Zabawa
Felix schodzi ze sceny z jedenastym rekordowym medalem
TOKIO (AP) – Allyson Felix zna drogę do medalu olimpijskiego lepiej niż jakikolwiek żyjący biegacz.
W sobotę odbyła tam swój rekordowy, jedenasty wyjazd po tym, jak jako główna gwiazda wygrała sezon 4×400, w której brała udział osoba z amerykańskiego biegania.
Ze złotym medalem zwisającym z jej szyi i Star-Spangled Banner grającym na prawie pustym stadionie, „Poświęciłem chwilę, aby zamknąć oczy i wziąć go po raz ostatni” – powiedział Felix.
Po ostatnim wyścigu finałowych gier w karierze 35-letniego sprintera, Felix opuszcza scenę z największą liczbą medali wśród lekkoatletycznego lekkoatlety w historii USA. To lista. Wyprzedziła Carla Lewisa, a teraz jest tuż za jedną osobą w księdze rekordów olimpijskich – Paavo Nurmi – fińskim biegaczem długodystansowym, który odniósł 12 zwycięstw w latach 1920-1928.
Felix, która dzień wcześniej zdobyła brąz na 400 metrów i tym samym została najbardziej utytułowaną kobietą na torze olimpijskim, nie zamierza iść dalej. Przynajmniej jako sprinterka nie ma nic więcej do udowodnienia w swojej głowie.
„Czuję spokój” – powiedziała. „Wyszedłem, miałem całe zaufanie do tych niesamowitych kobiet. Chciałem zabrać wszystko ze sobą po raz ostatni i było to coś wyjątkowego.”
Wciąż planuje być aktywnym głosem kobiet, a zwłaszcza matek, które zbyt często słyszą to, co usłyszała, gdy zaszła w ciążę z ich teraz dwuletnią córką Cammy: Że kobiety, gdy tylko mają dzieci, mają jak najlepiej. sportowe dni za nimi.
Ale jeśli martwiła się o przyszłość swojego sportu na torze, 3-minutowy, 16,85-sekundowy występ, w którym wzięła udział w swoim ostatnim wyścigu olimpijskim – dobry na 3,68-sekundowe szaleństwo nad Polską – to z pewnością unieważnił.
To 19-letnia Athing Mu poprowadziła kotwicę, aby zdobyć medal Felixa – siódme złoto w jej kolekcji 11.
Sydney McLaughlin, rekordzistka świata w biegu na 400 m przez płotki, świętowała swoje 22. urodziny w rundzie otwierającej. Przekazał ją Feliksowi, który przekazał go innej płotkaczce, Dalilah Muhammad, która ma 31 lat.
Łączyły je dwie rzeczy:
— Wszyscy zdobyli medale w swoich indywidualnych wyścigach w ciągu dziewięciu dni w Tokio.
— Co więcej, żaden z nich nie jest specjalistą od 400 metrów.
McLaughlin i Muhammad są przyjaciółmi rywali w przeszkodach, gdzie zdobyli złoto-srebro. Mu zdobył złoto w 800-tych. Felix zawsze uważał się za biegacza o pojemności 200 cm3. Trzy z jej 11 medali pokonały ten dystans. Sześć medali przyszło w sezonach. Wszystkie były warte złota.
„Po prostu czułam się zaszczycona” – powiedział Muhammad o swojej reakcji, gdy została zaprezentowana w sobotnim eklektycznym składzie. „Oczywiście, że na to zasłużyła, ale w ten sposób zasłużyła na to. Inspirowałam się nią przez całą moją karierę.”
Felix nie była jedyną inspirującą kobietą na torze ostatniego wieczoru.
Sifan Hassan ukończył wcześniej niesprawdzoną trójkę – 1500, 5000, 10 000 – zdobywając złoty medal w najdłuższym wyścigu.
Powiedziała, że straciła czucie w szyi i ramionach. Po osiągnięciu celu usiadła pod trybunami i splunęła do kubka. Poszła ze złotem na 5 i 10 km, brązem na 1500 i miejmy nadzieję, że w najbliższej przyszłości będzie miała kąpiel lodową.
„Chciałam świętować”, powiedziała, „ale kiedy skończyłam, po prostu się przewróciłam”.
Sztafeta męska w USA również była w trybie imprezowym. Kombinacja Michaela Cherry, Michaela Normana, Bryce’a Deadmona i płotkarza Rai Benjamina wspólnie zdobyła pierwszy i jedyny złoty medal w Ameryce w męskim wyścigu na torze. Stany Zjednoczone ukończyły stadion z siedmioma złotymi medalami i 26 medalami w klasyfikacji generalnej.
Były inne premiery.
Neeraj Chopra zdobył pierwszy w Indiach złoty medal w lekkiej atletyce olimpijskiej z rzutu oszczepem na odległość 87,58 metra.
A Mariya Lasitskene z Rosji zdobyła pierwsze złoto na olimpijskim spotkaniu lekkoatletycznym dla tej drużyny, której pozwolono wystawić na torze tylko 10 sportowców ze względu na sankcje związane z długotrwałym skandalem dopingowym w tym kraju.
„To złamało wiele karier” – powiedział Lasitskene. – Częściowo też moje.
Kariera Felixa została prawie wykolejona przez trudną ciążę, która doprowadziła do nagłego cięcia cesarskiego w wieku 32 tygodni, które zagrażało życiu jej i jej dziecka.
Mniej więcej w tym czasie musiała zmierzyć się z obniżką pensji od Nike – zniewaga, którą uważała za zbyt wielką, by ją zignorować.
Felix, która zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku jako nieśmiała, uśmiechnięta nastolatka, stała się w tym momencie kimś zupełnie innym: otwartym adwokatem, który już nie zamyka się i nie ucieka.
Bieganie dało jej jednak platformę, więc dobrze, że ostatnia platforma, na którą stanęła przed opuszczeniem etapu olimpijskiego, była najwyższym stopniem na medalowej trybunie.
„Czuję, że tego nie żałuję” – powiedziała. „Mam wrażenie, że dałem z siebie wszystko dla tego sportu i że nie mam już nic do roboty na tym etapie olimpijskim”.
Jej ostatnie przekazanie było również przekazaniem pochodni, powiedziała i skinęła głową trzem kobietom obok niej, „a teraz przenosisz to w przyszłość i jest w bardzo dobrych rękach”.
___
Więcej Olimpiady AP: https://apnews.com/hub/2020-tokyo-olympics oraz https://twitter.com/AP_Sports
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.