Nauka
Film z „antyrządowego” wiecu w Warszawie błędnie oznaczony jako marsz pro-palestyński
A wideo pokazujące antyrządową demonstrację w Warszawie, fałszywie zatytułowano marsz propalestyński.
Na nagraniu lotniczym widać zgromadzony w pobliżu ogromny tłum ludzi Warszawski Pałac Kultury i Nauki. Został on udostępniony na platformach mediów społecznościowych, m.in Facebook, X (dawniej Twitter) To jest TIK Tok z sugestią odnosi się do protestu w związku z ostatnimi wydarzeniami w Izraelu i Gazie.
Chwila Niektóre Posty Na materiale nałożony jest tekst mówiący „w protestach antyrządowych wzięło udział co najmniej milion osób”, podtytuły sugerują także, że przedstawia on marsz propalestyński.
Jeden z tych publikować nad filmem znajduje się także emoji z flagą palestyńską i podpis: „To jest propalestyński protest w Warszawie w Polsce i potępia izraelskie bombardowania ludności Gazy w Palestynie!”
Na nagraniu nie widać jednak marszu propalestyńskiego. Jak mówi nałożony tekst, materiał filmowy pokazuje demonstracja opozycji odbyło się w Warszawie 1 października przed 7 października Ataki Hamasu na Izrael. Demonstracja, która odbyła się na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w kraju, odbyła się podobno Największy, jaki kiedykolwiek odnotowano w Warszawie.
Jest wiele obrazy To jest filmy seans rajd z różnych perspektyw.
Jest byłem raporty propalestyńskich demonstracji w Warszawie w ostatnich tygodniach.
z Polski wybór 17 października w głosowaniu zwyciężyła partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która rządzi krajem od 2015 roku, ale nie zdobyła wystarczającej liczby mandatów, aby utworzyć większość w parlamencie.
W serwisie Full Fact odnotowaliśmy wiele przypadków zaginięcia filmów rzekomo związanych z ostatnimi wydarzeniami w Izraelu i Strefie Gazy, w tym nagrania z telewizji przemysłowej przedstawiające eksplozje szpitali w Syrii, nagrania lotnicze przedstawiające zamach bombowy w Sudanie i wypadek sztucznych ogni w Stambule. Więcej informacji na temat naszej pracy w zakresie zwalczania tego typu dezinformacji można znaleźć tutaj, a także w naszym przewodniku dotyczącym sprawdzania faktów wprowadzających w błąd filmów związanych z konfliktem.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Frunze103
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”