Zabawa
Festiwal Filmów Polskich – Wywiad z dyrektorem festiwalu
Festiwal Filmów Polskich powraca po raz 10t Prezentacja w Sydney z programem dziewięciu najlepszych filmów z Polski, w tym ośmiu premier australijskich.
Polski przemysł filmowy to duży rynek, porównywalny przede wszystkim z Australią i posiadający bardzo bogatą historię kina. Reżyserki zabłysnęły na tegorocznym festiwalu pięcioma filmami. Wiele polskich filmów na przestrzeni lat zdobyło Oscary, m.in Ida (2013) i Zimna wojna (2018) oba w reżyserii cenionego reżysera Pawła Pawlikowskiego. Polski film o Holokauście Strefa zainteresowań zdobył dwa Oscary dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego i najlepszego dźwięku na tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów.
„Polskie kino zdecydowanie kwitnie. Co roku powstaje ponad 20 wysokiej jakości filmów, w których występują utalentowani twórcy – zachwycała się dyrektor festiwalu Magdalena Ambrozkiewicz. „Przez lata polskie kino miało trudności ze zdobyciem uznania, ale ostatnia dekada przyniosła wiele nagradzanych filmów w Cannes, Festiwalu Filmowym w Wenecji i Oscarów, a miejmy nadzieję, że będzie ich znacznie więcej!”
Wróć do chwały
Popularność tego festiwalu rosła z roku na rok, aż do momentu, gdy Covid zatrzymał całą branżę, ale powoli odzyskuje on siły i osiąga liczbę odwiedzających sprzed Covid.
Przy tworzeniu programu festiwalu kluczowa jest różnorodność, aby każdy znalazł coś dla siebie. „Mamy filmy familijne, dokumentalne, filmy akcji i filmy historyczne, które podkreślają pojawiające się nowe talenty i różnorodność płci” – powiedziała.
Mocny dramat, którego nie można przegapić, to doceniony przez krytyków i pełen emocji dramat Do tyłu, Opowiada o matce, która stara się zapewnić swojemu autystycznemu synowi jak najlepszą przyszłość.
„To piękna i bardzo poruszająca historia ze świetnymi aktorami, którzy zdobyli nagrodę publiczności. Ta cena jest dla mnie najważniejsza, bo ma ogromne znaczenie. Film, który naprawdę warto obejrzeć.”
Pies, który podróżował pociągiem to wzruszający film familijny, który był jednym z trzech największych hitów kasowych w Polsce. „Chora dziewczyna spotyka ukochanego psa, ale kiedy pies znika, jej stan zdrowia się pogarsza – ale nie zdradzę, co się stanie!” – zaśmiał się Ambrozkiewicz. „Właściwie przetestowałem ten film na własnych dzieciach i bardzo im się podobał!”
Ambrozkiewicz stwierdził, że na tym festiwalu filmowym powinni wziąć udział wszyscy widzowie, bez względu na przynależność etniczną. „Wszystkie filmy mają napisy i są to genialne filmy, których często się nie ogląda, a które dają inne spojrzenie na życie. Australijska publiczność rzadko ma okazję zobaczyć filmy z mniej znanych krajów, takich jak Polska, dlatego ten festiwal daje możliwość zobaczenia czegoś innego.
Najlepsze wskazówki Magdaleny na festiwal filmów polskich
FILIP – Młody Polak ucieka z warszawskiego getta, przebiera się za Francuza, pracuje w hotelu i wdaje się w romanse z miejscowymi kobietami. Miłość zwycięża mrok i ciemność.
SZALIK – Film akcji w stylu Tarantino, skupiający się na wydarzeniach historycznych wokół bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generała Tadeusza Kościuszki. Coś zupełnie innego dla polskiego kina.
DOPELGANGER. PODWÓJNY – Trzymający w napięciu psychologicznie thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się po obu stronach żelaznej kurtyny. Wielokrotnie nagradzany film, w tym dla najlepszego reżysera Jana Holoubka na 48t Festiwal Filmowy w Gdyni.
23 czerwca – 21 lipca. Miejsce Centralne, Norton St.
www.polishfilmfestival.org
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.