Connect with us

Nauka

Fan żużla tworzy montaż bohaterów

Published

on

Fan żużla tworzy montaż bohaterów

Fan SPEEDWAY, John Murphy, oddał hołd swoim bohaterom sportów motorowych, przedstawiając „Ścianę sławy”.

Imponujący montaż zdobi ściany restauracji Takeway Getaway Street, w centrum miasta, w Upper Millergate. W ubiegłym roku John opracował profil miejsca na targach T&A Week Trader, a Marta Bierkat i Joanna Szydlik, które prowadzą biznes, zaoferowały mu miejsce na ścianie jako podziękowanie.

John pisze: „Chciałem tylko pokazać skromny fotograficzny hołd dla zmarłego w listopadzie ubiegłego roku Jerzego Szczakiela, pierwszego w Polsce mistrza świata na żużlu. Kiedy jednak zaoferowano całą ścianę, pomyślałem, że warto byłoby sporządzić listę polskich kandydatów do sportu i zadedykować projekt Jerzemu. Jest to tym bardziej wzruszające, że mistrzem 2020 jest także Polak – Bartosz Zmarzlik.

Na ścianie jest dziś 38 nominowanych, moje jedyne zastrzeżenie jest takie, że wszystkie alternatywne armatury mają połączenie na żużlu. Przebijają to Jerzy i Andrzej Wyglenda, którzy 11 lipca 1971 roku byli pierwszymi i jedynymi polskimi zwycięzcami mistrzostw świata w grze podwójnej – pobijając kolejny rekord niepokonanym przez rywala kierowcą, zdobywając maksymalnie 30 punktów. Osiągnięcie to dorównało dopiero na Liverpool Raceway w Australii w 1982 roku, przez amerykański duet Bobby Schwartz i Dennis Sigalos.

Miałem szczęście uczestniczyć w dwóch finałach World Speedway w Polsce, pierwszym w 1979 roku w Katowicach, kiedy żelazna kurtyna była wszędzie. Drugi był wyjątkowy z punktu widzenia Bradforda; W 1992 roku kapitan Dukes Wrocławia i Bradforda Gary Havelock zdobył mistrzostwo za pierwszym podejściem.

Ten projekt przyniósł wiele wspomnień. Na przykład Kazimierz Deyna, jeden z pierwszych zagranicznych piłkarzy, który pojawił się w ówczesnym klubie First Division, Manchester City, pojawił się w prawdopodobnie jeszcze bardziej znanym zespole; którego kapitanem jest Michael Caine w filmie Escape To Victory. Niestety Kaz zginął w wypadku samochodowym w Los Angeles.

READ  INSIGHT-Ukraina dąży do odbudowy gospodarki z wymagającymi małymi firmami

Największą sensację w historii żużla wywołał Jerzy Szczakiel w 1973 roku, pokonując legendarnego Ivana Maugera w nagłej walce o tytuł mistrza świata. Jerzy nigdy nie uzyskał szacunku, na jaki zasługiwał, zwłaszcza że polscy piloci nigdy nie mieli dostępu do najlepszych maszyn i odmówili sponsorowania komercyjnego.

Im więcej czytam o Szczaklu, tym bardziej będę go szanować za to, co osiągnął na przekór wszystkiemu. Jechał w czasach politycznej powściągliwości. Taki skromny człowiek, nigdy nie opuścił rodzinnego miasta, wsi poza Opolem, a po zakończeniu kariery na żużlu prowadził skromną firmę jako importer obuwia.

I jako ktoś wychowany na katolika ze zdziwieniem przeczytałem, że rankiem tego światowego finału w 1973 roku Jerzy rozpoczął swoje przygotowania od uczęszczania na mszę do kaplicy niedaleko stadionu w Chorzowie, gdzie później tego dnia przepisał Speedway. historia.

„Mur” jest poświęcony Jerzemu i jest próbą oddania, jak wiele znaczy żużel w ojczyźnie miejscowej ludności polskiej. Jeśli sport wróci do Bradford w 2022 roku, będziemy potrzebować ich wsparcia, a Odsal zapewni idealne miejsce do promowania integracji społecznej. ”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *