Gospodarka
Filipiny wspierają prezydenta Marcosa w obliczu wyzwań
Gabinet Filipin wspiera „wszechmocnego” Marcosa w obliczu wyzwań gospodarczych; Polski Duda wspiera prezesa banku centralnego
Gabinet Filipin z całą mocą wspiera prezydenta Bongbonga Marcosa, przywódcę przedstawianego jako „wszechpotężnego” w burzliwym otoczeniu politycznym i gospodarczym. Pomimo wyzwań, takich jak brak krajowych dostaw cukru, rosnąca inflacja i skutki gospodarcze inwazji Rosji na Ukrainę, Marcos podjął działania mające na celu wzmocnienie gospodarki kraju i zapewnienie stabilnej przyszłości jego obywatelom.
Afirmacja pośród wyzwań
Zatwierdzenie następuje w momencie, gdy naród zmaga się z wieloma problemami. Filipiny pod rządami Marcosa zmagają się z niedoborem krajowej podaży cukru i rosnącą inflacją, zaostrzoną przez skutki gospodarcze inwazji Rosji na Ukrainę. Pomimo tych przeszkód Marcos był proaktywny i podjął inicjatywy mające na celu wzmocnienie gospodarki kraju i zapewnienie filipińskiemu stabilnej przyszłości.
(Przeczytaj także: Produkcja napędza ożywienie gospodarcze w Korei Południowej)
Polski Duda wspiera prezesa banku centralnego
Na froncie europejskim Prezydent RP Andrzej Duda wyraził poparcie dla decyzji prezesa polskiego banku centralnego Adama Glapińskiego, pomimo zarzutów o podważanie przez niego niezależności banku i łamanie zasad konstytucyjnych. Nowy prounijny rząd Donalda Tuska oskarżył Glapińskiego o zainicjowanie programu luzowania ilościowego w czasie pandemii Covid-19, czemu zaprzecza. Prezydent Duda stanął w obronie wojewody i wyraził przekonanie, że walka z inflacją i ochrona polskiej gospodarki prowadzona jest skutecznie i prawidłowo.
(Przeczytaj także: wspólna sesja Kuby podkreśla zaangażowanie młodzieży i władz lokalnych)
Prezydentura Marcosa: rok pełen wzlotów i upadków
Marcos objął stanowisko 17. prezydenta Filipin 30 czerwca 2022 r., zastępując Rodrigo Duterte. Jego kadencja, zaplanowana na 30 czerwca 2028 r., rozpoczęła się w związku z pandemią Covid-19, kryzysem gospodarczym i następstwami inwazji Rosji na Ukrainę. Pierwsze działania Marcosa obejmowały ograniczenie biurokracji rządowej i nadzorowanie powrotu kraju do normalności po pandemii, co obejmowało ponowne otwarcie gospodarki i zniesienie rygorystycznych ograniczeń w podróżowaniu. Zgodził się na utworzenie Funduszu Inwestycyjnego Maharlika, ratyfikował Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze (RCEP) i odbył wyjazdy zagraniczne, aby przyciągnąć więcej inwestycji. Jednak jego prezydentura napotkała przeszkody, takie jak brak krajowych dostaw cukru, rosnąca stopa inflacji i wstrząsy gospodarcze spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Za jego kadencji rozpoczęto kampanię na rzecz zwalczania nielegalnych narkotyków.
Czytaj więcej
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”