Gospodarka
Federalny Minister Gospodarki Robert Habeck dąży do nawiązania nowych partnerstw z Izraelem i Jordanią | Niemcy | Wiadomości i szczegółowe relacje z Berlina i nie tylko | DW
Minister gospodarki Robert Habeck z Zielonych ma wiele do zrobienia przez cztery dni: będzie rozmawiał z izraelskim rządem Pomnik Holokaustu Yad Vashemoraz spotkania z urzędnikami Autonomii Palestyńskiej. Następnie udaje się do Jordanii, gdzie ma współprzewodniczyć konferencji klimatyczno-energetycznej dla krajów europejskich, afrykańskich i arabskich. Odwiedzi także bazę lotniczą, w której stacjonuje 150 niemieckich żołnierzy. Na koniec odwiedzi obóz uchodźców Al-Azrak w Jordanii.
Gaz z Izraela dla Europy?
Rozmowy niemieckiej wicekanclerz w Izraelu będą dotyczyły „Współpracy w dziedzinie energetyki i klimatu oraz high-tech”. To, czy Niemcy, które gorączkowo szukają substytutu rosyjskich dostaw energii, mogłyby również pozyskać gaz z Izraela, jest gorącym tematem, który nie znajduje się na oficjalnej agendzie. Izrael eksploatuje pole gazowe Lewiatan na Morzu Śródziemnym i obecnie prowadzi negocjacje w sprawie podwodnego rurociągu, który ma dostarczać stamtąd gaz do Turcji, a następnie do krajów południowej Europy.
Obecnie ze złoża Lewiatan wydobywa się obecnie 12 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, który jest wykorzystywany głównie do dostaw krajowych izraelskich oraz na eksport do Jordanii i Egiptu. Znaczący eksport do Europy wymagałby podwojenia produkcji, a nawet wtedy nie wystarczyłoby, aby wnieść znaczący wkład w zakończenie uzależnienia energetycznego Europy od Rosji. Rosyjski gaz stanowi obecnie około 155 miliardów metrów sześciennych rocznego zapotrzebowania Europy. Ale Habeck chwyta się brzytwy.
Tarcza antyrakietowa z Izraela dla Niemiec?
Doniesienia mediów z kwietnia wskazywały, że Niemcy kupią izraelski system obrony przeciwrakietowej Arrow 3, który ma być bardzo wydajny, może być dostarczony szybko i będzie kosztował około dwóch miliardów euro.
Inspektor Niemieckich Sił Powietrznych Ingo Gerhartz, do gazety Jerusalem Post. w kwietniu, że Izrael i Stany Zjednoczone zasadniczo zgodziły się na sprzedaż tarczy antyrakietowej. Niemcy nie mają obecnie odpowiedniej obrony przeciwrakietowej, „dlatego przyglądamy się uważnie Arrow 3 i jesteśmy bardzo zainteresowani systemem”.
Od strony Niemiec system mógłby również chronić Polskę i kraje bałtyckie przed ewentualnymi atakami rosyjskimi. Za zakupem opowiadali się także niemieccy posłowie Bundestagu podczas wizyt w Izraelu po wybuchu wojny na Ukrainie.
Zielony wodór i efektywność energetyczna
Wraz z przedstawicielami krajów europejskich Habeck prowadzi konferencję energetyczną krajów MENA w Jordanii. Grupa z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej obejmuje około 20 krajów. Wszystkie charakteryzują się tym, że mają szczególnie wysoki potencjał w zakresie energii słonecznej, a Europa jest zainteresowana dostarczaniem know-how i intensyfikacją współpracy.
Jest to szczególnie istotne w związku z produkcją zielonego wodoru lub wodoru wytwarzanego z odnawialnej energii elektrycznej. Według Ministerstwa Gospodarki zacieśniona współpraca z krajami MENA „stwarza wielką szansę w obliczu obecnych wyzwań geopolitycznych”.
Spotkanie z niemieckimi żołnierzami i syryjskimi uchodźcami
Na ostatnim etapie swojej podróży Habeck nie zostanie ministrem gospodarki i klimatu, ale wicekanclerzem: odwiedzi niemieckie siły zbrojne w Jordanii i obóz uchodźców Al-Azraq. Około 150 niemieckich żołnierzy bierze udział w prowadzonej przez USA walce z islamistycznymi milicjami w Jordanii. Głównym zadaniem wojsk niemieckich jest tankowanie samolotów.
Obóz Al-Azraq, zaledwie 100 kilometrów od granicy syryjskiej w Jordanii, jest domem dla dziesiątek tysięcy uchodźców z wojny syryjskiej. Habeck ma tam okazję wskazać, że pomimo całego skupienia się na rosyjskim ataku na Ukrainę, nie zapomniano o cierpieniach ludzi z Syrii.
Ten artykuł został pierwotnie napisany w języku niemieckim.
A skoro już o tym mowa: w każdy wtorek redakcja DW podsumowuje to, co dzieje się w niemieckiej polityce i społeczeństwie. Tutaj możesz zapisać się na cotygodniowy biuletyn e-mailowy Berlin Briefing.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”