Zabawa
Film transpłciowy chce podbić serca i umysły w konserwatywnej Polsce
Twórcy „Kobiety”, opowiadającej o przemianie mężczyzny w kobietę w społecznie konserwatywnej Polsce, mają nadzieję, że ich film pomoże przełamać głęboko zakorzenione uprzedzenia w narodzie rzymskokatolickim. „Woman Of”, współreżyserowany przez Małgorzatę Szumowską i Michała Englerta, miał swoją światową premierę w piątek na Festiwalu Filmowym w Wenecji, zaledwie miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, które mogą dać rządzącej w Polsce nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) bezprecedensową trzecią miejsce na stanowisku u władzy.
Krytycy zarzucali partii podsycanie nastrojów anty-LGBTQ, ale Szumowska stwierdziła, że chce, aby „Woman Of” zmieniła debatę na temat kwestii transpłciowych. „To nie jest film bojowy, ma bardzo wrażliwy ton. To, co próbowaliśmy zrobić, staraliśmy się ujednolicić” – powiedziała Szumowska dla Reuters TV. „Próbowaliśmy zbudować jakiś most”.
Film śledzi kluczowe momenty z życia bohaterki, od dzieciństwa, poprzez małżeństwo, rodzicielstwo i ostateczną transformację, a postkomunistyczna transformacja Polski stanowi zarówno tło, jak i metaforę głównego wątku fabularnego. Choć w ciągu ostatnich trzydziestu lat w Polsce nastąpiły burzliwe zmiany, prawa osób LGBT pozostają kwestią wysoce kontrowersyjną, a PiS wykorzystuje sprzeciw wobec nich, aby zyskać poparcie.
Jej przywódca Jarosław Kaczyński wielokrotnie naśmiewał się z osób transpłciowych w zeszłym roku podczas spotkań z wyborcami, mówiąc na wiecu, że lewicowi sympatycy wierzyli, że ludzie mogą powiedzieć: „Do 17:30 byłem mężczyzną, ale teraz jestem kobietą. „Komentarze wywołały śmiech publiczności.
„Politycy mówią, jakby to było zło, używają tego jako groźby” – stwierdziła Szumowska. W Polsce związki partnerskie osób tej samej płci są nadal zakazane, a osoby chcące zmienić oficjalnie uznaną płeć muszą najpierw pozwać do sądu własnych rodziców, co oznacza, że niechętni rodzice mogą stanowić przeszkodę prawną w tej zmianie.
Ponieważ do niedawna zmiany płciowe były w Polsce tak rzadkie, reżyserom nie udało się znaleźć transpłciowego aktora, który wcieliłby się w starszą Anielę, która w swoim małym, prowincjonalnym miasteczku walczy z biurokracją i uprzedzeniami. Zamiast tego obsadzono kobietę – doświadczoną aktorkę Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik.
„Rozmawialiśmy o ewentualnym obsadzie z grupą naszych trans-doradców i oni powiedzieli «tak», w tej sytuacji potrzebujemy profesjonalnej aktorki do tej roli” – powiedziała Szumowska. „Woman Of” to jeden z 23 filmów ubiegających się o Złotego Lwa w Wenecji, którego ogłoszenie zostanie ogłoszone w sobotę.
(Dodatkowe raporty: Alan Charlish; Tekst: Crispian Balmer, Redakcja: Tomasz Janowski)
(Ta historia nie została edytowana przez zespół Devdiscourse i została wygenerowana automatycznie z kanału dystrybucyjnego.)
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.