Connect with us

Zabawa

Film o kardynale, który utorował drogę Janowi Pawłowi II

Published

on

Film o kardynale, który utorował drogę Janowi Pawłowi II

– Nadprzyrodzone Film „Prymas Polski” w reżyserii Michała Kondrata („Miłosierdzie Boże”, „Dwie korony”), w rolach głównych Sławomie Grzymkowski („Alarm”, „Ofiary wojny”), Adam Ferency („Zimna wojna”, „Pornografia” ) ) ), Marcina Trońskiego („I przestały grać skrzypce”) i Katarzyny Zawadzkiej („Bod obnovy”) i opowiada o życiu kardynała Wyszyńskiego po tym, jak przez trzy lata był więziony przez komunistów i rozpoczął walkę o zakonników rozpocząć wolność.

Wyświęcony na kapłana w 1924 r., błogosławiony kardynał, podczas II wojny światowej doznał prześladowań religijnych ze strony hitlerowców, będąc jednocześnie kapelanem Szpitala Powstańczego Armii Krajowej. Po wojnie przyjął święcenia biskupie i otrzymał tytuł „Prymasa Polski”.

Jednak koniec wojny nie przyniósł pokoju Kościołowi w Polsce; prześladowania ze strony partii komunistycznej trwały nadal. Kardynał Wyszyński został w 1953 r. uwięziony, a następnie umieszczony w areszcie domowym.

Film skupia się właśnie na tym okresie życia bohatera, którego początek jest szokujący: brutalne tortury stosowane przez Partię Komunistyczną wobec polskiego biskupa Antoniego Baraniaka, bliskiego związku zarówno z kardynałem Wyszyńskim, jak i późniejszym Janem Pawłem II.

Plakat filmowy

Rozwój filmu nie kończy się jednak na tych brutalnych epizodach, ale na napiętych stosunkach Wyszyńskiego z rządem, który chce, aby prymas za pomocą swoich wpływów przekonał Polaków do udziału w wyborach. Tymczasem kardynał jest pod stałą obserwacją. Podsłuchiwany przez mikrofony w jego rezydencji macki partii docierają nawet do jego najbliższych współpracowników, dlatego będzie potrzebował całej swojej wiedzy i inteligencji, aby utrzymać stosunki z rządem bez infiltracji przez partię kościoła, ale jednocześnie poszukując równowagi, która naród polski nie jest poddany uciskowi, a wolność religijna nie jest ograniczana.

W tle obserwujemy drogę młodego Karola Wojtyły do ​​wyboru na papieża, brutalne stłumienie demonstracji robotniczych przeciwko władzy komunistycznej w Gdańsku i Gdyni, a także obchody tysięcznej rocznicy chrztu Polski, rocznicy które rząd celebruje poprzez równoległe wydarzenia o charakterze politycznym i ateistycznym.

READ  Disney+ dodał 7,9 miliona subskrybentów w tym samym kwartale, podczas gdy Netflix stracił 200 000

Rozwój historii pozostaje interesujący przez cały czas, a bohater podchodzi do swojej roli z trzeźwością i doskonałością.

Wyszyński został niedawno beatyfikowany 12 września 2021 r. Choć z logicznych względów przyćmiła go postać św. Jana Pawła II, film ten jest wielkim hołdem złożonym jego ważnemu dziedzictwu. Rzeczywiście, po wyborze na papieża Jan Paweł II zwrócił się do niego słowami: „Nie byłoby polskiego papieża”. […] gdyby nie wasza wiara, która nie cofnęła się przed więzieniem i cierpieniem.”

Zwiastun filmu „Prymas Polski”.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *