Zabawa
Film o skorumpowanych księżach oburza polityków w katolickiej Polsce
Marcina Gocłowskiego
WARSZAWA (Reuters) – Nowy film o pijanych, lubieżnych i molestujących dzieci księżach oburzył niektórych konserwatywnych polityków w Polsce i wywołał debatę na temat wpływu Kościoła katolickiego w jednym z najbardziej pobożnych krajów Europy.
„Kler” opowiada o życiu trzech fikcyjnych księży katolickich, którzy piją wódkę i drwią z kościoła. Jeden z nich wykorzystuje seksualnie niewidomego osieroconego chłopca.
Przeciwko filmowi wypowiedziało się kilku wysokich rangą członków rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która w wyborach opiera się na wsparciu Kościoła.
Piątkowa publikacja pojawia się w momencie, gdy przed polskim sądem trafia przełomowa sprawa dotycząca pedofilii, a papież Franciszek stara się podnieść tę kwestię na całym świecie.
W styczniu sąd w Poznaniu nakazał Kościołowi katolickiemu w Polsce wypłacenie odszkodowania i renty dożywotniej kobiecie, która w dzieciństwie była wykorzystywana seksualnie przez księdza. Rozprawa apelacyjna ma się odbyć w październiku.
„Kler” uznanego polskiego reżysera Wojciecha Smarzowskiego zyskał uznanie krytyków po ubiegłotygodniowej premierze na festiwalu polskich filmów.
Jednak Jarosław Sellin, wiceminister kultury w rządzie PiS, zarzucił Kościołowi szerzenie „negatywnych stereotypów” i niesprawiedliwe traktowanie Kościoła.
Za wprowadzeniem zakazu opowiedzieli się inni członkowie PiS, zagorzałej eurosceptycznej partii ceniącej patriotyzm i pobożność katolicką.
Główny program informacyjny telewizji państwowej powiązanej z PiS nazwał film „kolejnym brutalnym i nieprawdziwym atakiem na Kościół katolicki”.
Choć liczba wiernych w Polsce maleje, a wraz z nią tradycyjny wpływ duchowieństwa na politykę, kraj pozostaje jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie.
Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, ośrodka badawczego prowadzonego przez księży z siedzibą w Warszawie, prawie 85 procent z 38 milionów mieszkańców Polski to katolicy, a 37 procent z nich uczestniczy w niedzielnej mszy.
W szkołach państwowych większość dzieci uczęszcza na lekcje religii, ale otrzymuje niewielką edukację seksualną, a lekarze mogą odmówić stosowania środków antykoncepcyjnych niezamężnym kobietom ze względów religijnych.
Krucyfiks wisi w izbie niższej polskiego parlamentu, mimo że świeccy politycy domagają się jego usunięcia w sądzie.
„Kler” był kręcony głównie w kościołach w Czechach, ponieważ zgoda na kręcenie w polskich kościołach trwałaby zbyt długo – powiedział Smarzowski francuskiej telewizji Canal+.
W filmie promocyjnym wyraził nadzieję, że jego film powstrzyma ludzi od traktowania księży jak świętych: „To nie są święci. Noszą tylko sutanny.
(Reportaż: Marcin Gocłowski; redakcja: Andrew RC Marshall i Kevin Liffey)
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.