencją przystąpienia Finlandii do NATO jest 810-milowa granica, którą dzieli z Rosją. A za tą linią znajduje się jedna z większych sił zbrojnych, obecnie sprzymierzona z NATO w wyniku dziesięcioleci neutralności. Kraj już utrzymuje więcej broni artyleryjskiej niż Polska, Niemcy, Norwegia i Szwecja razem wzięte. Otrzymał około 13,6 miliarda dolarów wyposażenie wojskowe z USA, w tym zaawansowane pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu (AAMRAM) i Harpoon, oraz zgodził się na zakup myśliwca F-35 Joint Strike Fighter. Utrzymuje również niektóre z największych poligonów NATO, chociaż jest niejasne i prawdopodobnie mało prawdopodobne, aby inne siły NATO utrzymały jakąkolwiek obecność w tym kraju.
„Finlandia jest jednym z facetów w drużynie – to kluczowy gracz, który faktycznie byłby w stanie przyczynić się do walki, przyczynić się do obrony” – powiedział w zeszłym roku emerytowany ppłk armii Alexander Vindman w Task & Purpose. „To nie jest ławka zaplecza. To nie jest wykonawca marginalny”.
Pojedynczy lot szkoleniowy może nie wydawać się dużo, ale z pewnością nastąpią kolejne, jeśli chodzi o najnowszego członka NATO.
Najświeższe w temacie Zadanie i cel
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.