Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Festiwal w Lublinie celebruje muzykę alternatywną i różnorodność kulturową – część angielska

Published

on

Festiwal w Lublinie celebruje muzykę alternatywną i różnorodność kulturową – część angielska

Festiwal ten, odbywający się w dniach 27-30 czerwca, jest ważnym wydarzeniem kulturalnym, którego celem jest w szczególności promocja różnorodnych form sztuki z krajów Partnerstwa Wschodniego i spoza niego.

Organizowany przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z samorządami Lublina, Rzeszowa i Białegostoku podkreśla trwającą współpracę kulturalną miast Polski Wschodniej z ich wschodnimi sąsiadami.

W tegorocznym programie wystąpią wybitne występy ukraińskiego wirtuoza fortepianu Lubomyra Melnyka, brytyjskiego producenta muzyki dubowej Adriana Sherwooda ze swoją legendarną wytwórnią On-U Sound oraz włosko-japońskiego awangardowego projektu jazzowego RuinsZu.

Inni znani artyści międzygatunkowi to izraelsko-amerykański gitarzysta Yonatan Gat i Kanadyjczyk Alex Henry Foster.

Obaj tkają bogate tkaniny dźwiękowe z wpływami od dźwięków psychodelicznych i muzyki świata po punkowe i intensywne występy rockowe.

Oprócz muzyki festiwal oferuje bogaty program kulturalny. Część literacka obejmuje dziewięć premier książkowych z tłumaczeniami współczesnej poezji i prozy z Białorusi, Ukrainy, Litwy i Estonii.

READ  Saint-Gobain w Polsce i Grupa NorDan współpracują na rzecz zrównoważonego okna

W cyklu Move East Movie prezentowane są filmy przybliżające współczesne kino wschodnich sąsiadów Polski, wśród których znajdują się tytuły wrażliwe społecznie i fascynujące artystycznie, m.in. Wąsy Funk I Ziemia jest niebieska jak pomarańcza.

Na miłośników sztuk pięknych czekają takie wystawy, jak kultowy fotoreportaż Grażyny Rutowskiej z lat 70. XX w., rodzinna wystawa „przerażających” ilustracji Dominiki Czerniak-Chojnackiej oraz wyjątkowe projekty okładek książek z lat 70. Ekspres Wschodni Seria.

Festiwal jest platformą dla doświadczonych artystów, ale adresowany jest także do rodzin, oferując różnorodne warsztaty i interaktywne programy, w tym literacką i akustyczną podróż dla dzieci w poszukiwaniu legend i ciekawostek historycznych.

Organizatorzy ogłosili, że aby spełnić prośby uczestników o cichsze otoczenie, podczas wydarzenia dostępna będzie strefa relaksu i ciszy, a także możliwość wypożyczenia słuchawek redukujących hałas.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Dzięki temu pozostaje on dostępny dla szerokiego grona odbiorców i odzwierciedla jego misję polegającą na celebrowaniu i promowaniu głębokiego uznania dla muzyki alternatywnej i wymiany międzykulturowej.

(rt/gs)

Źródło: IAR, lublin.eu

Kliknij na odtwarzacz audio powyżej, aby posłuchać relacji Radia Polska. Agnieszki Bielawskiej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *